ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2013
DIN: Constanța
ÎNSCRIS: 30.09.10
APR-2013

Ilkay Hotel din grupul Sirkeci Hotels

Am ales acest hotel deoarece incercand sa facem rezervare la hotelul la care am mai stat in urma cu 4 ani, (Erboy Hotel) nu am gasit locuri libere in perioada aleasa de noi (sfarsit martie-inceput aprilie) si bazandu-ne pe faptul ca face parte din grupul hotelier Sirkeci am zis ca merita sa incercam, mai ales atrasi fiind de locatie care este oarecum aproape de Erboy.

Hotelul are 60 de camere dotate cu tv, bai proprii., internet gratuit in tot hotelul inclusiv in camere.

Aventura incepe insa un pic mai in urma odata cu sosirea in Istanbul in jurul orelor 15.00. Cine a fost acolo cu masina stie cu siguranta despre ce vorbesc. Este inceputul orelor de varf de dupa masa, adica nebunieeeee. Blocaje, mers bara la bara, nu semnalizare, ti se bagau in fata pur si simplu, motociclisti din toate partile, ce mai de vis!

Eii, aceea este ora la care noi incercam sa ne dam jos de pe autostrada pentru a ajunge in zona Sultanahmet-Sirkeci unde era pozitionat hotelul. Cu un ochi la harta, cu urechea la Gps si atent la indicatiile copilotului-sotia, am reusit sa ma strecor si eu cu tupeu si sa ma incadrez usor dupa un autobuz pentru a ajunge unde imi era destinatia.

Hotelul este pozitionat pe strada Hudavendigar, foarte aproape de majoritatea obiectivelor si atractiilor din zona Sultanahmet. Pe aceasta strada ingusta circula si super tramvaiele lor.

Ma ghidez dupa gps, dupa harta si cand vad hotelul dau sa virez la dreapta pentru a ajunge acolo. Hop! Indicator interzis viraj dreapta. Din spate coloana ca la balamuc cu taxiuri si autocare. Urmez asadar strada, fac stanga si intru pe Ankara Cd. si apoi stanga si o iau undeva asa in deal, apoi iar dreapta pentru a intra pe strada cu tramvaiul. Iar surpriza, drumul era blocat pentru accesul masinilor, exact din dreptul statiei de tramvai Gulhane. Obligat de indicatoare si de trafic o iau in sus pe o straduta ingusta si in panta, Ebussuut Cd si ajuns in fata hotelullui Erboy opresc masina, pun avariile si desi nu era loc de parcare si eram deja in linia a 2a deja, o las pe sotie acolo de paza si pe jos merg catre hotel sa intreb pe cineva cum pot ajunge in fata hotelului sa descarc bagajele si unde este parcarea cu plata pe care mi-o promisesera atunci cand am facut rezervarea.

La receptie tipul se bucura ca ma vede ii spun povestea cu strada cu accesul interzis si cu blocajele si imi da un nene care cara bagaje pe acolo sa ma ghideze catre parcare. Tipul nu stia o boaba engleza, normal dar cu greu ma face sa inteleg ce vrea de la mine si pe unde sa o luam. Cand ajungem la semnul de interzis la dreapta, pe strada cu tramvaiul el insista sa intru si eu disperat zic la urma urmei ce o fi o fi si intru. Daca ati fost pe aceasta strada stiti ca nu circula decat tramvaiele si nu este loc absolut deloc spre trotuar sau alte stradute laturalnice pe care sa opresti cateva minute macar sa dau bagajele.

Ii dau cu viteza si el imi zice sa virez pe o straduta lateral pe langa hotel, dar acolo alta belea. Era o ghereta cu un politist care nu dadea drumul decat masinilor care carau moloz si materiale de constructii, betoniere de la un bloc in constructie. Incerc sa intru, ala ma fluiera sa dau cu spatele si cand am prins bariera ridicata ca iesea unu, calc si eu pedala si cu ala fluierand dupa mine ii dau talpa dupa indicatiile ghidului meu. Ajungem in sfarsit pe acolo prin spatele hotelului la o parcare supraetajata, parcam la etajul unu, si ma duc cu respectivul la hotel sa luam un carucior sa caram bagajele. Intreb si la parcare cat face pe zi si el imi zice 25 de lire. Zic nu e bine, la rezervare imi spusesera ceva de vreo 15 lire pe zi. Odata ajuns la receptie ii spun receptionerului, el suna la ala la parcare si dupa ce se cearta un pic imi zice ca e Ok si ramane la 15 lire pe zi.

Hotelul. Daca nu esti atent la reclama cu numele hotelului ai toate sansele sa il pierzi din vedere. Are la parter o mica terasa, este chiar pe colt si intrarea e micuta asemenea unei intrari intr-un apartament sau o scara de bloc.

Intrarea in receptie se face printr-un hol de vreo 6-7 metri in galagia produsa de la terasa de alaturi si de mirosurile respective. Un domn la birou, zambitor si vesel ca am reusit sa garez masina imi inmaneaza cheile de la camera, explicandu-i si carausului unde sa ne duca.

Luam un lift super micut pana la etajul 1, coboram, mergem pe un hol ingust pe langa zona lor administrativa cu ceva birouri, atelierul de reparat, magazii si ce mai era peacolo si ajungem la un alt lift si ala foarte micut si fara usa care ne duce pana la etajul 5. Zic, am ajuns! Coboram si vad ca el o ia in sus pe scari catre etajul 6. Trag restul de bagaje afara din lift si ne aruncam priviri cu sotia si fetita surprinsi. Zic am pus-o. Unde am ajuns!

Ma rog, urcam noi pe scari pana la etajul 6 si ne oprim la camera 601. Sus nu erau decat 4 camere. Am cam strambat din nas dar pana la urma a fost bine ca am stat departe de zgomotul de la etajele celelalte, eram singuri pe nivel.

Camera micuta, un pat matrimonial, in laterale cate o noptiera ingusta si inca un pat pentru copil, un televizor cam vechi, aer conditionat, mobilier cam vechiut, dar intretinut, baia cu tot ce ii trebuie dar nu luxoasa. Ne-am bucurat ca nu avem geamul la strada cu tramvaiul, de fapt asta a fost si cerinta la rezervare, pe care am facut-o pe booking.

Oricum preturile la cazare in Istanbul au sarit mult de tot, mai ales la hotelurile din zona "centrala "daca o pot numi asa zona Sultanahmet-Sirkeci.

Pretul era putin mai mare la camera cu mic dejun pentru 3 persoane dar aveau si o oferta de genul platesti 8 si stai 9 nopti.

Nu aveau frigider in camera, nici minibar. de fapt nici nu ne trebuia mai mult, noi venind acolo cu gand de alergatura si de vizitat nu de stat in camera.

Curtea interioara unde dadea fereastra noastra era mica si foarte aproape de noi era alta locatie nu stiu daca era hotel sau nu caci se vedea bine la ferestrele celelalte, neputand sa stai cu geamul deschis sau cu draperiile deschise ca te vedeau cei de vis-a vis.

Pentru pozitie hotelul este excelent. 2-3 minute pana la statia Sirkeci, catre podul Galata-Eminou, 3-4 minute inapoi catre statia tramvai Gulhane-Topkapi, in jur erau terase, magazine de suveniruri, restaurante, case de schimb valutar.

Distanta pana la Palatul Topkapi si parcul Gulhane era de aprox 7-10 minute de mers pe jos, Aghia Sofia cca 9-10 minute, Moscheia Albastra cca 12-13 minute. Bazilica Cisterna 7-8 minute. In partea cealalata pana la Spice Bazar si moscheia Eminou- lejer pe jos 5-7 minute, podul Galata 10 minute, autogara Eminou de unde pleaca majoritatea busurilor si vaporaselor la fel 9-10 minute, gara Sirkeci la aprox 5 minute de mers pe jos lejer.

Catre Grand Bazar faceam pe stradute cam 15 minute la pas lejer cascand gura pe la vitrine.

Problema mare este ca hotelul nu are parcare, de fapt marea majoritate a hotelurilor din aceasta zona nu asigura parcare decat cu cateva mici exceptii unde au cateva locuri inghesuite in fata hotelului cum am avut de pilda in urma cu 4 ani la Erboy.

Lasi cheia la receptie si cei de acolo muta masina functie de nevoi, lasand loc intre masini cat sa scapi un ac, si fata de cele care trec pe strada cam cat sa nu iti ia oglinda. Oricum turcii sunt meseriasi, daca vedeati un autocar deala mare cum se strecura pe straduta aia si ingusta si in panta si cum mai si oprea sa dea jos turistii si pleca fara sa o scape un centimetru in spate...

Sa revenim la hotel: deci pozitie excelenta. Feriti-va de camerele cu vedere la strada Hudavendigar cu tramvaiul daca aveti ocazia.

Micul dejun. Dimineata. Cand ne-am cazat chiar ne gandeam unde se va servi micul dejun si ne gandeam noi ca va fi in incinta terasei de langa. Nuu! Sala de mese era undeva in spatele mesei ce ii servea drept receptie tipului. Se coborau cateva scari si acolo era o sala micuta unde in lateral pe mese erau asezate ceva platouri, ceaiuri cereale, lapte, sucuri.

Ce sa zic era indestulator micul dejun, nu exagerat ca dincolo la Erboy, dar aveai cam tot ce trebuie sa iti linisteti bine stomacul fara fonfleuri si pretentii deosebite desi era un hotel de 3 stele. Aveau omleta, carnati prajiti si peacolo mezeluri cateva feluri, branza legume deastea masline. Oricum era destul. Cireasa de pe tort o constituia un fagure de miere... miam. miam. proaspata... si delicioasa... ala facea toti banii...

Hotelul este departe de cele 3 stele pe care le afiseaza. Daca sunteti mai pretentiosi e bine sa il evitati si deasemeni daca veniti cu masina. Acum ce sa zic! Singurul plus este locatia, in rest cu siguranta sunt alte hoteluri mult mai bune si in acea zona, care de fapt este o zona predominant populata cu hoteluri, aproape unul langa celalalt.

Personalul amabil, atent si de ajutor si discreti.

Curatenie zi-de zi in camere, aranjau, dadeau cu aspiratorul, lenjerie curata, fara mirosuri suspecte si neplacute in camera.

Cum spuneam hotelul face parte dintr-un grup hotelier respectabil, grupul Sirkeci dar este departe de standardele celorlalte hoteluri, este un fel de frate mai mic si mai saracacios, dar bine pozitionat. -avantajul lui...

Cam atat despre Ilkay Hotel. Cine vrea sa il viziteze stau la dispozitie cu eventuale sfaturi. Acum vad la ei pe site oferta platesti 6 nopti si stai 7, daca platesti cash la cazare totalul mai primesti 7 %discount, si daca se face rezervare la ei pe site direct mai mult de 3 nopti ei asigura si transferul de la aeroport

Nu am scos masina deloc din parcare, majoritatea timpului deplasandu-ne pe jos, sau cu tramvaiul si cu autobuzul. Nici nu merita la ce zapaceala era acolo.

ilkayhotel.com

Trimis de alunelu69 in 13.08.13 22:15:33
Validat / Publicat: 14.08.13 00:02:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Hotel Antalya Istanbul Hotel Erboy

VIZUALIZĂRI: 1650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alunelu69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Ilkay foarte bine pozitionat, aproape de majoritatea obiectivelor la cateva minute de mers pe jos, situat pe strada pe care circula si tramvaiele, Hudavendigar CD. La parter pe colt este o terasa. iar intrarea in hotel este simpla si trebuie atentie pentru a o observa.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.15 EUR pe cameră

[14.08.13 00:01:30]

La primul review încărcat pe sait (unul *foarte* bun!), după o luungpă perioadă de "stat pe margine", să-i spunem lui @alunelu69: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

sanis*
    [14.08.13 09:59:49]

"Nu am scos masina deloc din parcare" Exact. Si cind citesc si povestile de groaza despre condusul prin Isrtanbul, stiind cum e pe-acolo (am fost de vreo 5 ori), ma intreb: ceine si CE ii face pe unii sa mearga la istanbul cu propria masina? Acum, cind poti ajunge acolo intr-o ora cu avionul, cu doar 100 Euro/pers (return).

alunelu69AUTOR REVIEW
    [14.08.13 13:56:11]

@sanis: Domnule (sau doamna) draga, sanis! citez din povestea dumneavoastra de la Istanbul: Istanbulul per pedes: «Istanbulul este un loc care ar trebui sa fie vizitat "pe jos". Sunt multe obiective turistice relativ apropiat situate - in Orasul Vechi - pentru a nu fi necesara o masina proprie» , inchei citatul..

Acum explicatie: am mers cu masina in primul rand pentru ca suntem independenti, citez (Acum, cind poti ajunge acolo intr-o ora cu avionul, cu doar 100 Euro/pers (return))dar la momentul plecarii noastre nu erau zboruri directe la Istanbul asa ieftine nici de la Constanta, iar de la Constanta la Bucuresti mergeam cu masina nu? o lasam intr-o parcare platita nu? doar nu voiati sa... mergem cu trenul... ? 480 km dus intors pana la bucuresti cand de la noi pana la Istanbul sunt in jur de 680km, masina este pe gaz si totalul de plata a fost muuult mai avantajos decat 3 bilete ori 100 euro la acel avion. Si apoi daca muschii mei au vrut oprire in Bulgaria acolo am si oprit (la Albena, la Varna, la Burgas, la Nisipurile de aur, la Balcik), iar planul initial a fost sa mergem impreuna cu o alta familie si sa impartim costurile, dar acestia ne-au parasit cu o saptamana inainte de plecare din motivele lor intemeiate sau nu. Costul carburantului a fost pe la 100 de euro, vigneta bulgaria 5 euro, si akbilul la autostrada (stiti despre ce vorbesc daca ati fost de atatea ori acolo!) in jur de 30 de lire turcesti.

LA aceste socoteli mai adaugam 100 lire parcarea si apoi calculati dumneavoastra diferenta pana la 300 de euro cu avionul...

Raza noastra de intentie de vizitat nu era asa de extinsa incat sa avem nevoie de masina si va asigur ca am luat Europa de 3 ori la rand pana prin Olanda deci nu imi e frica de condus. Am povestit un pic din aventura condusului poate nu pentru dumneavoastra care ziceti ca ati fost de 5 ori, ci pentru altcineva care chiar si in trecere prin Istanbul catre alte directii (sau chiar o escala in Istanbul) sa stie cam ce e peacolo.

Dumneavoastra sunteti din Iasi de aceea ajungeti greu cu masina cred. Pana la urma ce sa inteleaga viitorii calatori la Istanbul din povestirea dumneavoastra?cu ce e mai bine sa mearga?adica daca ati fost acolo de 5 ori ce le recomandati?autobuz?avion?tren?si unuia din Constanta cu ce ii recomandati?

Va multumesc de atentie.

alunelu69, sanis*