ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2013
DIN: gl
ÎNSCRIS: 05.03.09
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 - 16 ani

O locatie linistita si curata

Am avut mari retineri in a efectua rezervarea pentru aceasta locatie dar pana la urma totul s-a transformat intr-o vacanta reusita.

Rezervarea am facut-o doar cu o saptamana inainte de plecare. Dupa un schimb de mailuri cu administratorul locatiei, Tessy (super simpatica si buna vorbitoare de engleza) am trimis un avans prin WU si apoi la drum.

Despre traseul spre Thassos s-a scris mult asa ca nu am sa insist.

La intrare in Limenaria, cum vii dinspre Prinos, pe partea stanga se afla un indicator mare verde care te indruma spre En Ethria.

Apartamentul rezervat era exact ca in fotografiile de pe site-ul de prezentare, un living mare la parter (30-35 mp, zic eu) cu o terasa mare, chicineta dotata cu tot ce vrei, doua paturi simple, masa, scaune, tv (neimportant ca n-ai ce sa vezi). La etaj dormitor spatios, baie cu dus, terasa. Totul era curat, mirosea bine peste tot, lenjerie imaculata, mobilier de calitate. Prosoapele erau schimbate zilnic, lenjeria parca la 2 zile. Ambele camere aveau aer conditionat. In gradina era un foisor si un gratar bine dotat dar nu l-am folosit.

Fiind amplasata pe o colina locatia ofera o splendida vedere catre orasul Limenaria si catre mare. Amplasarea la distanta de oras nu a constituit un impediment deoarece ne-am bucurat de nopti linistite de parca eram intr-o statiune montana. La 250 de metri, in soseaua principala se afla o benzinarie si un supermarket de la care ne aprovizionam cu gustari pentru micul dejun. Pana in centrul orasului faceam 15-20 minute de mers pe jos.

Cea mai apropiata plaja de locatie este plaja orasului, nu stiu daca are o denumire specifica, insa este cu pietre mari si nu o recomand desi apa este curata, nu este aglomerata chiar deloc, poti face plaja si sa nu ai pe nimeni in jur pe distanta de zeci de metri.

Am stat 10 zile si am colindat toata insula, am vizitat si Theologos (sincer pe mine nu m-a impresionat, mai frumos este Skala Panaghia), am facut plaja la Golden Beach, la Paradis Beach, la Aliki (alta dezamagire, nu am inteles de ce era asa de aglomerat), la Nothos, la Metalia, la Tripti si la Skala Marion. Intr-un top personal declar Golden beach cea mai buna plaja din Thassos (pot aduce zeci de argumente), Paradis beach este la mica distanta de locul 1 doar pentru ca drumul de acces este o aventura pentru cei ce nu-s invatati decat cu asfaltul si pe locul 3 o plaja surpriza pentru mine Nothos, desi nu trebuie sa ratati un apus de soare pe plaja din Skala Marion.

Limenaria, este un oras port frumos cu o multime de terase si magazine si cu o frumoasa faleza. Dintre toate tavernele cel mai mult mi-a placut la Limani, unde poti asculta muzica greceasca veche interpretata in fiecare seara de proprietar si de 3 tineri, la instrumente clasice, fara statii de amplifcare, microfoane etc.

Ca o concluzie, despre En Ethria numai de bine!

Trimis de mihnea in 28.07.13 16:10:49
Validat / Publicat: 28.07.13 17:23:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihnea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila in care se afla apartamentul rezervat.

[28.07.13 16:34:53]

[28.07.13 16:45:56]

@webmaster: exact! pe cartea de vizita sunt trecute urmatoarele coordonate: 40 62 90 si 24 56 46.

mirmicu
[28.07.13 18:22:30]

Am inteles ca Golden Beach v-a placut mai mult decat plaja din Limenaria. Stiu ca anul trecut ati stat la Elekon in Skala Panagia. Ati schimbat cazarea pentru ca nu ati fost indeajuns de multumiti sau ati vrut sa schimbati statiunea?

Multumesc.

[28.07.13 19:09:25]

@mirmicu: am schimbat locatia doar pentru ca apartamentul central de la Elekon era rezervat in perioada dorita de noi. Eleni de la elekon ne oferea 2 studiouri dar nu era convenabil dpdv financiar. rezervarea pentru vacanta a fost facuta cu o saptamana inainte. oricum am trecut pe la elekon si revederea a fost placuta de ambele parti. golden beach ramane locatia preferata desi fiecare orasel din insula are farmecul lui. mi-a placut mult la Skala Marion unde plaja nu e pe placul meu dar asezarea satului, linistea si atmosfera sunt minunate mai ales la apus.

mirmicu
[28.07.13 19:16:23]

@mihnea: Multumesc mult. Vom ajunge si noi la Elekon peste o luna.

[28.07.13 19:44:32]

@mirmicu: transmite salutari lui Kostas si lui Eleni!

danavu
[04.08.13 12:09:31]

@mihnea: Multumim pt review. Doar ca nu am inteles daca apartamentul are baie si la parter sau doar sus, in dormitor?

[05.08.13 09:31:51]

@danavu: Asta ar fi un mic inconvenient... baie doar la etaj desi suprafata mare a livingului ar fi permis o toaleta si la parter. Personal, nu am considerat absenta baii la parter, ca fiind o problema.

danavu
[05.08.13 09:42:19]

@mihnea: Da, dar noi suntem 2 familii care ar vrea sa stea acolo iar familia mea are si 2 copii. Nu este suficienta o singura baie; asta inseamna sa intram peste cei din dormitorul de sus ca sa ajungem la baie, nu?

Multumesc pt raspuns.

[05.08.13 16:06:23]

@danavu: baia, amplasata intr-un mic hol, este accesibila fara a deranja persoanele din dormitorul de sus.

danavu, mihnea, mirmicu