ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
JUL-2013

Parcul Lipnik [Nikolovo]

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 1 MIN

Iesire in natura, în parcul Lipnik (Teketo)

O iesire in natura este tentanta pentru oricine, fapt pentru care temperatura din casa m-a impins ca impreuna cu familia sa mergem pentru a nu stiu cata oara la vecinii nostri de peste Dunare, respectiv in Bulgaria, la parcul Lipnik din Nikolovo.

Dupa ce ati trecut de vama Giurgiu, in sensul giratoriu iesiti pe a doua iesire catre METRO, iar pe partea dreapta la cateva sute de metri (in stanga se afla service Hyundai) este un indicator catre Nikolovo, care se afla la circa 10km.

Parcul Lipnik sau Teketo are o suprafata de aproximativ 20.000 de hectare, a carui flora arboricola o constituie in general teii si stejarii. Lipnik este considerat cel mai mare parc impadurit din Bulgaria, despre care se spune ca aici au fost evacuate mai multe asezaminte (sate), iar valea dintre dealuri a fost inundata formandu-se in mod artificial acest parc. Planurile de amenajare apartin din anul 1950.

In jurul sau, pe dealuri, au fost construite numeroase vile de vacanta si locuinte permanente. Aici mai gasim restaurante, locuri de joaca, locuri de campare, cat si resedinta lui Todor Jifcov (fostul presedinte al Bulgariei).

Pe lac se poate practica dupa cum se vede si in imagini, caiac-canoe, inotul fiind strict interzis, deasemeni se poate pescui. Prin padurea deasa sunt amenajate poteci pentru plimbare. Lacul are o vegetatie diversa, formata din trestii si papura dar si nuferi albi. S-a creat o poteca din dale de beton care trverseaza la mijloc prin inima zonei cu nuferi.

Coordonate GPS, N: 43.5040, E: 26.438.

Merita vizitat!

[fb]
Trimis de fregata in 14.07.13 23:13:11
Validat / Publicat: 15.07.13 00:07:04
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Orihuela, Algorha, Elche, San Miguel, Murcia, Cox, Callosa, Almoradi.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fregata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Lacul vazut de la intrare.

charisteas [02.05.16 08:31:39] »

eu stiam ca imediat la sensul giratoriu dupa vama faci stanga, am fost in 2012, apoi dupa primul sat te lasi in dreapta si intri in Nikolovo

fregata [04.05.16 14:24:13] »

@charisteas - Da, este o varianta a traseului si pe acolo!

charisteas [04.05.16 15:08:07] »

Am fost acum 2 zile acolo pe aceeasi ruta ca si in 2012 la sensul giratoriu (primul de la iesirea din vama) faci stanga pe un drum national 5-6 km apoi dreapta si dupa inca 4-5km intrii in Nikolovo, parcul e la iesire peste rau si este superb. O sa revin cu o recenzie si de la terasa Lodgite si de la pensiunea Grsko din interiorul parcului.

ceasornicarul [14.08.18 00:02:44] »

Sunt indicatoare de acces, exista o parcare?

ceasornicarul [16.08.18 12:23:24] »

Am trecut ieri prin acest parc, se ajunge usor imediat la intrarea in Nikolovo venind pe primul traseu cel descris de colegul nostru se face dreapta intrand in aria parcului.

Impresia generala nu este una foarte buna probabil in ultimii ani interesul acordat de autoritati fiind minim.

Foarte multi tantari, roiuri de tantari, musculite, gunoaie destul de multe, manele la greu bineinteles in limba bulgara nuferii inexistenti, in anumite zone apa avea un miros destul de urat.

Venit, vazut plecat foarte repede...

ceasornicarul, charisteas, fregata