ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2013
ÎNSCRIS: 10.04.13
AUG-2013

Sub orice critică
Sub orice critică

Dezamagire si mizerie la 'vila' Teo (Limenas, Thassos)

Nu credeam ca mult-asteptatul concediu din vara lui 2013 va putea fi rezumat in propozitia asta seaca: ne-am intors din Grecia... in sfarsit!!! Dar sa purced la istorisirea pataniei.

Nici nu ne reveniseram bine dupa despodobirea bradului de Craciun si dupa intampinarea Noului An cu sarmale, zaibar si artificii, cand ne-am hotarat subit (si eu si viitorul sot): gata, la vara plecam in Grecia! Dupa indelungi rafuieli cu early booking-ul, am gasit o oferta avantajoasa, la o agentie bucuresteana: 7 nopti cazare la "vila" Teo din Thassos, Limenas, plecare cu autocarul de acasa, din Cetatea Banilor, soare, mare si voie buna - ce sa mai, numaram zilele, in asteptarea inceputlui de august.

Si iata ca pornim. Lasam in urma continentul, si ne imbarcam pe ferry boat-ul care ne va duce (iar) catre Grecia.

Marturisesc ca nu suntem persoane mofturoase ori sedentare nici eu, nici jumatatea mea. Dar ceea ce am gasit in Thassos, in materie de conditii de cazare la "vila" (ghilimelele nu sunt intamplatoare) Teo ne-a intrecut orice asteptare; sau... cosmar! Banuim ca am fost cazati la "vila" Teo, pentru ca nu exista vreun semn, pancarda, bucata de panza, scrijelitura pe asfalt, orice, care sa indice numele asezamantului unde am fost debarcati fara prea multe explicatii de reprezentantii agentiei din tara.

La sosire, cateva doamne care tocmai isi incheiau cosmarul, pornind spre casa, ne-au spus la ce sa ne asteptam - dupa lungul drum dinspre Romania, ne-am dezmortit, cat de cat, picioarele printre bagaje (ale noastre si ale celor care plecau spre tara) si fire de varza/rosii parguite, in timp ce asteptam sa ne fie curatate camerele. Am zambit si ne-am zis ca nu poate fi asa de rau. Si totusi, nimic nu putea sa ne pregateasca pentru ceea ce aveam sa gasim, la cazare.

Doua paturi imbacsite, un sifonier cum sunt singura ca nici la bunici, la tara, nu mai intalnim, si, la piece de resistance, baia - un fel de cutie colcaind de microbi, in care pe 2 mp sunt inghesuite vasul de wc, chiuveta si cadita de dus.

Evident ca, initial, am cerut sa ne fie schimbata cutia asta de chibrituri cu ceva ce se putea numi camera. Vorba vine am cerut, pentru ca proprietarii nu cunosc limba engleza (inacceptabil, pentru o unitate turistica ce ofera cazare turistilor straini!!!); noroc ca mai rupem un pic de germana - indeajuns incat sa-i explicam omului doaleanta noastra. Raspunsul oarecum sec: "Asa am primit listele cu repartizarile in camere, de la agentia din Romania".

Ne-am continuat cruciada cu ghidul roman al agentiei partenere a celei din tara. Daca in raspunsul proprietarului "vilei" simteam o unda de compatimire pentru situatia in care ne aflam, romanul care ne-a facut "instructajul" seara ne-a servit-o impertinent: "Oricum n-ati venit aici sa stati in camera. " Da, [...], n-am venit sa stam in camera, dar poate ca doream sa facem un dus fara a ne opari, sa putem pregatim o cafea intr-un ibric de pe care nu se desprinde jegul / intr-o oana arsa si plina de mizerie, sa primim niste proposoape care nu sunt desirate la toate colturile (normal ca n-am avut curajul sa folosim asa ceva; mereu plecam cu prosoapele de acasa la noi). Din nu stiu ce motiv, atitudinea domnului era tare detasat-persiflatoare. Culmea, de parca dumnealui ne platise sejurul in Thassos, iar noi, cautand nod in papura, veneam sa-l batem la cap cu cerintele astea deplasate.

O lista sumara a detaliilor cosmarului pe care l-am trait la "vila" Teo ar suna cam asa:

- proprietarii nu cunosc limba engleza; deci orice tentativa de conversatie esueaza repede;

- baia este sub orice critica: cu un singur sul de hartie igienica, fara sapun (daca amintesc de fiole de gel de dus deja vorbesc de lucruri sfinte);

- polita de sub oglinda cade la orice atingere; apa este cand fierbinte, cand rece sloi; zgomotul sistemului de ventilatie scoala si un mort din cavou - serios!!

- dulapul scartaie din toate incheieturile; rafturile sunt acoperite cu o musama uitata de vremuri;

- bucataria este "dotata" cu mult prea putine vase, raportat la capacitatea de cazare a "vilei"; oricum nu le-am folosit, observand cu usurinta mizeria de pe ele (exceptand cazul demonstratiei); ce a trebuit sa folosim - un pahar de plastic in care ne-am asezat periutele de dinti, o farfurioara - am spalat crunt cu detergent, cumparat din banii nostri, evident, deoarece unitatea nu avea strop de detergent de vase;

- cheile camerelor de cazare se potrivesc la toate usile;

- camera nu poate fi inchisa propriu-zis niciodata, pentru ca balconul nu are usa cu broasca - exista numai o usa culisanta, de geam.

In fine, totul pare o afacere clandestina, menita sa le procure cativa euro grecilor si sa le dea ocazia tour operatorilor nostri sa mai dea cate o teapa.

Nu m-ar mira absolut deloc daca, in sezonul viitor, "vila" Teo s-ar reboteza, pentru a mai scoate cativa banuti turistilor.

Nu discut in acest articol despre Thassos, ca destinatie turistica. Cu Saliara Beach fascinanta si ireal de alba, cu Limenas-ul vibrand de viata, cu mandra Manastire a Arhanghelului Mihail, cu maslinii si leandrii ititi de peste tot, insula Thassos ti se intipareste, garantat, in minte. Si in suflet! Poate ca impresiile lasate de frumoasa frumoasa insula greceasca imi vor incropi un alt review.

Revenind la cazarea la "vila" Teo, sfatuiesc pe oricine se gandeste sa poposeasca aici sa renunte instantaneu la aceasta idee. Un focar de infectie si delasare, o premisa pentru un concediu partial ratat!!!

Trimis de Laurelay in 19.08.13 19:36:10
Validat / Publicat: 19.08.13 20:47:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Laurelay); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Oala (a se citi "ibricul") pentru facut cafea, la etajul al II-lea al "vilei" Teo.

[19.08.13 20:12:42]

@Laurelay: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂVilla Teo: