ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2013
ÎNSCRIS: 24.04.11
AUG-2013

Potrivit pentru o noapte...sau doua :)

As începe prin a explica titlul acestui review: am ales acest hotel pentru o singura noapte de cazare pe principiul cel mai ieftin posibil (dar in condiții acceptabile!) deoarece veneam obositi cu masina de la Bucuresti si in ziua următoare intram in sejur de șapte nopți all inclusive la alt hotel din Kusadasi.

Am ajuns seara la ora 23 la hotel si am găsit locatia acestuia relativ usor cu ajutorul navigatiei. Este situat pe una din stradutele din partea înaltă a orașului Kusadasi iar mașina am parcat-o pe langa hotel. Nu are locuri dedicate de parcare dar nici nu am nimerit prea multi clienti cu mașini personale asa că cele patru-cinci locuri de pe straduta din fata hotelului au fost suficiente. Hotelul are curte proprie, o piscina de aproximativ 12 metri pătrați si o terasa care se întind pe trei din cele patru laturi exterioare. Am vazut chiar si o masa de ping pong.

La receptie am găsit o persoana amabila căruia i-am plătit si ne-a indicat unde e liftul si poziția camerelor. Este o construcție tip bloc de locuințe cu patru camere pe etaj. Dou dintre acestea au vedere spre mare. Fiecare dintre ele e compusă din camera pentru dormit si spațiu de zi care include un fel de bucătărie/chicineta cu aragaz, minifrigider, câteva farfurii si pahare, deasemenea o baie cu dus si un balcon mic. Este curat dar nu gasesti alb imaculat pe prosoape sau cearceafuri :), mobilierul are lejer cinci-șase ani de utilizare de către clienti care nu prea au grija de hotelurile ieftine in călătoriile lor: D

Eu am apreciat la începutul review-ului că hotelul are doua stele dar nu am găsit acest aspect confirmat pe site-ul lor oficial si nici pe cel de rezervari.

In continuarea explicației datorată pentru titlu: după ce ne-am cazat am coborât in hol la receptie unde am fost întrebati foarte amabil dacă dorim sa servim băuturi de la barul deschis non stop! Am refuzat politicos deoarece venisem pregătiți si am iesit afara pe terasa unde era liniște, curatenie si foarte frumos. Atmosfera de vacanta la preț (si condiții) de cămin studentesc mai rasarit :)

A doua zi dimineața micul dejun l-am servit afara, pe latura cu piscina si a constat intr-o porțile de mâncare pentru fiecare, cu meniu fix: un ou fiert, o cutiuta de margarina, una de miere, una de gem, trei felii de salam, trei felii de cascaval, o jumătate de roșie, o bucata de castravete, pâine. Se putea servi ceai sau/si cafea. Am observat ca toti turiștii erau tineri, maxim 25 ani si păreau ca acolo stau pe durata sejurului lor in Kusadasi.

Altfel spus, dacă ar fi sa mai aleg o a doua noapte în trecere prin Kusadasi, la cel mai mic preț, aș începe de aici :)

Trimis de vax_all in 07.08.13 11:51:04
Validat / Publicat: 07.08.13 12:57:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Belek, Kemer, Istambul

VIZUALIZĂRI: 1127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vax_all); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.08.13 12:32:59]

sanis*
[07.08.13 13:22:33]

@vax_all: eu totusi nu am putut intelege modul in care ai dat notele/calificativele. Din ce ai scris am inteles ca ai primit EXACT ceea ce se cuvenea pt ce ai platit - si, in general, ai fost multumit. Ai comparat cu un hotel 5 stele ai si ai depunctat in conformitate? Ai acordat un 7 (out of 10) pt ce ar fi trebuit sa ofere un hotekl 2* (si nu a oferit), sau pt cum ar fi trebuit sa arate o vacanta (la un resort 5* UAI) ? Nu de alta, dar poate o fi vreun tinar roman care ar vrea sa repete experienta tinerilor pe care i-ai gasit in hotel: cazare ieftina, servicii bune, plaja/distractie - toate cu bani putini. 19E pe noapte o camera ESTE PUTIN! La Costinesti si Vama Veche e mai scump - si nici nu ai MD: -)

[07.08.13 14:23:54]

@webmaster: poziția este cea corecta. Navigatia ne-a configurat traseul si am intrat dinspre Kadinlar Denizi Yolu pe Sulun Sk unde se afla hotelul.

[07.08.13 14:38:26]

@sanis: in mod cert am apreciat hotelul in funcție de cum vad eu un hotel de doua stele si nicidecum nu am făcut vreo referire la vreun 5 stele UAI.

Sunt de părere ca criteriul prețului plătit pentru o camera nu este singurul luat in calcul la evaluarea unui hotel. Plus ca durata de timp petrecuta acolo trebuie luata in calcul de cel care citeste review-ul si poate constitui un factor de subiectivism din partea mea.

Nota zece trebuie sa reprezinte un maxim de confort si calitate a serviciilor inclusiv la doua stele si nu ma astept sa gasesc aici diversitatea sau luxul mai multor stele.

roth
[07.08.13 17:35:22]

Din cate analizez singura, este de retinut acest hotel atat pentru pret cat si pentru faptul ca are 1 camera plus una de zi plus chicineta, ce mai ...un apartament in toata regula.

Daca vrei sa faci un popas de 1 noapte poate nu apreciezi/folosesti la maxim ceea ce ofera spatiul de cazare si de aceea parerea e mai stricta, pentru cineva care vrea 7 zile cu buget mic, ia de acasa un cearsaf sa fie sigur ca are unul pe plac si foloseste intens tot arsenalul din dotare.

Pai la banii astia si maine as pleca daca nu se apropia alta oferta.

Mai am o intrebare... cate persoane se pot caza in apartament? oficial!

[08.08.13 11:22:03]

@roth: sunt intru totul de acord cu rationamentul tau. Si mie mi-ar fi plăcut sa il găsesc acu... zece ani nu este departe de zona centrala, cu magazine, bazar, restaurante si cluburi. Dimineața la micul dejun am vazut 14 - 16 persoane.

Noi am avut doua camere cu vedere spre mare iar intr-una a stat un cuplu cu copil de noua ani, fără costuri suplimentare. Dispunerea camerei era aceeași cu a noastră. Nu am idee care ar fi numărul de persoane... neoficial hotelul l-am găsit pe Booking.com si are si variante de trei pers in camera.

roth, sanis*, vax_all

• pagină generată în 0.034319877624512 sec