ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2013
ÎNSCRIS: 23.12.09
AUG-2013

Update Kusadasi 2013

Buna dragilor,

Sunt inca in Kusadasi, maine o sa plec si vreau sa impartasesc cu voi gandurile mele la final de vacanta.

Sper sa le gasiti utile.

Inn primul rand nu va cumparati excursiile optionale din Romania. Le puteti lua de aici la preturi mult mai mici.

Eu am optat pentru:

1. Excursie cu barca (boat trip): 10 euro/ pers redus de la 18 euro. Contine transportul de la hotel la barca si inapoi, mancare, bauturi (apa, suc).

2. Pamukale 30 euro, redus de la 45. Contine transport, intrarea la obiective, masa de pranz la hotel PAM.

3. Efes toata ziua: 35 euro, redus de la 45. Contine transport, intrari la obiective (efes, casa fecioarei maria), masa de pranz.

4. Adaland- spectacol cu delfini 14 euro (nu este negociabil). Contine transport si spectacol de o ora.

Excursiile le-am facut cu o firma Peron tour, care am inteles ca are agentii si in Romania. Am fost numai romani in aceste expeditii, majoritatea au platit preturi mari pt ca si au cumparat excursiile de acasa, apoi regretau amarnic cand le am spus cat am platit eu.

Ghid este un turc si o fata din Roman (Roxana) pe post de translator, nu ne au spus nimic impresionant, probabil plictisiti si ei fiind. Stiam dinainte ce avem de vazut. Inainte sa bat palma cu Peron Tur am trecut pe la toate agentiile din centru: Sundial, etc... La Peron am gasit cel mai bun pret. Pentru toate excursiile vin ei si va ia de la hotel iar la intoarcere va aduc la hotel.

Mai jos o sa va descriu in sinteza ce se merita sa faceti, ce nu, de ce sa va feriti.

Boat trip

Neaparat sa incercati asa ceva. Dureaza 7 ore, se ofera o masa la pranz. Imbarcarea se face din port de la Marina sau din partea cealalta de la insula porumbelului, depinde de agentie, sau de ce vapor alegeti.

De obicei se merge inspre Mili Park (national Parc) unde sunt niste plaje de vis, exact ca in imaginile de pus pe desktop.

Vaporasul opreste de 4 sau 5 ori in diferite golfuri unde se face si baie. Pretul este foarte bun, avand in vedere ca merge inspre zone de poveste, mancarea este inclusa. Pe vapor sunt sezolonguri, saltele, unele au tobogane, etc.

Se merita. Un aspect important pt cei care au rau de mare. Sau sunt persoane, printre care si eu, care n am stiut de "raul de mare"

pana in momentul excursiei. La intoarcere am prins niste valuri imense, ne a leganat in toate directiile, am crezut ca nu mai scap. Mi au oferit o pastila si o punga in caz ca nu mai rezist. La intoarcere a fost groaznic, dar locurile vizitate

au fost de vis.

Pamukkale. - calatoria dureaza cam 13 ore din care 7 in autobuz, 1/2 ora popasuri pe drum, 3 ore la un complex unde se serveste si masa, bineinteles 1/2 ore la un "atelier" care prelucreaza onix si 2 ore la Pamukale.

Plecarea este dimineata la 8 din Kusadasi.

Dupa 3 ore si ceva de mers se ajunge intr un sat dezolant, peisaje dezolante, praf, tot felul de constructii incepute si abandonate. In cele din urma, surpiza: se intra intr un complex de 5 stele, PAM Hotel. Gradina, palmieri, piscine, izvoarare termale.

Complexul este foarte frumos, in curtea interioara are un izvor cu apa termala care contine foarte mult fier ce creeaza o formatiune solida spectaculoasa la suprafata. Aici se mai gaseste si un SPA (masaje, bai turcesti, etc), foarte frumos si o piscina mare cu apa dulce.

Eu am optat pentru piscina cu apa dulce iar de la spa am cumparat pentru 5 euro 10 minute de curatare a picioareor cu faimosii lor pestisori. O senzatie fantastica cu pestii care te ciugulesc fiecare de ce apuca. Atentie, e greu de suportat la inceput dar se merita. :).

Masa este ok la acest complex. Pacat ca mai vin si alti turisti: rusi, sarbi, etc. Pana si romanii se mirau un ce hal mananca si reactioneaza celelalte natii. Spre exemplu in zona bufetului nu se mai tinea cont de nimic, se lua cu mana, se

umpleau faruriile, se dadea pe jos... ce sa mai, parca venea marea foamete.

Apoi se continua calatoria, se ajunge in parcare la poarta de sud a orasului Hierapolis. Intarea parca este de 30 lire -plateste agentia (Travertinele - adica acele cascade spectaculoase + ruinele orasului Hierapolis).

Soarele iarasi este ucigator, ruinele se fac repede la pas. Urmeaza cateva seturi de poze in travertine. Am ramas impresionati, intr-adevar exact ca in poze, imagini idilice. Mai departe este un muzeu de istorie care se viziteaza pentru alte 5 lire (platiti voi). La piscina Afroditei este un parc, cu terase, mese, sezlonguri, magazine, etc. Cine vrea sa faca baie in piscina plateste extra (30 lire), cine nu se poate odihni la umbra acolo fara nici o problema.

La retur bineinteles va baga pe la un artizanat, fie el de onix sau de piele tot sa cumparati ceva.

Efes- cea mai importanta parte a acestei excursii se petrece in orasul Efes. Se viziteaza ruinele vechiului oras cam 2 ore.

Luati palarii, apa multa, umbrele, etc. Soarele este ucigator, chiar si de dimineata. Despre Efes, o sa descoperiti mai multe la fata locului sau va spune ghidul. Daca as descrie acum vizita mi-ar trebui multe pagini...

Dupa vizita Efes-ului urmeaza pranzul, la o bomba de restaurant, se numeste Sultan unde vin toate autocarele cu turisti.

Este pe drumul dintre Selkuc si Kusadasi. Despre mancare nu mai comentez, am ales niste paste si cand am ajuns la masa mi am dat seama ca miroseau a acru. Eu n am mai putut sa mananc in schimb pt ceilalti n au fost probleme. Celelalte mancaruri au fost bune. Bauturile sunt extra. Exemplu 3 lire o apa plata la 0,5 sau 5 lire o cola sau o bere efes. Mai departe va plimba pe la artizani, alteliere de ceramica si aur. Scopul vizitei este sa cumparati ceva, acestia avand intelegeri in prealabil cu toate firmele de turism. La ceramica este frumos, modele si decoruri fantastice create dintr un material care se numeste cuart (argila la noi). Apoi va duce la un magazin de cu bijuteri din aur (Galata). Nimic interesant, toate scumpe. Eu personal am cautat cat mai repede iesirea. Sunt in vacanta nu la shoping!

Apoi urmeaza casa fecioarei Maria. In varful unui deal, frumos, racoare, dureaza cam 30 de minute inclusiv trecerea in revista a tarabelor. Apoi se trece pe la o moschee in Selcuck, iarasi nimic spectaculos. Pt agentia de turism este gratis.

Pe final templul lui Artemis, in realitate va duce pe un teren viran, acolo e o mlastina, si in mlastina cateva pietre, care se presupun ca ar fi ramas din templul lui artemis. Pacat! M-as fi asteptat sa vad o cu totul alta prezentare a

acestui loc considerat una din cele 7 minuni ale lumii antice.

In conlcuzie, singurul obiectiv cu adevarat interesant este Efesul, restul sunt de umplutura sa iti ocupe ziua. Mai ales sesiunile de shoping fortat. Si celelalte locuri au multe de spus insa sunt fie in paragina fie prea comerciale.

Pana aici ce m-a impresiona: Efesul, casa Fecioarei Maria, Pamukkale si Hierapolis.

Ce m - a deranjat: Faptul ca ne -au tinut cu orele pe la artizanii cu care au intelegeri. Iarasi popasurile le faceam numai in locuri cu preturi peste limita bunului simt. Ex intr un peco normal Shell: o apa mare, o cola la doza costa 1.5

lire. Unde te opresc ei totul pleaca de la 5 lire. Nu e mult pana la urma dar nu suport sentimentul de a fi jepcarit.

Adaland.

Am fost la spectacolul cu delfini. Superb. Sunt delfini si lei de mare care fac un show de zile mari.

Aici am inotat cu deflinii, am platit 80 de euro + 10 euro poza insa experienta nu se poate descrie in cuvinte. Este mult peste ce poate descrie o propozitie, un text. Dupa show cine vrea se programeaza si intra in bazin separat cu instructorii. Delfinul te primba prin apa, te ia in brate si te pupa. Odata in viata, incercati asa ceva!!! Este in angajat care face un set de poze insa foarte scump. Pt toate pozele mai cere 50 de euro. Daca aveti pe cineva sa va filmeze ar fi mai bine dar nu poti prinde toate instantaneele pt actiunea nu se desfasoaara la marginea bazinului.

MiliPark (National Park) - am plecat pe contpropriu din kusadasi cu mircobuzele catre Milipark. Pret: 7 lire/ pers + 3 lire intrarea acolo. PEr total, 2 pers dus intors 34 de lire. Se merita si ultimul cent pentru ca sunt plaje superbe, putin aglomerate, apa foarte curata. Sunt 3 plaje: cu nisip, pietre mici si pietre mari. Al ales o pe a 2 a pt ca era mai putin aglomerata. Sezolonuri sunt la liber puse la dispozitia turistilor de administratia parcului. Este si o terasa care vinde mancare, bauturi si bineinteles inchiriaza sezlonguri. Daca nu mai gasiti sezlonguri free, cele de la bar costa 15 lire/ pers.

De aici am niste amintiri unice, intram in apa si in cateva secunde veneau imprejurul meu niste pestisori argintii cu dungi (stil zebra) care inotau alaturi de mine pur si simplu. Fantastic.

Tot aici am vazut porci mistreti care vin printre oameni pe plaja. Cei care au si ceva de mancare prin plase sunt jefuiti constant :). Nu sunt periculosi, s-au invatat cu oamenii si nu ataca decat plasele cu mancare. Per total, mili park este o experienta unica, merita dus pana acolo. Pentru microbuz mergeti in zona primariei, si intrebati orice turc despre "dolmus milipark".

Ladies Beach

Cea mai mare dezamagire. Nu recomand!

Inferior Costinestiului. Mixul este asigurat de toate natiile: romani, bulgari, turci, arabi, araboaice imbracate din cap pana in picioare, etc. Aglomeratie, harmalaie dar totusi liniste. Lipsesc muzicile de orice fel. Apa relativ curata. Plaja in schimb murdara. Singura diferenta intre Costinesti si Ladies Beach este ca in Turcia nu vine nimeni cu namolu de vanzare sau cu bilete la concertele mileniului cu Liviu Guta, Mirabela Dauer, etc.

Transportul pana acolo costa 2,75 lire/ pers. Umbrela 5 lire, Sezlong 5 lire.

Restaurantele dimprejur au prreturi ca de obicei triple sau poate mai mult la mancare fata de ce se gaseste in centru.

Aici as putea sa recomand boat trip zilnic in loc de plaja. Cu banii de sezlong umbrela si mancare la Ladies Beach mai bine mergeti cu vaporasul in locuri de poveste si cu mancare inclusa. Doar sa nu va fie rau de mare.

Bazarul

O mare si imensa tiganeala. O aglomeratie de magazine unul dupa altul, aprovizionate numai cu fake uri (ceasuri, ochelari, haine, genti. Nu exista preturi. totul este negociabil. Aceleasi produse la fiecare stand. Lume multa, gura casca, ca la Eforie. Pe langa asta sunt vanzatorii care te agata de pe drum, dupa ce intri in vorba cu ei si afla de unde esti incep cu Hagi, Nadia... etc. Agresivitatea vanzatorilor este fara limite.

Eu nu am avut ce sa mi cumpar de acolo, doar cateva suvenire. In rest pt haine sau genti sau ceasuri... exclus. Sa fim seriosi... cine mai poarta asa ceva? Poate mai cumpara bulgarii, sarbii, etc. Culmea, aceleasi produse le gasesti si la noi la magazinele de 3,8 lei sau cum le mai spune. Deci aici sunt mai scumpe.

Acelasi lucru l- am constatat si bazarul de miercurea. Aceleasi lucruri peste tot, aceasi atmosfera de balci, acelasi preturi la deruta.

Eu nu va recomand decat sa treceti in vizita rapid si sa nu va pierddeti vremea aici. Bucurati va de faleza, de port, de mare, de soare, lasati tiganelile ca nu merita atentie.

Impresiile mele la cald (acum sunt la Kusadasi). Per total:

- In turcia se face evaziune fiscala maxima. N am vazut un bon fiscal la ceva (restaurant, autobuz- bilet; magazin, excursii, etc)

- Preturi in bazar "dupa om". Un produs costa 10 lire spre exemplu. Dar pt ca e ramadam mai scadem 10 %. Pt ca esti roman, alte 10%. Pt ca vanzatorul tine cu Galata unde a jucat hagi alti 10%... per total de la 10 hai da-mi 2 si cumpara... WTF?

- Excursiile optionale fac toti banii. In fapt la Kusadasi nu prea ai unde sa faci plaja, baie in conditiile de vis pe care ni le imaginam cu totii cand pleacam de acasa. Astea se gasesc la milipark.

- Turcii sunt oameni cumsecade, saritori. Chiar si cei care nu vorbesc nici o limba vor sa te ajute.

- Se merita venit macar odata in viata pana aici. Eu nu stiu daca am sa mai revin, dar am ramas cu o impresie buna dupa acesta vacanta.

Recomand.

Toate cele bune va doresc si vacante cat mai placute.

Trimis de gigioc in 11.08.13 20:03:59
Validat / Publicat: 11.08.13 21:40:34

VIZUALIZĂRI: 6088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

olivi1
[11.08.13 21:55:44]

Excelenta prezentare!!! Felicitari!

gabitza*
[11.08.13 22:44:38]

@gigioc: Super si foarte util! Drum bun maine!

stefan.b
[11.08.13 23:34:46]

Foarte utila si corecta prezentare!

mireille
[12.08.13 10:05:49]

util review -un superbonus de la un valcean

[12.08.13 19:14:24]

sanis*
[14.08.13 10:08:35]

"Apoi se trece pe la o moschee in Selcuck, iarasi nimic spectaculos. Pt agentia de turism este gratis". Intrarea la moschei (geamii) este GRATUITA pentru absolut toata lumea! Inclusiv la Moschea Albastra sau Selimayie (in Konya). Doar la cele transformate in Muzee (cum e Aya Sofya, Haryie) se plateste intrare.

[14.08.13 18:50:19]

Super prezentare! Dar am si eu o intrebare, de unde ati achizitionat excursia cu barca si reducerea la această excursie a fost "tocmeala turceasca"?

Mulțumesc anticipat!

[14.08.13 19:26:40]

@sanis: stiu ca este gratis in moschee. vroiam sa mai trec in review un detaliu, o sa l spun acum. Cand am mers la aceasta moschee "gratis"am trecut pe langa biserica unde se afla mormantul Sfantului Ioan. I am cerut ghidului sa mergem acolo si a zis ca nu mergem ca este cu taxa! Deci biserica ce ne ar fi putut interesa este cu taxa, au preferat sa ne duca la o moschee free. Asta era ideea. Am cerut sa merg eu sa platesc din banii mei si au zis ca nu spargem grupul, ca nu stam unii dupa altii apoi. Iar biserica cu mormantul sf ioan nu este in program.

Despre moscheea albastra si AyaSofia o sa fac un alt rw, chiar azi le am vizitat.

[14.08.13 19:30:33]

@adela. 17: buna adela. Ai doua variante, te duci la orice agentie (la cea care am fost eu Peron Tour) sau ce gasesti, intrebi de boat trip. Dupa ce iti spune pretul, spui ca last price pt tine este 10 euro. Daca nu sunt de acord, mergi personal seara pe faleza (oricum te plimbi romantic sau pur si simplu sa mai faci miscare) si gasesti barcile trase la chei. acolo negociezi direct cu proprietarii. Ba chiar poti sa si si alegi barca cu care o sa mergi. La agentie iti arata poze cu " nave spatiale" dar de fapt isi plaseaza clientii de la unii la altii. Asa vezi tu direct la fata locului cu ce o sa te plimbi.

Succes

[14.08.13 19:45:48]

@gigioc: Multumesc mult pt indrumare!

sanis*
[18.08.13 12:31:46]

@gigioc: "Biserica Sf Ioan" nu este... biserica: -) Este o ruina in incinta altei ruine. A fost biserica - dar prin sec VI-VIII. Mai "nout" pare chiar mormintul, reconsturit cu coloane de marmura luate de la Templul Artemidei. NIMENI nu stie daca este original (si pozitionat pe locul cuvenit...)

Da, era de preferat sa vizitati ruinele fostei Biserici. Aveati si o minunata vedere asupra orasului - inclusiv a Geamiei, aflate chiar la poalele fostului zid de aparare. Geamia este interesanta doar pt ca este una din moscheele construite intr-un stil care face trecerea dintre cel selgiucid si cel otoman. (alta geamie in acest stil se afla la Milet).

[27.08.13 08:55:04]

Referitor la boat trip unde pot gasii ambarcatiunile? In port sau care faleza?

Mulțumesc!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.08.13 14:36:13]

@adela. 17: ambarcatiunile pt o croaziera pe Egee cu un pranz inclus (ora de plecare 9,30-sosire 16,30-17) le gasiti in stanga Bazarului, in sensul de mers spre Ladie's Beach. Din centrul statiunii, luand ca pct de reper grupul statuar cu ostasi sunt aprox. 10min de mers. Se vad micile ambarcatiuni imediat ce treci de portul unde ancoreaza navele de croaziera!

Recomand cu caldura ambarcatiunea Big Baba, unde in fiecare septembrie (luna in care merg eu, an de an) am achizitionat croaziera la 10/E/pers. La agentiile din oras pretul este cu 3-4/E/ mai mare, asa ca merita sa faci drumul, ca pe o plimbare pana la ambarcatiune, unde platesti pe loc.

Trebuie doar, sa fii la ora 9 la ambarcatiune.

Vorbiti direct cu proprietarul, capitan Orhan, un tip de treaba si f atent!

[27.08.13 16:28:20]

Mulțumesc frumos pt ajutor, voi merge zilele acestea pt a achiziona aceasta excursie!

[27.08.13 19:17:05]

@adela. 17: de acord cu comentariile mariei. la fel gasesti vaporase si in partea opusa, adica spre Marina. Este un complex de magazine si fantani arteziene, restaurante, etc. tot pe faleza acolo. intreba si la agentie totusi pt ca astia iti mai ofera si transport.

Ma gandesc ca daca te cazezi departe, pana ajungi in port mai iei un taxi, microbuz, care te costa minim 3 lire. Asa agentia te duce, te aduce... incearca orice ar fi, pana la urma e o aventura, o experienta, nu are cum sa iasa prost. bafta

[28.08.13 17:59:30]

Multumesc pt sfaturi!

Tocmai am sosit din excursie, am facut rezervare la ambarcatiunea Big Baba aseara pe facebook si azi am mers in excursie. A fost o experienta frumoasa, exact cum ati descris mai sus, chiar astazi am vazut la intoarcere si delfinii care înotau pe langa ambarcatiune! Pretul a fost de 12 €/pers cu mancare si bautura!

Multumesc inca o data!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[28.08.13 18:21:13]

@adela. 17: cu multa placere si va doresc din tot sufletul ca aceasta vacanta sa fie de neuitat pt voi!

Abia asteptam sa sosim si noi in Kusadasi... AM. R. -ul a intrat in functiune...

Vacanta placuta in continuare!

bigu_2006_rapid
[09.03.16 22:02:10]

@adela. 17 - excursia boat-trip se poate lua de la orice agentie locala (exclus de la hotel care au reprezentanti acolo si preturi uneori duble, sau din autocar de la ghizi) sau cel mai bine, cazul meu, direct de la Kaptain Baba, de la vas in dimineata plecarii in excursie, dar pentru asta trebuie sa ai un pic de... experienta in a te tocmi cu turcii!

adela.17, bigu_2006_rapid, gabitza*, gigioc, maria55, mireille, olivi1, sanis*, stefan.b
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: