ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 15.08.13
JUL-2013

Toroni Blue Sea - relaxare in stil intim

Desi altii de varsta noastra ar fi ales o vacanta la Costinesti, noi am vrut un sejur relaxat, fara galagie, fara porumbi fierti pe plaja sau gogosi infuriate, fara chistoace pe fiecare centimentru de plaja si am gasit toate acestea la Toroni. Statiunea este destul de mica, fara discoteci sau alte distractii pe plaja. Cam tot ce am facut noi a fost: stat la piscina, lenevit la mare, mancat, bronzat si iar mancat.

Despre hotel: Mobila noua (moderna si frumoasa), camera mare (32 m2), curatenie faceau zilnic (desi am cautat femeia de serviciu si am insistat cu NO room-service), vedere la piscina, cu acces direct la max 3 pasi, vedere la mare, marea la 10 m, mancarea super gustoasa, multa si diversificata.

Personalul a fost foarte prietenos, ne salutau receptionera, femeile de serviciu, ospatarii, tot timpul eram intrebati daca e ok, cum ne simtim.

Vreau sa mentionez ca si noi am fost setati pe pozitivism, am zambit mereu, am cautat sa intram in vorba cu receptionerii despre ce este de vizitat in zona, am cerut un fier de calcat la un moment dat si au fost foarte promti. Zic toate acestea pentru ca am vazut revieweri negative si ma gandesc ca sunt persoane pe care le deranjeaza ceva si isi strica singuri tot restul concediului.

Au fost lucruri de care nu am fost multumiti, dar le-am considerat minore si am trecut foarte usor peste. De ex: erau cam multi tantari si muste in camera, uscatorul de par era cel mai ieftin pe care l-am vazut vreodata, sucurile de dimineata erau cam false, iar laptele era UHT, internetul era wireless dar din camera n-am avut tot sejurul semnal, mergeam in lobby-ul lor ca sa stam online cateva minute.

Despre plaja: nu era ca in ro, cu nisip fin, erau mai degraba niste pietricele mici, dar avantajul e ca nu se lipea de picioare. In schimb apa a fost peste asteptarile noastre.

Am crezut ca pozele de pe net sunt photoshop, dar chiar asa are culoarea apa: turcoaza, clara pana in adancul-adancului si plina cu pesti, chiar si la mal. Temeperatura apei era prielnica pentru baie, chiar si la 7 dimineata.

Masa de pranz a constat in niste gustari luate de la magazinele din zona, sau chiar de la mini-marketul Toroni Blue Sea; preturile nu erau de speriat: 60 de centi o sticla de apa de 1.5 l, 90 de centi o inghetata mai ok.

Cele mai mari avantaje sunt ca este un hotel destul de intim, nu am vazut galagiosi, scandalagii; eram cei mai tineri din tot hotelul (ca si cuplu), restul fiind familii cu copii mici/mari, este foarte aproape de plaja, practic iesi direct pe plaja, personalul este amabil si saritor, iar mancarea foarte multa si gustoasa.

Parerea noastra este strict subiectiva, depinde foarte mult de ce anume iti doresti de la un hotel. Probabil si noi am fi gasit mai multe inconveniente daca am fi stat doar acolo, dar am fost zilnic pe alte plaje, astfel incat seara si dimineata nu ne-am simtit in niciun fel deranjati de personal sau de diverse situatii inconfortabile.

Trimis de verbep in 15.08.13 13:46:57
Validat / Publicat: 15.08.13 16:20:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verbep); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 vedere din camera

[15.08.13 14:33:40]

@verbep: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Te rog să ne spui ce reprezintă preţul trecut în caseta tehnică (80 euro) ?

[15.08.13 23:46:15]

@webmaster28: am avut bilete pentru 5 nopti cu demipensiune, pentru care am platit 400 de euro. Ceea ce am scris acolo este media calculata de mine pentru o zi: 80 de euro cazare+ masa.

[15.08.13 23:50:43]

@webmaster28: acum am vazut ca scrie pret/sejur. Nu stiu de ce am inteles, atunci cand introduceam datele, ca este vorba de pret/zi. Imi puteti spune, va rog, de unde corectez?

[16.08.13 06:29:30]

@verbeb, mulţumesc pentru răspuns, am corectat eu suma din caseta tehnică.

Alex_Macedo
    [23.08.13 03:59:54]

... sincer... imi place sa vad un cuplu de tineri care intorc spatele si INTELEG renegarea, aruncatorilor de seminte, "porumbarilor", gogosi sleite si zgomoteca. Deasemenea, atitudinea referitor la...

Vreau sa mentionez ca si noi am fost setati pe pozitivism, am zambit mereu, ...

... altfel iti dărâmi concediul. Parearea mea ca, asa trebuie pornit de acasa!

Si ca sa incheiem randurile...

Asa este!! Gandul poate umfla dorinta si ajungi la destinatie... dezumflat de ce vezi/astepti.

Bravos, Young Guns!

[25.08.13 23:38:56]

@Alex_Macedo: multumim! suntem tineri, dar am inteles ca pentru a primi civilizatie trebuie sa comporti asemenea

olteanul2010
    [14.02.15 19:27:06]

Setarea pozitiva este si pentru noi elementul de baza fie cand mergem in concediu sau mergem la o nunta. In caz contrar e pacat debani cheltuiti.

Acesta este un hotel controversat cu pareri foarte diferite. Fotografiile ne atrag si nu inteleg impresiile negative.

Ne puteti spune ceva despre masa (caltate, varietate, prospetime, etc). Cina era bufet sau meniu fix la alegere din 2-3 preparate? . Hotelul apare la unele agentii si cu pensiune completa, ne puteti spune ceva despre pranz.

Pe booking acest hotel apare ca percepe taxa de parcare, ne pueti spune cat costa. Am fost de 4 ori in Grecia dar nu am platit taxa de parcare.

Din ce tari erau turisti cazati in hotel?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

[16.02.15 13:30:02]

@olteanul2010 - va spun sincer ca nu stiu daca au all inclusive pentru ca nu ni s-a spus de aceasta varianta acum 2 ani cand am fost noi. Oricum am solicitat o cautare doar pe demipensiune, pentru ca am fost plecati in fiecare zi: am vizitat Sarti, Porto koufo, kalamitsi...

Mancarea era tip bufet suedez, mancarea tipic greceasca, cu musaca si pastiziou (un fel de lasagna de-a lor), calamari de care am prins de 2 ori in 4 zile.

Cantitativ a fost suficient spre multa, dar uneori faceau rabat la calitate, cum ar fi la sucul de dimineata, care era probabil cel mai ieftin posibil, laptele la fel, cornuletele facute probabil cu margarina. In schimb totul ni s-a parut gustos. Am auzit ca se plangeau niste persoane de cat de oribila era cafeaua, dar chiar n-as putea sa-mi dau cu pararea, pentru ca nu suntem consumatori.

Ca si nationalitati in hotel erau multi sarbi, bulgari si macedonieni. Am prins o zi un cuplu de romani si cred ca erau si cativa greci, dar foarte putini.

Noi am parcat gratis, dar este posibil sa se fi impus o regula, pentru ca era nebunie pana prindeai un loc ok, trebuie intrebat la ei prin mail sau la agentie.

[16.02.15 13:37:04]

@verbep - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[16.02.15 13:40:28]

@webmaster26 - e perfect!

Alex_Macedo, olteanul2010, verbep
    Alte impresii din această RUBRICĂToroni Blue Sea Hotel: