ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
ÎNSCRIS: 15.07.08
JUL-2013

Olympion Apartments – Stafylos, Skopelos

Olympion Apartments este un complex ce pune la dispoziția turiștilor studio-uri, apartamente și camere duble dar înainte de toate, Olympion Apartments este o afacere de familie: un fost inginer constructor originar din Atena decide să promoveze și să ofere oamenilor posibilitatea de a vizita și de a descoperi și o altă față a insulelor grecești: latura plină de verdeață de unde reies răzlețe biserici și case vopsite în alb și de la ale căror ferestre se ivesc flori. Conform realității, de la „a vrea” și până la „a face” nu a fost decât un pas: totul este gândit în detaliu, pe termen lung, așezat minuțios și cu bun gust. Apartamentele sunt destul de spațioase, bine întreținute, curate și complet utilate.

SERVICIILE GENERALE:

În ceea ce privește comportamentul gazdelor, nu am absolut nimic de reproșat; au fost de la bun început foarte ospitalieri, amabili și dornici de a ne prezenta împrejurimile, de a ne recomanda locuri (de vizitat, unde să luăm masa, de unde am putea cumpăra diverse produse, suveniruri- la final ne-au dat și câte un breloc drept amintire), de a discuta cu noi pe diverse teme.

CONDIȚIILE DE CAZARE:

Complexul (sunt de fapt 2 clădiri) este situat în Stafylos, la aproximativ 4 km de orașul Skopelos și la 600-700m de cel mai apropiat supermarket. Din câte am observat, există 2 categorii de camere, pentru fiecare dintre acestea aplicându-se un tarif diferit (diferă calitatea mobilierului, dimensiunea camerelor etc). Apartamentele sunt formate din 2 dormitoare separate, 1 baie, 1 bucătărie, balcon (masă+scaune) – mobilierul este foarte bine întreținut, bucătăria era complet utilată, dormitoarele sunt dotate cu aer condiționat. Temperaturile nu au fost chiar atât de ridicate (max 30-32 grade), noaptea fiind chiar plăcut. Curățenia, schimbarea așternuturilor și a prosoapelor se face la fiecare 3 zile. În curte se află și o zonă special amenajată cu grătar și mese, dar și un spațiu pentru parcarea mașinilor. Accesul la Wi-Fi este gratuit și disponibil pe întreaga proprietate (semnalul nu este strălucit chiar în orice zonă).

PLAJA ȘI MAREA:

In Skopelos sunt nenumărate plaje ce merită a fi vizitate, însă în cele mai multe cazuri se ajunge acolo cu mașina/autobuzul/scuterul etc. Cea mai apropiată plajă de Olympion Apartments este Stafilou Beach, care se află la circa 500-600m (se poate merge și pe jos, însă principalul dezavantaj este acela că nu există trotuar și se merge pe partea carosabilă, sunt multe curbe, se urcă foarte mult la întoarcere, iar în cazul în care mai aveți și copii mici cu voi, lucrurile se complică puțin: pentru a ajunge pe plajă, se mai coboară și niște scări). În ciuda „inconvenientului” cu drumul, merită tot efortul: nu veți vedea șezlonguri aglomerate ca pe litoralul românesc și nici pet-uri (chiar dacă este vorba despre o plajă publică pe care am văzut un singur coș de gunoi), apa este de un albastru transparent, curată, fără alge sau cine știe ce mizerii (a fost o zi în care marea a fost foarte agitată iar la mal au apărut câteva „alge”, dar nimic supărător; poate că ar trebui să știți și că indiferent de plajă, către mal sunt niște peștișori albi-argintii care atâta timp cât stai pe loc, te ciupesc în mod constant; nu e cine știe ce, am văzut o mulțime de copilași care se bălăceau pe acolo și care nici nu le-au remarcat prezența). Ar mai fi câteva lucruri de menționat și anume: plajele sunt înguste și cu pietriș, în funcție de zonă, în apă pot fi sau nu stânci, șezlongurile pot fi gratis (Kastani Beach, cunoscută și ca unul dintre platourile de filmare ale peliculei „Mamma mia”) sau contra cost (aproximativ 6 euro – 2 șezlonguri+1umbrelă), plajele sunt mai mult sau mai puțin amenajate, există și plaje nerecunoscute oficial pentru nudiști (Velanio Beach).

DISTRACȚIE ȘI RELAXARE:

După cum am menționat anterior, la 4km distanță se află orașul Skopelos. Puteți vizita bisericile din zonă (din câte m-am documentat și eu înainte de plecare, sunt cam 100 la număr, multe dintre străzi neavând nume, rămâne să te ghidezi după micile edificii creștine de un alb strălucitor), portul sau vă puteți opri pur și simplu la una dintre cafenelele cochete situate de-a lungul portului sau pe tot felul de străduțe întortocheate.

Notă: Îmi pare rău că nu pot atașa fotografii sugestive cu apartamentul, însă nu am plecat hotărâtă să reîncep a posta impresii pe amfostacolo.ro. Pot doar să vă indic site-ul oficial al unității de cazare: olympion.gr și indiferent unde ați pleca, să vă urez o vacanță reușită, pe măsura sau de ce nu, peste așteptări.

Trimis de iulia in 14.08.13 00:01:24
Validat / Publicat: 14.08.13 01:22:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Salonic, Kalambaka, Loutraki, Rhodos

VIZUALIZĂRI: 2474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balconul camerei

• SOCIALs