ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
    ÎNSCRIS: 17.03.13
    AUG-2013
    3 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 6 ani

Superb

In primul si in primul rand, vreau sa ma scandalizez putin. Tot ce am citit despre Elenite aici pe site, absolut tot, se referea la amanunte meschine, nu mi-a placut dusul, teava de nu stiu unde era sparta, mancarea era nu stiu cum. Vezi, Doamne, se aterizase undeva in spatiu, intr-un spatiu impersonal si rece, si tot ce conta era teava de la dus sau tochitura de la pranz. Nici macar un cuvintel, unul singur, despre FRUMUSETEA EXTRAORDINARA A ACESTOR LOCURI. De ce nu a spus nimeni pana acum ca de fapt Elenite este pusa in capul golfului, ca muntii vin in mare cu un peisaj mai frumos decat oriunde la Marea Neagra, ca toata statiunea este in panta, rampa, alei, ca aerul este megacurat, aer de munte si verdeata combinat cu aerosol de mare, de ce nu spune nimeni de linistea din statiune, de cat de sigur este locul pentru masini, copii, lucruri in general. Toti se plang de rusi, si va spun de acum, cine nu suporta pe rusi dintr-un motiv sau altul nu ar trebui sa aleaga Elenite, pentru ca, intr-adevar, Elenite e un fel de teritoriu rusesc, oriunde pe strada lumea se saluta in ruseste. Noi, cel putin, n-am intalnit picior de roman, am vazut cateva masini de polonezi, si cam atat. Asta vorbesc in august si in complexele de apartamente din vecinatatea noastra, se prea poate ca la complexurile de patru cinci stele cu all inclusive compozitia turistilor sa fie alta, caci atunci cand citesc reviews pe booking.com despre aceste complexuri majoritatea sunt ale romanilor.

Eu, cel putin, as face drumul intre Vlas si Elenite de zece ori pe zi, atat de mult imi place zona ca relief, dar si apartamentele, cladirile, modul in care au fost amplasate, arhitectura. Va spun sincer ca zona are ceva din Malibu, California, unde am fost de cateva ori bune.

Acum despre apartament. Mare, spatios, bucataria utilata cu ce nu am acasa, sincer, doua cuptoare cu microunde, prajitor de paine format lat, plita cu inductie, fierbator de apa si filtru de cafea, toate de firma, de calitate, la ustensile aveau pana si strecuratoare de spaghete, curatatoare de cartofi, tigaia era din inox cu un fund de un centimetru grosime, cestile, canile si paharele erau de calitate, pahare de vin si bere, tot tacamul cum s-ar spune.

Vederea de pe balcon era sufocant de frumoasa, full contact cu marea, cu golful, cu vechiul Nessebar inchizand panorama ca o bijuterie pe coroana. In dreapta, muntii, sau dealurile, cum sa le spun, impadurite. O frumusete. Nu stiu, sincer, acesti oameni care se plang de becul lipsa de la baie, nu remarca ACESTE LUCRURI MAI INTAI??? Uite, noi romanii, venim toti din orase in care de la balcon vedem marea, muntele, sau oceanul, si vederea de la un balcon din Elenite ni se pare banala... Sau, stai, poate ca venim din Drumul Taberei sau Pantelimon, ca tot omul, vedem blocul vecinului in fatza, si ar trebui sa multumim lui Dumnezeu in fiecare clipa ca avem privilegiul de a ne incarca bateriile in locuri de acest gen.

Nu vine nimeni la curatenie, in apartament ai mop, galeata, masina de spalat, toti detergentii necesari. E un apartament, oameni buni, nu e o camera de hotel, un apartament in care iti scoti toate lucrurile, toata intimitatea, in care nu au ce cauta cameriste decat ca sa furnizeze prosoape. Daca vreti curatenie v-o faceti singuri, noi asa am facut.

Acum despre rusi. Eram singura familie romaneasca din complex, in rest numai vorbitori de limba rusa. Nu o sa mai insist, personal sunt un mare admirator de frumusete ruseasca, de la femei pana la copii, dar de data asta m-a mirat discretia si eleganta oamenilor. Nimeni nu se uita chioras la noi, desi, la un moment dat, noi faceam mai multa galagie. Sincer, eu si cu sotia ne intrebam daca lumea de acolo practica sport, atat de bine erau formate trupurile, atat de frumos inotau copiii de la varste fragede. Lume calda, buna, blanda, bunici si bunicutze care aveau grija de nepoti si probabil gateau, lasandu-i pe tineri sa se ocupe doar de bronz si de aspect. Am intrat in vorba cu oamenii la o bere, la sfarsit ne-am pupat si imbratisat, schimbat adrese si numere de telefon. Totul este relativ la cum te plasezi, daca te consideri buricul pamantului si ca ai avut ghinion ca ai nimerit intre rusi si ii privesti cu acreala, exact asa o sa ti se raspunda si o sa ai un concediu mizerabil. Daca in schimb ai un suflet deschis si pozitiv si iei fiecare natie cu bunele si cu relele ei, dar ii cauti bunele, te vei simti bine si recompensa va fi o vacanta excelenta. Eu unul asa m-am simtit, si pot sa spun ca abia astept sa merg la anul. Fotografiile vorbesc de la sine, ok, sunt fotograf profesionist, stiu cum sa le fac sa arate bine, dar, credeti-ma locurile sunt de o frumusete extraordinara. Daca nu aveti o problema cu rasa slava, daca doriti un loc in care sa va simtiti cu copiii in siguranta, daca va place sa alergati dimineata prin aer curat, daca doriti piscine impecabil de curate, daca sunteti dispusi sa va faceti mancare si curatenie singuri, pentru un pret foarte bun, alegeti acest complex de apartamente si o sa va placa la nebunie. Apropo, plaja e buna doar de plimbat seara, incaltat. Este plina de pietre, care nu stiu cum au ajuns atat de multe pe un nisip dealtfel foarte fin, si marea la mal este plina de pietre, peste care nu am putut sa trec de frica sa nu alunec. Unii treceau si inotau in larg in ceea ce parea o apa foarte limpede, dar eu am preferat sa nu fac asta. Plaja buna e la Elenite la Zornitza Sands dar nu cred ca e accesibila decat celor din resort.

Trimis de poceaadrian* in 14.08.13 07:56:37
    Validat / Publicat: 14.08.13 09:49:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poceaadrian*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 complexul are o arhitectura traditional bulgareasca imbinata cu rafinament cu arhitectura moderna. Un 10 plin pentru asta

[14.08.13 09:49:46]

[14.08.13 10:19:26]

@webmaster: da, este foarte ok, exact acolo este

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.08.13 23:36:19]

@poceaadrian:

Mi-a plăcut mult review-ul tău și mă bucur că votul meu ți-a adus superbonusul.

Ce reprezintă exact cei 50 de euro afișați în caseta tehnică? Cum ai făcut rezervarea?

Totuși, trebuie să te contrazic. Am descoperit frumusețea acestei zone încă din anul 2009, mi-a plăcut și am revenit în 2010 și 2012. Am și scris pe site vreo 3-4 impresii de la Elenite, dar care s-au pierdut în puzderia impresiilor lăsate de cei nemulțumiți de mâncare, cozi, șezlonguri, alge, pietre, lifturi etc. Am pus și poze, ce-i drept făcute cu telefonul mobil, în sprijinul propriilor afirmații.

valeria2012
    [15.08.13 09:13:46]

felicitari, aveti mare dreptate cand vorbiti despre cat de distorsionata prezinta unii imaginea unor destinatii de vacanta, evident ca atunci cand dai zoom pe mocheta/ rosturile de la baie, imaginea de ansamblu e complet alterata si induce mult in eroare.

Va multumesc pt ca ati scos in evidenta aceasta alternativa pt Bulgaria pt ca la anul vroiam sa chinui un copilas de 3 ani cu un drum lung si obositor pana in Turcia.

[15.08.13 09:34:56]

@valeria2012: uau, m-am trezit de dimineata si vad aceste reactii care imi umplu sufletul de bucurie.

Acum, stiti cum este, eu v-am povestit cam despre ce e vorba, mie mi-a placut nu muilt, ci foarte mult, dar totul e subiectiv si gusturile nu se discuta.

Oricum, da, Elenite este o alternativa, daca poti sa treci peste detalii, frumusetea si eleganta locurilor, aerul si caldura lor sunt de poveste.

Dar sa stiti ca totul a inceput acum patru cinci ani, erau buruieni si boscheti pe acolo, lucrurile evouleaza si cresc de la an la an, dar, in opinia mea, inteligent, fara sa se urmareasca o suprapopulare gen Mamaia. Tocmai de aceea fotografiile aratate prietenilor au provocat reactii de gen, bai, da era cam golutz acolo... Nu, prietene, le-am zis, era plin ochi, nu existau camere, dar totul e conceput si construit atat de degajat si inteligent, fluxurile de circulatie si spatiul de intimitate al turistilor sunt atat de bine concepute, incat nu se da impresia aglomeratiei astea demente si barbare de Mamaia

[15.08.13 09:41:42]

@nicole33: [acea sumă, ] 50 de euro reprezinta cat am dat noi pe o noapte pe un apartament cu un dormitor, living cu bucatarie utilata, si doua paturi in living (exista pana si un seif in sifonier).

Rezervarea prin booking.com, nu dai nici un banutz, doar nr de card de credit, platesti acolo, pe loc, cand ajungi

[15.08.13 09:51:36]

@poceaadrian: completat "[camera / noapte]" la rubrica PREȚ.

Rog reține, pe viitor: scrie cât mai complet, pentru a evita ambiguitățile.

În fapt, în acea rubrică programul aștepta să introduci valoarea "preț total per sejur"; se poate introduce, desigur, și prețul / noaptea de cazare -- în acest caz e bine însă să detaliezi, ca mai sus.

balasa violeta
    [11.10.13 14:24:53]

@poceaadrian: minunate impresii! Am fost de vreo opt ori in Bulgaria, mi-a placut si atat. Cu siguranta am sa retin aceasta locatie.

balasa violeta, daf434, nicole33, poceaadrian*, valeria2012