ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2013
ÎNSCRIS: 11.08.12
JUL-2013

Nici prea prea, nici foarte foarte

As vrea sa incep prin a mentiona ca hotelul tine de statiunea Stalida/Stalis, insa intrucat nu era creata ca locatie, am ales Malia pentru ca hotelul este pozitionat la capatul dinspre aceasta. Daca doreste, webmaster poate crea Stalida ca locatie si poate muta impresiile mele acolo. Multumesc.

Sejurul nostru la Hotel Aggelo (3*) nu se incadreaza in categoria “Da, aici vom mai reveni! ”. De ce? Pai, desi review-urile de pe Tripadvisor il dau cu punctaj mare, deci multa lume il lauda, noi nu am regasit calitatea serviciilor … ori noi avem asteptari prea mari, ori ceilalti prea mici… cred ca mai degraba lucrurile sunt subiective si, la orice rezervare, trebuie mentinuta o doza de scepticism.

Am fost intampinati de insasi patroana si condusi in camera, dupa ce am completat formularul de cazare, timp in care ni s-a mentionat ca, desi check-in-ul incepe dupa pranz (noi am ajuns acolo in jur de 10), s-au decazat niste turisti si ne poate da camera in primire. Camera cu “sea view”, zice ea… noi super incantati… ea pleaca… noi incepem sa vedem ce si cu cu baia, dulapurile, balconul. Primul aspect neplacut: nu aveam cabina de dus sau o perdea, deci am facut tot timpul baltacaraie in baie. Al doilea aspect si mai neplacut: aveam si “road view” si eram deasupra restaurantului. Eeee! Dupa experienta nefericita de anul trecut (vezi review Hotel Zephyros, Kamari, Santorini) cand am avut tot camera spre strada si n-am incercat sa o schimbam, motiv pentru care nu am avut parte de liniste nici ziua, nici noaptea, de data asta nu am vrut sa acceptam pur si simplu. Si am coborat la receptie. Patroana zambitoare ne intreaba: “OK? ”. “Actually…. “ Am apucat sa zic ca am vrea sa schimbam camera, dar nu am apucat sa zic si de ce. Imediat m-a resetat. “Hotel is full! ” si s-a facut acra si preocupata. Din pacate, nici eu si nici sotul meu nu avem obiceiul de a insista si de a ne tigani. Unii ar spune ca ne-am cere drepturile, insa… oricum, am motive intemeiate sa cred ca hotelul nu era full deoarece cu o zi inaintea plecarii noastre, agentia din tara avea oferte super last minute la acest hotel. Oare unde ar fi fost cazati potentialii doritori??!!

Asta a fost! Temerile noastre au fost – si ele – intemeiate. Din cauza pozitionarii catre strada, era galagie tot timpul zilei daca tineam usa de la balcon deschisa. Cu ea inchisa si cu TV-ul pornit (care avea 5 posturi) ca sa mai acopere, mai puteam sa ne odihnim. Iar din cauza pozitionarii deasupra restaurantului, era galagie pana spre 1-2 noaptea… muzica, rasete, distractie… ca in vacanta, normal! Ce vina aveau turistii??!! Deci, voiam sau nu, trebuia sa stam treji pana la ora aia, ca nu era chip sa adormim mai devreme. Nasol pentru ca noi suntem genul care se duce la plaja dimineata, nu de la 11 ca majoritatea.

Camera era destul de spatioasa, cu mobilierul aferent si suficiente spatii de depozitare. Aerul conditionat a fost contra cost, 5 euro pe zi si credeti-ma ca e necesar... Am avut o problema cu unul dintre paturi care scartaia si daca respiram mai adanc. Si pernele erau ffffff tari. Baia era de dimensiuni potrivite, insa cu inconvenientul mentionat mai sus. Si inca unul: presiunea apei reci/calde. Cu precadere dupa-amiaza, in timpul folosirii dusului, apa se oprea brusc pentru 5-10 sec apoi revenea la presiunea normala si tot asa - on and off. Balconul ok. Curatenie se facea zilnic, de fapt menajera trecea zilnic, curetenia era “mai de vara”. Mereu gaseam niste fire de par luuuuuungi si negre pe jos, si daca ati sti cum aratam, v-ati da seama ca nu erau de la noi. Am gasit fire de par si pe lenjerie si prosoape…:( Prosoapele se schimbau la 2 zile, lenjeria s-a schimbat o data.

Micul dejun se servea de la 8 la 10 sau 10 jumate, nu mai stiu. Continea 2-3 feluri de mezeluri, cascaval, branza feta, rosii, castraveti, iaurt ca sa mananci cu fructe din compot (probabil cunoasteti obiceiul lor), cereale, lapte, cafea (nu era f buna, dar nici apa chioara), ceai, unt, gem. Ouale erau servite alternativ: omleta/ochiuri/fierte. Omleta mi s-a parut extrem de fada, ori era foarte indoita cu apa, ori era din praf de oua. Ochiurile erau ok. Ouale fierte erau pietroi. Am avut si clatite cu miere/ciocolata, croissante si alte 2 feluri de preparate de patiserie. Nu am vazut nicio maslina… am fost a sasea oara in Grecia si a fost primul an in care nu am avut masline la masa… Si nici fructe, pe care abia le asteptam dupa ce am citit cele scrise pe Tripadvisor, mai ales de romanul care fusese acolo in iunie.

Cina ne-a cam dezamagit. Erau feluri de mancare preparate la cuptor in diverse combinatii de carne cu legume, cu paste, un fel de supa in care sotul meu a gasit o musca si fructe (pepene in fiecare seara, o data am avut si struguri). Intr-o seara au servit scoici si melci. Ni s-a parut ciudat, tinand cont ca sunt preparate destul de scumpe in regim de restaurant. Oare erau din meniul restaurantului lor si li se apropia expirarea??!! Nu le-am incercat, nu stiu ce gust aveau.

La piscina hotelului nu am stat, deci nu ma pot pronunta. La restaurantul gestionat de patron am mancat de 2 ori. Portiile de mancare au fost destul de consistente si de gustoase. Un punct negativ: nu aveau protap asa ca gyros-ul la farfurie continea carne facuta la gratar.

Am intalnit si 2 romani care lucrau acolo, o fata la mesele pentru turistii cazati acolo, un baiat la restaurantul accesibil pt toata lumea. Nu ne-am prea conversat cu ei… ea ne-a zis la un moment dat sa nu ratam seara greceasca de sambata, cu spectacol, farfurii sparte, ca vine multa lume, ca dau afara si mesele rezervate pentru mic dejun/cina, ca totul tine pana la 11-12 noaptea. Sambata dupa-amiaza am fost in Heraklion si ne-am intors la hotel pe la 10. Erau ocupate cam jumatate din mese, nu mi s-a parut cine-stie-ce atmosfera. Si s-au spart cateva farfurii. Si a tinut pana la 1 noaptea. De fapt, ne-a tinut pana la 1 noaptea…

Sa nu uit sa mentionez ca hotelul este pozitionat foarte aproape de plaja din Stalida, spre capatul dinspre Malia. Traversam drumul si atat. Plaja cu nisip fin, iar in apa ici-colo mai erau niste stanci. Din pacate, pe tot parcursul sejurului nostru a batut vantul ff tare, au fost valuri destul de mari si nu prea am putut sa facem baie, sa ne bucuram de apa limpede, calda si curata. Din cauza valurilor, nici nu prea mai era asa curata… Intr-o dimineata aparusera si alge pe plaja si in apa, dar au disparut rapid o data cu interventia celor ce aveau grija de bucatica respectiva de plaja. Pentru cine dorea sezlonguri si umbrela, erau 6 euro pe zi, pentru cine nu, putea sta pe prosop direct pe nisip, dar spatiile erau cam putine. Plaja era impartita pe zone ce tineau de un beach-bar sau altul, la toate pretul era de 6 euro. Exceptie zona dinspre capatul celalalt al portiunii de plaja la care mergeam noi, unde erau 5 euro. Spun portiune de plaja pentru ca plaja statiunii este fragmentata fie de stanci, fie de cate o cladire extinsa pana in apa, deci e discontinua.

Cam astea sunt impresiile noastre. Daca ar fi sa recomand sau nu acest hotel, l-as recomanda tinand cont de toate cele de mai sus si de faptul ca asteptarile difera de la om la om si poate pe unii nu ii deranjeaza ceea ce pe noi ne-a deranjat.

Voi impartasi cu voi si impresiile despre calatoria in sine cat de curand. Toate bune tuturor!

Trimis de Corina03 in 04.08.13 10:31:05
Validat / Publicat: 04.08.13 11:50:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Zakynthos, Thassos, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 2558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corina03); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera - inspre balcon.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

carmen_22_09
    [04.08.13 12:22:33]

Bine scris, vot maxim.

Corina03AUTOR REVIEW
    [04.08.13 13:07:11]

@carmen_22_09: Multumesc pentru apreciere si vot.

popescuionut
    [04.08.13 23:28:07]

Si eu am venit acum aproape o saptamana din Creta, am fost in statiunea vecina, in Hersonissos, insa am avut parte de un hotel super si o vacanta pe cinste, imi pare rau sa aud ca nu v-ati putut bucura la maxim de aceasta vacanta.

Creta e o destinatie foarte faina si e nasol cand partea de cazare nu se ridica la nivelul asteptarilor...

Cleopatraa
    [10.07.14 16:15:55]

@popescuionut: Imi pare rau ca s-a inteles gresit, dar vacanta noastra in Creta a fost super, iar calitatea cazarii nu a constituit un impediment in a ne bucura de locurile minunate pe care le-am vazut. Intr-adevar, serviciile de cazare pot fi imbunatatite, in acord cu clasificarea locatiei, insa la pretul mic pe care l-am achitat pe sejur (comparativ cu alte locatii, pentru ca daca facem conversia in lei si raportam la salariile din Romania... nu trebuie sa ne plangem prea tare.

Rog frumos moderatorul sa stearga comentariul meu, pentru ca am postat aiurea, aveam impresia ca este la Maistrali Apartments. Mii de scuze!

[10.07.14 16:26:40]

@Cleopatraa: ce anume să ştergem?? nu văd nimic, mai sus, scris de tine -- nici ecou, nici review, nimica, null, ziro.

Poate ai scris în altă parte - chestia ce doreşti a fi "ştearsă"??

Nu ştergem, oricum, nimic - mutăm la locul potivit, în schimb.

Doar spune-ne ce anume să mutăm - şi unde exact (probail la Maistrali)

carmen_22_09, Cleopatraa, Corina03, popescuionut