ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 26.06.13
    JUN-2013

Despre Marti Beach si Kusadasi

Am fost la Marti in 15-22 iunie 2013. Din cate am auzit pe acolo, hotelul este deschis de cativa ani pentru turistii romani, el fiind exploatat turoperatorii francezi si asta se simte, mai ales la mancare.

Despre hotel:

PLUSURI: pozitie excelenta, fantastica, mancare diversificata, de calitate si foarte gustoasa, bauturi moka (pe all inclusive), liniste, acces direct in promenada Ladies Beach, plaja din hotel (poti consuma bauturile stand la plaja). Programul de masa este lejer: mic dejun 7.30-9.30 (recomandat pana in ora 8.30 ca sa prindeti toate felurile) pranz: 12.30 - 14.30 (de recomandat 13-14 pentru aceleasi motive) cina 18.00- 20.30 (recomandat pana in 19.00). Daca alegeti sa faceti plaja la hotel intre 15-16.30 la barul de jos se serveste fast food (pe all inclusive) numai ca trebuie sa fiti pe faza. Eu am aflat a 3 a zi.

Atmosfera hotelului este cat se poate de relaxata, fara muzica idioata, fara agitatie peste masura, e ceva tihnit care iti permite sa te simti intr-adevar in concediu sa bei ceva admirand de pe terasa restaurantului fantasticul apus de soare in Marea Egee.

MINUSURI: calitatea curateniei cam precara, probabil ca daca insisti ti se va face curat cum trebuie (ceva fire de par pe jos in baie, oglinda parca stearsa la semafor de catre stim bine cine, mici disfunctionalitati: mi s-a blocat usa de 2 ori din cauza bateriilor de la yala, TV nu are decat 18 posturi din care 10 frantuzesti nu ca m-ash fi uitat dar pentru cineva ars de soare ar fi kiar util). arhitectura camerelor cel putin ciudata: in camera unde am stat wc-ul era lipit in lateral de un perete - foarte ergonomic). Un minus important il consider personalul restaurantului care ne cam ignora, si cand le ceream o bautura, inclusa bineinteles, parca le ceream luna de pe cer. Ii inteleg pentru ca grupul de romani cazati (din care faceam parte) consuma nene in comparatie cu cei francezi nefiind obisnuti cu minim de 20 beri pe zi de caciula, gin, sucuri, etc. alta chestie neplacuta: toata activitatea inceta la ora 23.00. Sotia mea a coborat la 23.05 si nu au vrut sa o mai serveasca cu un gin. Le-am raspuns cu thank you - s-au simtit si au mai turnat un pahar... asa printre dinti.

Despre statiune:

Statiunea Kusadasi in skimb mi se pare o relativa teapa: preturi peste masura de umflate la restaurantele de pe promenda, minim 5 TL o bere si chiar mai scumpe la terase, acel stil agresiv al turcilor de a agata clinenti pe strada, iar bazarul nu merita efortul, veti gasi toata gama de fake-uri pret triplu fata de Europa. Taxi din bazar pana la Marti: 9 euro; slapi ordinari din plastic (i-am uitat pe ai mei): 25 TL (cam 2 lei un TL), etc.

Pe aleea de tip bazar prin care se face acces la hotel exista un magazin de tip impinge carutu. E bun pentru apa plata, dulciuri si alte chestii necesare in camera. Sa vi le luati din timp ca acest magazin tot cu gainile este sincronizat nocturn. Tot pe acolo mai gasiti 2 case de skimb si un magazin de suveniruri ca si un mare magazin de genti care vinde vinilin la pret de piele autentica. Turcii sunt cam tepari in general asa ca vedeti la renumitul rahat turcesc: cutii foarte mari si in interior o pungulita microscopica cu rahat.

Transportul:

Eu am mers cu [****] 18 ore dus, 17 intors cu pauze cam la 3 ore. Ghidul superok (M.O.), scaunele din autocar nu prea permit somnul dar e bine ca se opreste relativ la fix cand te lasa nervii, deci pregatiti-va pentru o noapte alba. Am trecut cu bacul la Canakkale si a fost foarte frumos.

Daca aveti in plan o deplasare cu masina proprie ( 1200 km x 2 ) luati in calcul o spaga de 5 euro la politistii bulgari in apropiere de Veliko Tarnovo (atat a dat soferul de autocar), apoi viniete, ( nu le cunosc pretul) dar si cel mai dureros aspect: 4,72 TL / litrul de benzina in Turcia.

Despre excursii:

Punct forte al statiunii Kusadasi: istoria greco-romana a zonei. Ai de unde alege: Efes, Heriopolis-Pamukkale cetatea medievala din centrul statiunii, etc.

Am auzit foarte multe chestii despre dna Flori. Nu o cunosc nu am am avut de-a face cu dansa dar am avut de-a face cu dna Marinela ce are birou chiar in holul hotelului. De la dansa am luat toate excursiile, nu aveam chef sa caut toata statiune pentru o diferenta de cativa euro.

Dupa mici inadvertente in programul excursiilor (cand am mers in croaziera au intarziat 45 minute cu micorbuzul si un program putin cam haotic la Pamukale), o recomand cu incredere. Este bine intentionata si asta conteaza cel mai mult, de gresit gresim toti.

Ofertele sunt variate si nu difera mult de la un organizator de pe strada la Marinela. Pentru 2-3 euro mai bine ma simt intr-un tur organizat de o romanca. De asemenea nu este de ratat Adaland - un mare parc acvatic care intr-adevar este minunat si croaziera pe Egee. Despre Safari nu ma pronunt ca nu am fost.

Concluzii:

Marti Beach nota 10! Recomand. Raportul calitate pret demoleaza concurenta dar mai taitati o stea de la hotel (de la conditiile de cazare, restaurantul este de 4) ca sa fie corect incadrat. Daca aveti aptitudini de critici ai serviciilor de turism probabil ca veti identifica si alte probleme dar eu trec destul de usor peste.

In general Kusadasi mi s-a parut o statiune de unica folosinta, nu gasesc motivul revenirii mele acolo.

Planeta e mare in general si Mediterana in particular.

Nu uitati okelarii de scufundari (sunt pesti de vazut sub apa), tricou deskis la culoare (soare nu gluma), cat mai multi giga in aparatul foto (daca se poate waterproof) si multa voie buna.

Mersul cu autocarul prin Bulgaria si Turcia va va arata de fapt ce tara minunata este Romania.

Trimis de Cooper* in 23.07.13 10:58:30
    Validat / Publicat: 23.07.13 12:02:14

VIZUALIZĂRI: 2008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cooper*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Ladies Beach de pe terasa restaurantului Marti Beach

[23.07.13 11:37:00]

@Cooper: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

kelyboy
    [23.07.13 13:11:04]

Felicitari pentru review si pentru vacanta! Avand in vedere taxele pentru alcool din Turcia, pretul de 5 TL pentru o sticla de 500 ml de bere, e normal, asa e peste tot in Turcia! Cu privire la celebrele cutii de rahat, daca citeai impresiile de aici cu privire la Kusadasi, evitai sa patesi o asa rusine!

Oricum, alegeri intelepte si vacante placute in continuare!

mihai.neagu*
    [23.07.13 13:13:07]

Frumos si la obiect acest review. Te contrazic totusi legat de Kusadasi - o mare teapa:

preturile la bauturi si tigari sunt mari din cauza accizelor; 5 lt o bere la terasa este un pret bun in comparatie cu cat am dat in Istanbul la un hotel de 3*, respectiv 8 lt; bazarul din oras este scump la prima si chiar si la doua strigare pentru ca au port in care ancoreaza vase de croaziera pline de turisti (adevarati pentru ei), adica americani, germani, englezi, turisti care foarte rar negociaza cu vanzatorul. Totusi, eu am cumparat fake-uri, recunoscute de ei, bune, la un pret bun pentru mine si nu numai fake-uri, chiar si produse traditionale, souvenir-uri, cu o reducere de 30-40% fata de pretul de strigare. La urma urmei, bazarul este de vizitat si nu de cumparat, aceleasi produse putand fi gasite la preturi rezonabile, la magazinele "de cartier". Si apropos de pretul la bere, tot in Istanbul, de la un magazin de cartier, am cumparat Efes la sticla de 1/2 tot cu 5 lt.

Pentru o oaza de liniste, plaja excelenta si conditii bune de cazare si masa, recomand hotelul la care am mers in ultimii doi ani, Surmeli Efes.

Turcia are inca ce arata si vinde ca turism, asa ca eu voi reveni pe aceste meleaguri ori de cate ori mi se va ivi ocazia, cu masina proprie bineinteles (caci independenta in miscare este esentiala).

Inca o data apreciez review-ul postat de tine.

Vacante placute!

[23.07.13 14:01:55]

@kelyboy: cu rahatul nu am luat teapa decat partial pot sa spun si nu vad care e rusinea. Ma rog! Eu am luat rahat dintr-o localitate invecinata nu ii retin numele unde am fost la o calatorie de prezentare free organizata de Marinela (faza cu fabrica de pielarie, magazinul de rahat si un cocktail gratis in port)

[23.07.13 14:27:43]

@mihai. neagu: au nu am facut decat sa constat care sunt preturile si nu cauza lor. alta chestie deranjanta a fost la iesirea din bazar (nu ma intreba pe unde ca nu stiu) ne-am oprit sa bem o cafea: cand am comandat-o au spus ca e 3 TL si cand au adus-o ne-au cerut 5 TL. Am platit 3 clar dar nu e vorba de pret ci de atitudine. Oricum lasam ceva in alta situatie. Sunt convins ca exista si produse traditionale, suveniruri si alte kestii interesante in bazar, dar pentru mine timpul era mai important decat sa caut printre tarabe. Am batut bazarul asa in zig zag de cateva ori si mi-a ajuns. Imi mentin parerea: e o mare teapa. (Hagi, Popescu, Ceausescu asta scoteau pe gura cand auzeau de Romania...completam eu cu Stefan cel Mare, Mircea cel Batran) Nefiind singur ceilalti au cumparat diverse kestii si dispozitia turcilor de a negocia era foarte mica, repet nu am facut un studiu pe tema asta, sunt observatii directe.

Succes tuturor.

mihai.neagu*
    [23.07.13 14:50:53]

@Cooper: Asa este, corect, in bazar nu prea mai negociaza, din cauza "turistilor". De altfel, normal pentru o tara orientala, sunt interesati sa-si castige existenta din ceea ce fac, castig mai mare sau mai mic, functie de disponibilitatea clientului. Si pentru ca esti din acelasi oras cu mine, cred ca putem intelege acest lucru daca analizam preturile din Piata Amzei si cele din Piata Sudului...

Incerc sa inteleg nemultumirea ta, dar cred ca te asteptai la ceva mai mult. Firesc pentru o vacanta "afara". Dar, daca ai fi consultat opiniile membrilor AFA, cred ca ai fi fost mai bine informat si te-ai fi simtit mai bine (la plopul laudat sa nu te duci cu sacul).

E totusi o vacanta relativ ieftina si e bine sa retinem lucrurile placute, mai ales cele prezentate de tine - vestigiile unor vremi antice, civilizate.

Si eu sunt patriot, dar un turc, vorbitor de limba romana, mi-a taiat-o fin, de pe la 1400 Tarile Romane au facut parte din imperiul otoman, chiar daca aici nu au fost pasalacuri precum in Transilvania (o scurta perioada) sau Bulgaria. Il respecta doar pe Stefan Cel Mare pentru eforturile lui de a se rupe de imperiu, dovada fiind gasita in Topkapi sub forma sabiei domnitorului, singura apartinand unui "dusman" european.

Dupa ceva vreme cred ca iti va trece supararea si cu un mic efort vei putea sa intelegi ca civilizatia lor actuala este cu muuuult peste a noastra. Dar sunt negustori de meserie si-si fac treaba cu sarguinta.

Sper sa nu intre niciodata in UE.

Vacante placute!

[23.07.13 15:01:35]

@mihai. neagu: ok! acum am inteles ca m-ai inteles gresit! nu sunt absolut deloc suparat, o consider o vacanta reusita! Chiar o recomand, dar punctul meu de vedere a fost altul: o data si gata cu Kusadasi! Mai sunt de vazut si alte statiuni din Turcia in sensul asta abordam problema! Oricum nu am mers la Kusadasi pentru bazar sau istoria relatiilor fratesti dintre romani si turci! Erau constatari si atat!

Chestia cu civilizatia lor mult peste a noastra cred ca nu e cazul sa o discutam aici pentru ca este un site de ponturi turistice! Parerea mea este complet diferita fata de a ta. Cred ca un uiti ca s-au asezat pe un imperiu ultraprosper! Si nu stiu cat este aportul lor si cat ”gasit” deocamdata vizitam vestigiile altora pe acolo! (greci, romani, traci)

Succes!

danamandache
    [24.07.13 00:43:45]

Foarte tare reviewul, mai ales ultima remarca mi-a placut la nebunie si sant cu totul de acord. Felicitari!

wyo*
    [24.07.13 06:06:52]

Un pret ne spui si noua

[24.07.13 15:02:06]

@wyo: Da! fara probleme! a fost o oferta prin iarna, am luat-o la sfarsitul lui ianuarie (avans) si sfarsitul lunii aprilie lichidare. Initial oferta era pentru un hotel de 3 stele nu stiu cum se numea, parca Erat naiba sa-l ia.

Ajuns la agentie cu voucherul luat de pe net cu 80 lei mi-au spus ca dak platesc o diferenta ma muta la 4 stele pe plaja. De nerefuzat nu? Dai 3 stele din statia de autobuz pe 4 stele pe plaja.

am ajuns la 590 euro 2 persoane all inclusive cu transport. ce-am mai spart pe acolo au fost 400 euro... imi luasem mai mult dar nu prea am avut pe ce... mai bine port un ceas sovietic Slava sau Raketa decat un fake Rolex ca numai d-astea gasesti. asa ca m-am abtinut de la pocnitori de genul asta.

Daca vrei sa afli mai multe detalii (firma, persoana de contact) da un mesaj privat (nu stiu cum, cred ca se poate). Succes

[24.07.13 15:13:35]

@danamandache: serios nu este asa?

la intoarcere, in Bulgaria am oprit la o benzinarie rompetrol si langa ea era un parc cu masini second. Aia vand masinile pe care noi le dam la rabla. Si multe altele, am simtit ca intrarea in Bulgaria este iesirea din Europa.

Turcia este asa... a contrastelor. Intri in Canakkale si vezi ce te astepti sa vezi... cluburi, firme luminoase, baruri, terase, lume frumoasa. Ajungi pe partea cealalta gasesti tarani care stau la blocurile cresterii economice. Cea mai tare combinatie sa stai la bloc si sa ai tractor. Mi-a placut. Si mai mult decat atat, ai si reprezentanta de vanzari la parterul blocului. Probabil ca discutiile dintre vecinni se poarta despre ce chimicale sa mai bage in rosii ca sa creasca sub zapada si sa se coaca si noaptea la luna. Ii apreciez pentru modul in care sparg barierele dar sincer sa fiu ma multumesc cu a mea romanie asa imperfecta cum e.

Turcia este frumoasa din anumite perspective. E frumos de vizitat... asa la ieftineala, la oferte de nerefuzat ca altfel nu prea ii vad batandu-se la aceleasi preturi cu alte zone ale Marii Egee/Mediterana.

Cooper*, danamandache, kelyboy, mihai.neagu*, wyo*
    Alte impresii din această RUBRICĂMarti Beach Hotel: