ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2013
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 18.08.12
JUL-2013

Excelent!

Cateva impresii despre resortul in care ne-am petrecut 11 zile faine. Situat in sudul insulei la aproximativ 1 km de portul de ferryboat din Lefkimi in drumul spre Kavos, unii ar zice ca e prea izolat, din punctul meu de vedere excelent localizat la distanta de orice kitsch, adunatura de oameni sau tarabe tip Costinesti, resortul e tot ceea ce iti poti dori cand esti insotit de un copil de 2 ani care alearga 25 de ore din 24 si care are nevoie de 37 de feluri de mancare ca sa guste 3 guri din al 38-lea.

L-am privit cu specticism la inceput pentru ca in mintea mea comparatia de all inclusive se facea cu ultra all inclusive-ul de Turcia 5 stele. De aceea am ales hotelul de 4 stele cu cele mai bune review-uri din Corfu, mult mai bun decat foarte multe hoteluri de 5 stele, fiind pritre primele 10 hoteluri din Corfu.

Am ales hotelul si datorita plajei cu nisip-nisip-nisip adica nu pietris, nu nisip cu pietris, nu nisip in apa si pietris pe mal, nu nisip pe mal si pietris in apa, nu, nu, nu! Am ales plaja lata cu nisip, intrarea lenta si lunga in apa cu nisip si acest hotel e unul din putinele din Corfu care au asa ceva.

Nu m-am uitat la pret dar oricum raportul calitate-pret este excelent pretul pentru camera/zi cu 2 adulti si un copil in regim all inclusive fiind undeva la 125 euro…pare mult dar …

…camera spatioasa, curata, mobilata modern si minimalist (IKEA style), dotata cu doua paturi alaturate de 90x2=180cm/200cm, lcd, bluray, aer conditionat, frigider, seif, uscator de par, terasa cu masa si scaune, mini canapea, masuta cafea

…prosoape 3x3 schimbate zilnic, curatenie zilnica, prosoape plaja schimbabile zilnic, sezlonguri si umbrele la piscina si mare

…piscine mare si pentru copii…nu le-am folosit niici 5 minute pentru ca marea si plaja e super: nici urma de ia gogoasa neamule, piatra ponce sau mai stiu eu ce samsari colorati si murdari, foarte putina limba romana (Doamne ajuta!), plaja aerisita, lata si confortabila

…masa all inclusive tip bufet: dejun, pranz, gustare, cina…fara comentarii: carne, peste si fructe de mare, salate, legume, dulciuri, fructe…suficiente si suficient de variate

…bauturi locale la liber, bauturi straine limitate la un singura marca pt fiecare tip (whisky, votca, tequila, rom si gin) insa sufficient…iar extra preturile mai rezonabile decat la un birt de zona centrala din Arad (ex: Campari orange -3,5 uro, cafea espresso 1,5, jack daniels 50ml 4 euro), cu barul de pe plaja excelent amplasat si aprovizionat

…servirea fara repros…cu aprecieri speciale pentru ospatarii romani (da, ei merita toate felicitarile fata de alti romani turisti), curatenie fara repros

Puncte slabe: pseudo curatirea plajei…desi inainte de sezon s-a amenajat si curatat, zi de zi se putea face mai profesionist dar ca noroc ca natura i-a inzestrat cu plaja curata; mici intarzieri la servirea micului dejun dimineata in sensul ca la ora 7 si ospatarii erau la fel de adormiti ca si turistii grabiti si aveai cateva minute de asteptat pt cafea (asta pana in jur de ora 7 jumate cand lucrurile intrau in normal); doua intreruperi ale apei la dusurile de pe plaja la orele pranzului, intreruperi cauzate de o avarie, rezolvate rapid; doua intrari in camera a femeii de servici in timpul somnului de dupa amiaza (am uitat sa pun tzidula de do not disturb pe usa)

Marele punct slab care a intervenit din a doua saptamana de cazare a fost unul singur: TURISTII ROMANI. A doua saptamana ne-am trezit cu un grup de melteni, tip cocalar cu staif care au reusit sa ma enerveze zilnic: de la parcari de jegosi in mijlocul resortului, la farfurii pline duse in camera, la reamenajarea meselor in restaurant potrivit marimii grupului, la atitudini de fitze de .... in raport cu ospatarii, la vesnice reprosuri adresate personalului pentru orice fitza, negocieri cu cei care se ocupau cu inchiriatul barcilor/skyjeturilor, nesocotirea timpului de inchiriere pana la modul de imbraca tip pitiponc si cocalar - tricou mulat peste burta, slapi la pantaloni albi, cizme inalte pana la genunchi la masa de seara, iphone4 pe post de aparat foto, ochelari rayban de la real si slipi D&G din magazinele chinezesti.

Trimis de ciprianjurma in 27.07.13 18:07:00
Validat / Publicat: 27.07.13 19:20:02

VIZUALIZĂRI: 5096 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciprianjurma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.07.13 18:52:34]

EXCELENTĂ recomandarea, va fi un hotel "de reţinut" pentru mulţi - imho. Mărturisesc că mă regăsesc perfect & integral în preferinţele autorului, inclusiv în dezguzstul pentru meltenii descrişi! (chiar dacă, pentru politically corectness am şters referirea la zona geografică din care proveneau specimele în cauză).

crib
[31.07.13 22:21:13]

@ciprianjurma: Multumesc de impresiii! Noi mergem in septembrie... si nu gasem nici o impresie calda despre hotel! M-am linistit cu plaja, cu apa, cu curatenia, cu mancarea!

Spune-mi, e chiar asha departe de civilizatie? Adica avem ce face seara prin zona (copilul nostru are 8 ani, deci avem un pic mai mare libertate).

Noi am vrea sa inchiriem o masina o zi sau doua! Avem de unde prin zona?

[31.07.13 22:32:49]

@crib: nu e la zeci de km de prima asezare umana e situat chiar langa satul agios nu stiu cum, care intr-o vreme era plin de puburi si de turisti englezi. acum sunt deschise cam 1 din 3 pensiuni si la fel terase insa la doar cativa kilometri e Kavos-ul (raiul discotecilor si distractiei in insula) ok. am uitat nu sunteti singuri

si in resort sunt destule de facut pt un copil de 8 ani, topogane pe uscat si apa, jocuri tip tenis de masa, darts, etc, tenis de camp, miniteatru si animatie pt copii ziua la piscina si seara la teatru sau piscina. programul de animatie dureaza pana pe la 11 seara functie de zile asa ca...

daca nu mergeti cu masina sunt curse de autobuz insa pe 35 de grade nu e foarte placut sa mergeti pana in Corfu town sau in alte orase-statiuni de pe coasta.

atat coasta vestica cat si cea estica sunt interesante si pentru copil incercati aquaparkul de langa Corfu town. pana in Kerkira sunt cam 45 de km pe care ii faci cam intr-o ora/o ora si jumatate pt ca e aglomerat si drumuri inguste peste tot pe insula

[06.11.13 13:47:45]

As dori sa stiu daca ati facut rezervare direct pe situl hotelului sau ati mers prin agentie de turism. Pretul sejurului dvs de 1300 euro este foarte mic, am facut o simulare pe situl hotelului pt vara 2014 si pretul pt 9 nopti de cazare 2 adulti si un copil este de 1650 Euro all inclusive.

[06.11.13 14:14:20]

@ariana9: rezervarea am facut-o prin doua modalitati diferite. am "luat" 7 zile prin agentie , la pretul de aprox 800 euro cu early booking. pentru ca ne-a placut si am mai vrut sa stam am rezervat restul de 4 zile prin booking.com (last minute- cu doua zile inainte de data "sejurului") la pretul de aprox 500 de euro. anul asta am verificat disponibilitatea pentru hotel pe site-urile agentiilor romanesti si cel putin pana acum hotelul nu mai exista in oferta (oare s-or fi suparat cei de la hotel pe turistii romani descrisi si de mine in review?). pretul pe booking normal e foarte mare si singura solutie daca nu apare in oferta romaneasca de early booking este last minute pe booking sau un tour operator extern unde pretul e oricum mai mare cu 20-25%

[06.11.13 14:35:11]

@ciprianjurma: agentiile de turism doar prin mesaj privat te rog!

[06.11.13 15:03:22]

@webmaster22: ok. scuze. mi-a scapat

[07.11.13 13:30:41]

multumesc foarte mult pt raspuns.

deoarece m-am regasit perfect in descrierea facuta de dvs (inclusiv cea referitoare la copil) ne-am hotarat sa facem rezervare la acest hotel pt vara viitoare, iar pe situl hotelului apare deja un discount de 15% daca se face rezervarea pana in 31 ianuarie 2014. nu stiu daca o sa gasim mai ieftin de atat cu all inclusive la agentiile de turism. oricum ma bucur ca nu mai apare hotelul la agentiile de turism din romania, deoarece asa sper sa nu avem parte de acei "turisti" romani descrisi de dvs si pe care i-am intalnit si noi in vacanta din insula thassos.

multumesc inca o data pt descrierea amanuntita a hotelului si a serviciilor pe care le ofera.

[07.11.13 13:45:04]

eu am cautat deja oferta pentru perioada 1-15 iulie 2014 si printr-o agentie germana am gasit hotelul pt 2 adulti plus copil 3 ani- all inclusive- 7 nopti, transport individual la 1150 euro.

se pare ca hotelul va aparea si in oferta agentiilor romanesti undeva prin luna decembrie deci nu vom scapa de cocalari insa pretul va fi mai mic decat oferta germana

[07.11.13 14:48:05]

noi am optat pt perioada 05-13 iulie 2014 si vi-am zis ca am gasit la pretul de 1650 euro pt 2 adulti +1 copil 4 ani 9 nopti all inclusive. daca pana in 31 ianuarie 2014 nu gasesc un pret mai bun, voi face rezervarea pe situl hotelului.

poate gasiti dvs si atunci ma anuntati si pe mine.

[07.11.13 15:02:33]

@ariana9: ok. am vrut sa trimit un mesaj privat dar se pare ca nu aveti aceasta optiune activata.

[07.11.13 15:22:19]

o sa-mi activez aceasta optiune.

[07.11.13 15:30:02]

cred ca am activat optiunea. astept mesajul dvs. multumesc

[07.11.13 15:36:48]

@ariana9: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

[07.11.13 15:41:53]

@webmaster: ok, scuze - chiar nu am stiut

[14.03.15 15:26:01]

@ciprianjurma - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

ariana9, ciprianjurma, crib
Alte impresii din această RUBRICĂMayor Capo Di Corfu Hotel (ex Aquis) [Lefkimi]: