ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2009
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Visam cu ochii deschisi

Am fost pt prima data in Turcia, iar experienta a fost superba. La aeroport am fost asteptati de masina resortului, bagajele ne-au fost luate si duse in camera. Este un hotel extraordinar de frumos, curat iar atmosfera este superba. In fiecare zi se schimba asternuturile, prosoapele, sapun, gel de dus, crema de corp. Trupa de animatie isi merita toti banii. Distractie maxima in fiecare zi. Timp de 11 nopti am avut alt spectacol la Amfiteatru. Mancare, bautura, prajituri foarte multe si pt toate gusturile.

Trimis de CCRRIISSYY in 16.09.09 12:30:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balconul camerei 1321
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -100 PMA (din 6 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

laurentiub
    [06.08.10 16:31:29]

Buna ziua

Ma scuzati ca imi permit sa va deranjez cu o problema. Am citit pe "AM FOST ACOLO. ro" ca dvs si familia ati fost cazati la Adora Golf resort... din Belek. Anul acesta, in septembrie merg si eu cu familia, 2 adulti si copil 10 ani. Doream, daca nu va deranjez, sa imi dati mai multe detalii legate de aceasta locatie. Exista doar 2 impresii postate pe site-ul mai sus mentionat, ambele extrem de favorabile (mi se umple inima de bucurie si nerabdare). Dar doream mai multe detalii.

Eu am ales aceasta destinatie, neavand prea multe info, de aceea am "dat " mai mult search pe Inet. V-as fi recunoscator pentru mai multe detalii legate de Adora golf resort, vremea in septembrie, temp apei, plaja, mesele din restaurantele a la cart, discoteca, atmosfera din hotel, daca ne descurcam doar cu engleza si multe altele.

Scuzati ca mi-am permis sa va deranjez

Va urez o zi buna si multe excursii frumoase.

Cu respect

Laurentiu BURZ - Bucuresti (laur7b@yahoo. com)

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
    [08.08.10 22:34:48]

Resortul detine 2 hoteluri mari si bungalouri - cred ca 7.

Hotelul este extraordinar. Noi am fost cazati in hotelul principal, cu vedere la piscina.

Camerele sunt spatioase, cu AC, minibar umplut zilnic (bere Efes din care 1 cu lamaie si 1 normala), apa minerala, apa plata, suc de lamaie/zmeura. De la receptie primiti "cheia" seifului din camera - gratis.

Prosoapele de plaja sunt gratis - pt ele primiti de la receptie cardurile. Se pot schimba zilnic la standul de prosoape de la piscina, sau de cate ori doriti.

Balconul este destul de mare. Aveti masa, 2 scaune, uscator de rufe. In baie: cada, foehn, sampon, sapun, gel de sus, crema de corp.

Prosoapele se schimba zilnic, curatenie zilnic. De multe ori camerista a venit cand noi eram in camera. Poti solicita venirea la alta ora.

Hotelul dispune de rest a la carte. Noi nu am facut rezervare la nici unul, deoarece la rest principal in fiecare seara era mancare diversificata: seara italiana, seara turceasca, sea food, seara europeana etc. Programarea se face gratis.

In fiecare seara de la ora 21,30 incepea mini disco-program pt copii, premierea celor mai buni copii de la mini club, dans. De la 22,30 incepeau spectacolele in amfiteatru.

Noi am stat 12 zile, iar spectacolele au fost diferite in fiecare seara: circ, dans sportiv, cuplul Adora, seara turceasca, spect pregatite de echipa de entartainment. Echipa este extraordinara. Ziua la piscina nu te poti plictisi. La 10 veneau si incepea distractia: muzica, dans, sporturi la piscina, volei pe plaja, darts, boccia, tir cu arcul, tir, aqua gym, aerobic, step aerobic, polo. Toate jocurile de la piscina se premiaza. Merita sa incercati. Exista barul de la piscina f bine aprovizionat: bauturi locale si de import, sucuri (cele naturale erau 2 eur), sampanie, cokteiluri etc.

Piscina: 1 mare de la 1 m la 1,9 m (parca) ; 1 de 1,20 m unde se tineau jocurile si aqua gym, 1 pt copii mici si picina de la tobogane. Sunt 3 tobogane mari (1 melc, 1 drept f abrupt - verde, 1 drept dublu) si toboganul caracatita pt copii mici. La piscina sunt destule sezlonguri si umbrele - nu este nevoie sa te scoli dimineata pt "rezervare".

Plaja are pietricele, este f lata, are sezlonguri si umbrele, intrarea in apa este destul de brusca. Temp apei in sept 2009 era f ridicata, apa era curata si fffffff sarata. La iesirea de pe plaja erau dusuri si robineti pt spalare pe picioare.

Copilul meu avea tot 10 ani si s-a distrat excelent la miniclub, doar ca acolo erau 100% copii rusi cu care nu s-a prea inteles. Nu comunicau decat in lb rusa.

Personalul hotelului si echipa de la piscina cunoscatori f buni de engleza si alte lb, mai putin romana.

In resort aveti si un centru comercial - preturi cam mari, dar negociabile. Puteti achizitiona suveniruri, dulciuri (rahat f bun), aur, blanuri, pielarie, articole de plaja, cosmetice. Exista bowling, biliard - astea contra cost. Langa spatiul comercial, la etaj este cafeneaua turceasca - merita seara sa bet aici o cafea... turceasca, sa stati pe canapele traditionale si sa fumati... narghilea. Deja cand scriu aceste randuri, imi aduc aminte multe clipe frumoase traite in resort.

Mancarea este diversificata. Mic dejun: salate, branzeturi, mezeluri, iaurt, gem, dulceata, miere, ciocolata, croissante, placinta, clatite, oua fierte, oua ochi, omleta, crenvusti, carnaciori, placinta cu legume, ceai, cafea, lapte cu cereale etc. Pranz: Friptura la gratar, peste, tocanite, salate, pilaf, mazare, spaghete, lasagna, cartofi fierti, cartofi prajiti, supe crema de orez, porumb, rosii etc. Cina: gratare de specific, sea food, peste, barbeque, salate, dulciuri - trebuie sa ai un stomac sanatos si fffff mare pt a putea gusta din toate. Langa piscina, zilnic se serveau gozleme (placinta cu branza/carne/legume) cu ayran (iaurt sarat). In fiecare zi la ora 16 se servea gratis inghetata si porumb fiert. La piscina si pe plaja, dupa pranz, se servea pepene rosu si galben. La mese erau f multe fructe proaspete si compoturi.

Daca am uitat sa mai spun ceva, te voi contacta. Daca ai alte intrebari, iti stau la dispozitie.

Temp in sept (1-12. 09. 2009) peste 30 grade. Seara sa aveti ceva cu mineca lunga. Noi am prins 2 zile cu ploaie si furtuna.

In hotelul unde era receptia, au piscina acoperita, sala de fitness, sauna, baie turceasca si masaj.

Masajul merita toti banii - 2 pers masaj + peeling = 70 eur. De preferat sa aveti dolari la voi. Seara este discoteca si dans in aer liber. Se pot inchiria masini - 30-50 usd/zi.

Sa aveti un concediu placut. Daca nu sunt indiscreta, cat a fost sejurul? Multumesc.

laurentiub
    [10.08.10 07:25:40]

Buna ziua si multumesc pentru raspunsul extrem de rapid. Acum intr-adevar sunt destule detalii, sunt mai linistit in ceea ce priveste excursia...costul ei 1700Eu pentru 7 nopti-nu este o indiscretie. O nelamurire..."seara cu maneca lunga"...sunt tzantzari sau este racoare seara in septembrie? Adevarul e ca anul acesta am fost la Mamaia, 10 zile in zona nord, la Comandor(unde mergem de ani de zile), dar serviciile au fost atat de jalnice incat am hotarat sa mergem sa vedem cum e si in alta parte, adica "afara". Aproape ca am fost dati afara de pe plaja pentru ca nu inchiriam sezlonguri.Hotelierii sunt la pamant, masa e proasta...

Mai am o intrebare, se pot achita si cu cardul eventuale activitati distractii/cumparaturi? Exista bancomat in hotel?ma rog erau doua intrebari...

Cu stima

Laurentiu B

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
    [10.08.10 08:14:14]

Eu sunt din...Constanta si cunosc f bine problema sezlongurilor. In unele seri (in Turcia) a fost destul de rece. Ziua plouase si fusese furtuna. Nu cunosc daca in hotel era bancomat si nici daca se putea plati cu cardul.

O zi buna.

CCRRIISSYY, laurentiub