ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2013
DIN: Pe lângă București
ÎNSCRIS: 03.06.13
JUL-2013

Nu e chiar asa de negru!

Ieri ne-am intors dintr-un concediu reusit la Hotel Viand! Surprinzator, nu-i asa?

Am plecat foarte stresati dupa ce am citit aici proaspetele impresii. Mai ca imi venea sa plec cu mancare in traista si sa cumpar un cort sa stam pe plaja!

Bine ca m-am abtinut! Asta nu inseamna ca nu ii cred pe cei care au postat deja.

Noi am ajuns in Sunny Beach in jurul orei 13, dar am localizat greu hotelul. Dupa ce am incercat de cateva ori sa dam de el cu GPS-ul si Google map, in final am luat-o pe o straduta inspre plaja si am tinut-o asa pana am dat de Blue Pearl care e lipit de Viand. Asa ca la ora 14 am intrat stresati in hotel cu groaza ca s-ar putea sa nu avem camere, sa avem probleme cu cazarea, ma rog, eu sunt pesimista din fire. Nu au fost probleme cu voucherul, documentele si cazarea. Ne-au dat cheia, ne-au comunicat orarul meselor si gata. Intr-adevar, nu a fost nimeni care sa ne duca bagajele, dar ne-am descurcat. Nici la Evrika nu am apelat la bellboy, dar asta e optiunea noastra personala. Rezervasem camera cu vedere la mare si pana la etajul 5 si pana am deschis usa am stat cu sufletul la gura gandindu-ma ca ma voi da cu capul de pereti de nervi. Deloc! Privelistea era superba!!! A fost primul moment de liniste dupa multe zile.

Camera este mare, dar mai mica decat la Evrika. Am avut camera twin cu un fotoliu pat extensibil pentru fetita. Mobilierul ok, fara urme de deteriorare, televizor obisnuit, frigider functional, aer conditionat ok, curatenie, geamuri curate.

Baia era curata, spatioasa, dotata cu uscator, prosoape impecabile si toate cele necesare.

Curatenie s-a facut zilnic, prosoapele au fost schimbate de cate ori le lasam pe jos (asa era si la Evrika), lenjeria o data, dar nu ne-a deranjat, ca sa fim sinceri. La alte hoteluri se schimba zilnic, recunosc, dar aici chiar nu m-am sinchisit. M-am gandit ca se putea si mai rau si am preferat sa am un sejur fara nervi. Recunosc ca dupa a doua noapte programul nostru nu s-a potrivit cu al cameristei si cand am venit de la plaja nu era curatenie facuta. Am pus pe usa cartonasul pentru curatenie, dar fara rezultat. Cand am venit de la masa am mers la receptie si am intrebat de programul cameristei. Mi s-a spus ca e pana la ora 16. Am explicat ca noi ne odihnim dupa pranz, dar ca as dori sa fie totusi facuta curatenie in camera. Atunci am aflat ca exista un fel de camerista "de garda" si ca se va face curat cand anuntam la receptie ca e ok. Si asa a fost. Apoi am vorbit cu cea care se ocupa de etajul nostru si am rugat-o sa-si faca treaba dimineata cand noi suntem pe plaja. Deci la capitolul curatenie am stat bine. Nici prosoapele nu au dusparut, dar le-am numarat cu sfintenie zilnic.

Cat priveste masa, aici depinde de fiecare cum priveste problema. Noi pretindem ca suntem dintre cei mai pretentiosi, mai ales ca pustoaica noastra nu mananca orice si are si ceva probleme cu stamacelul (e foarte sensibil). Intr-adevar, mancarea se mai repeta, nu e foarte diversificata, carnea de porc are un anumit cindiment greu de suportat pentru noi, dar noi am avut mereu ce sa mancam si pot spune ca a fost ok si fara probleme digestive. Am evitat supa crema de legume, dar am mancat linistiti ciorba de peste, perisoare, pui, porc. Nu toate in aceeasi zi. Aveam zilnic de ales intre supa crema si ciorba. Crutoanele erau facute din painea ramasa de dimineata sau de la pranz, dar pot spune ca nu ne-a deranjat. Felul doi continea si mancare gatita si doua feluri de cartofi, prajiti si la cuptor, in coaja, etc. Mi-a placut maxim branza lor, legumele proaspete (rosii, castraveti, ardei gras, fetita a mancat si mazare cu pui, si pilaf, si crochete de peste, si nuggets, cartofi prajiti, mamaliga cu branza si iaurt, ma rog, ce consideram eu ca e ok dupa ce gustam (puneam o lingura in farfuria mea, gustam, apoi decideam daca ii dau si ei). Pizza e groaznica, asa ca am sarit peste ea. Micul dejun a fost ok: 4 sortimente de cereale, lapte, oua prajite, omleta, mezeluri (am ocolit parizerul), carnaciori, cremwursti, oua fierte, legume, gogosi, friganele, 3 tipuri de gem, ciocolata, unt si margarina, deci aveai de unde alege. Cafeaua de la dozator noi o beam asa: selectam butonul de cafea simpla, lasam sa curga tot, apoi selectam acelasi buton, lasam sa curga cafeaua si luam paharul cand curgea apa fiarta. Asa era ok. Eu imi puneam lapte din recipientele pentru cereale. Aveau la bar indulcitori, zahar alb si brun. Sucurile le deosebeam prin galben si rosu si puneam apa calda in ele ca sa ii dau fetitei pt ca erau prea reci si prea dulci. Berea era Kamenitza, adica proasta, asa ca sotul a baut o singura data. Bine, noi nici nu suntem bautori de alcool in general. Alte bautiri alcoolice sau vin noi nu am incercat. Se putea bea ceai, erau multe sortimente la alegere, iar de la bar se putea lua cola cu gust de sucuri tec. Dar asa e peste tot la ei.

Fructele au fost ok: portocale, pepene rosu si galben, prune si corcoduse. Corcoduse erau si la Evrika, se pare ca sunt apreciate de alte natzii.

Am putut duce in camera pepene rosu pe farfurie fara probleme, nimeni nu a reactionat, iar camerista ridica farfuria cand facea curat. Am baut si cafeaua in camera linistiti. Am vazut multi turisti ducand pahare cu vin de la bar in camera sau alimente. Nimeni nu a vociferat. Intr-o zi am trecut pe langa manager si nu a zis nimic.

Gustarea am servit-o doar in prima zi, dupa cazare. Erau sandviciuri cu unt si parizer si pizza. Nu am mai mancat gustarea de atunci pt ca noi dormeam atunci.

In ziua plecarii, dupa check out, ni s-a spus ca inca mai putem merge sa luam masa de pranz la 12.30, dar am refuzat pt ca trebuia sa ajungem la Balchik si fiica-mea are rau de masina.

Noi la piscina nu am stat pt ca venisem la mare, nisip, balaceala, nu la clor. Sezlonguri am inchiriat doar intr-o zi, in rest ne-a fost ok pe nisip pt ca se juca cea mica mai bine asa.

Parcarea am platit-o, desigur, 10 leva pe zi.

Pe noi ne-a interesat doar minidisco si a fost ok cand au vazut si ceilalti parinti ca se distreaza copilasii. La inceput erau doar 3, apoi au venit inca 3 fetite care nu erau cazate la noi si s-a animat grupul. Apoi a fost ok in fiecare zi, dar greu urneam adultii sa participe la trenuletul copiilor. Deci problema era de la adulti.

Per total, pentru noi a fost un sejur minunat, ne-am bucurat ca previziunile mele sumbre de acasa nu s-au adeverit. Nici algele nu ne-au stricat buna dispozitie.

Eu as recomanda acest hotel celor care vin la mare, soare si timp petrecut cu drag in familie!

Trimis de Sejurica in 01.08.13 09:25:59
Validat / Publicat: 01.08.13 10:30:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3339 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sejurica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.08.13 10:30:22]

Bun, echilibrat review de debut.

@Sejurica: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂViand Hotel: