ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2009

Excursii optionale din Oludeniz-Fethiye

Paraglinding Oludeniz

Ilustrație video-muzicală
Lamar - Fly

Vineri 28 august am făcut paraglinding cu agenţia Focus. Ne-a luat maşina de la hotelul Antaş la ora 13, ne duce în Oludeniz, ne urcă într-un camion şi începem să urcăm pe Babadag. Drumul a durat aproximativ o oră până în vârful muntelui.

Acolo totul se precipită. Fiecare instructor îşi alege „partenerul” de zbor şi începe să-l echipeze. Pe mine m-a ales Ata. Nici nu mă dumiresc bine şi deja am harnaşament legat de brâu şi de picioare, câteva instrucţiuni sumare, se cuplează paraşuta, şi: „one, two, three and jump! ” şi m-am trezit în aer…. Primele 10 secunde frică mare, şi apoi cea mai minunată senzaţie pe care a trăit-o vreodată. Zburam precum pasărea, eram liberă deasupra un pământ minunat, când verde, când albastru, eram la cer…...

Este pe departe cea mai frumoasă experienţă de până acum. Abia aştept să vină vacanţa viitoare şi să mai sar încă o dată! După circa 30 de minute de zbor ajung jos aterizând la punct fix.

Costul pt paraglinding a fost de 120 lire/persoană.

Trimis de criss65 in 13.09.09 21:15:49
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Spania, Franta, Italia, Austria, Ungaria, Grecia, Bulgaria

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (criss65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Cristian_h [23.11.09 23:24:00] »

super experienta , iar prima poza pare copiata din national geografic :

ce ziceti de :http://www.trilulilu.ro/al3csa/7ac3a84189decd

criss65 [23.11.09 23:27:47] »

multumesc pt melodie... nici o poza nu egalează cu zborul în sine. timp de 40 de minute esti liber ca pasărea cerului! iar priveliştea este minunată

webmasterXY* [24.11.09 09:20:16] »

„one, two, three and jump!”...aaaannnddd music!!

Admin [24.07.11 12:33:24] »

Mutat la rubrica "Excursii optionale din Oludeniz-Fethiye"

marcy74 [09.06.12 19:54:51] »

Minunat @criss65! Sunt extrem de nerabdatoare sa incerc si eu aceasta experienta tipica Oludenizului. Sincer vorbind, la inceput am fost ferm convinsa ca nu voi avea curajul necesar pentru paraglinding dar citind cele scrise de tine si sustinuta puternic de fiica-mea care ,,traieste pentru acest lucru'' m-am gandit ca ar fi pacat sa nu o fac si p-asta!

Vacante minunate!

criss65, Cristian_h, marcy74