ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Primul concediu in Grecia

In primul rind drumul a fost fara probleme nici la dus nici la intoarcere, ruta a fost cu iesire din tara pe la PF1 apoi ruta M25 cu ocolire Negotin, Nis, apoi intrare in Macedonia, ruta e foarte buna, pina in granita cu Grecia se circula pe drumuri usor denivelate, fara gropi localitati putine,

nu exista vinieta doar taxe de autostrada, cca7 euro Macedonia + Serbia se poate plati cu euro dar nu moneda,

combustibilii sunt mai ieftini in Macedonia decit la noi si sirbi si mult sub greci de aceea am alimentat la iesire din Macedonia la o benzinarie aflata la citeva sute de metri de granita, aici poti sa te odihnesti in masina sa tragi un pui de somn, parcarea are si niste copertine sa stai la umbra cu masina,

se poate plati in euro,

aceste tari se tranziteaza doar cu buletinul nu au fost probleme, trebuie doar carte verde valabila in aceste tari, nu se sta in vama,

Grecia are drumuri mult mai bune, autostrazi pe 3 benzi pe sens, la fel nu exista vinieta ci taxe pe autostrazi de 2-3 euro.

Hotelul este frumos, am stat la bungalow, camere curate, nu exceleaza prin marime, apa calda cam problematica la orele de virf,

masa destul de slaba, se repeta excesiv, multe produse le gasesti 7 zile din 7 la toate 3 mesele, bauturi alcolice incluse doar uzo, cognac, vin toate de slaba calitate+bere ffff proasta dauneaza si sanatatii, cafeaua nu le iese de 2 ori la fel, personalul din sala de mese insuficient, nu gasesti prea des masa aranjata, te asezi si astepti, fructele sunt foarte putine: pepenele rosu si galben, mere, portocale, piersici daca prinzi (le-am vazut la altii in farfurii dar la bufet nu le-am gasit niciodata ca se terminau), sucurile ok

pe plaja nu exista nici o facilitate inclusa, exista un bar al hotelului dar e cu plata, la fel si alte 2 restaurante din complex, la unul se organizeaza o seara greceasca evident cu bani, parca 20 de euro de persoana,

sezlongurile si umbrelele de pe plaja nu se platesc dar scria ca le poti folosi doar cu consumati minima de la bar, dar nu ne-a intrebat nimeni de sanatate,

au in schimb parcare mare, suficienta pentru marimea hotelului si nu se plateste.

Personalul nu prea se descurca cu engleza, dai mult din miini sa te intelegi cu ei daca nu sti greaca sau rusa. Clientii majoritari sunt din fostul spatiu sovietic poate asta explica si atitudinea personalului, nu sunt amabili, simti ca-i deranjezi daca vrei ceva, ceea ce ofera ca si servicii de cazare si masa complexul este mult sub ceea ce poti obtine in Bulgaria la aceeasi bani.

Grecia are avantajul peisajului obiective de vizitat, am fost la parcul acvatic de linga Salonic, acolo e altceva, personal amabil si atent vorbesc engleza, preturile decente, alta lume comparativ cu ceea ce am gasit la Olympian Bay unde sigur nu ma voi mai intoarce, un loc cu preturi grecesti dar cu servicii si atitudine de jecmaneala tipic romaneasca, nu merita sub nici o forma 4 stele, masa, bauturile, personalul si serviciile disponibile cu plata desi ai cumparat un pachet all inclusive trag mult in jos cota hotelului.

Trimis de alinpg207 in 01.08.13 12:16:43
Validat / Publicat: 01.08.13 13:34:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5581 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinpg207); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.08.13 13:32:08]

@alinpg207: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

emanuel1978
[09.06.14 11:08:41]

nu imi place ce citesc aici... ca peste cateva zile voi pleca si eu in acelasi loc...

emanuel1978
Alte impresii din această RUBRICĂOlimpian Bay Grand Hotel (ex Bomo) :