ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
DIN: romania
ÎNSCRIS: 19.10.08
JUN-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani si 1 an

Am gasit cam ceea ce ma asteptam sa gasesc

Practic impresiile despre o anumita locatie si pana la urma reusita unui concediu sunt de fapt rezultatul asteptarilor vs locul respectiv.

Am inteles asta la a doua plecare in Turcia cand, la un pret mai mic (aprox 1500 eur cu 1 copil -3 ani) am gasit cu totul si cu totul altceva decat avusesem in anul anterior la un pret mai mare (aprox 2000 cu copil sub 2 ani, deci fara cost la avion).

La Royal s-a confirmat acest lucru si am gasit cam ceea ce trebuia la nivelul de pret platit.

Am plecat asadar din Buc dimineata la 7, la 8.30 eram in Antalya, iar pe la 9-9.30 la hotel. Totul a fost ok mai putin faptul ca imi lasase copilul in autocar, telefonul meu pe care se jucase si pe care era important sa il am la mine. Tot din aceeasi gama, am vazut ca nu mai erau toate bagajele noastre in autocar, fusese debarcat un troler la alt hotel. Daca pe bagaj l-a adus agentia relativ repede (15-30 min), pentru telefon a trebuit sa umblam ceva pana la depou si sa scoatem niste bacsisuri consistente dar pana la urma totul a fost ok.

In jurul orei 11.00 recuperasem tot ce era de recuperat, am lasat actele la receptie, nu am pus niciun ban in pasaport nu stiu de ce uneori punem dar aici nu am pus si am plecat la late breakfast. Cand am revenit, in jurul orei 12.00 camera era deja gata, la etajul 1, cu vedere la mare desi nu cerusem si nu platisem vederea la mare.

Camera mare, foarte mare, cu pat dublu, pat single si patut de bebe, birou pentru computer si cana de cafea, ceai etc. si inca ramanea loc de dansat, balcon mare cu doua scaune si masuta din lemn.

Baia imensa si ea compartimentata in 3 incaperi- incaperea cu toaleta, incaperea cu chiuveta si cada izolata prin geamuri. Foarte utila compartimentarea, ne puteam vedea fiecare de treaba la baie. Camera curata,dar nu superlativ. Ca sa termin cu camera, curatenie zilnic, lenjerie schimbata o zi da si una nu. Cu bacsis (2 eur, la 1 eur nu e ok) curatenia era ok, fara bacsis era superficiala, asa sa fie. Uneori am dat uneori nu.

Hotelul este ca in fotografii, imens, curat, nimic de comentat.

Restaurantul imens si el, foarte curat, chiar foarte curat, mancarea buna, diversificata, mult peste, fructe de mare, curcan, oaie, miel, dulciuri, paste, legume, fructe, practic toate grupele de alimente, insa de buna calitate: pestele era grilat: dorada, macrou, somon, ton, si inca vreo doua feluri pe care nu le stiam, fructele de mare: creveti proaspeti gatiti pe loc plus in salate, caracatita am vazut o data, iar carnea era preponderant grilata sau coapta: curcani intregi copti din care te serveau, la fel si vita sau miel (bucati mari nu intregi :). Cinele erau pe tematici, cu anuntarea tematicii in moduri placate: seara de peste avea un ton imens lungit pe gheata la intrarea in restaurant si pesti atarnati de-a lungul standurilor cu mandare, seara de oaie avea niste ornamente cu specifice, cea de fructe de mare boluri immense cu creveti la intrare, etc.

Mi-a placut foarte mult faptul ca la fiecare masa, scaunelele pentru copii erau pregatite asa: curatate, puse pe masuta scaunelului cate un servetel umed si unul uscat si masuta acoperita cu folie din plastic alimentara. Practic aveau scaunel pentru copil curat, e mare confort :).

Gustarile aceleasi ca peste tot: kebap, pizza, ayran, placintele lor tucesti facute pe loc imi scapa denumirea acum, etc.

Bauturile bune, e adevarat ca in fiecare bar aveau alt gust, in functie de barman, dar bune, apa din belsug.

Nu am vazut fresh uri, am vazut scris in catalogul de prezentare ca ar fi fost un bar undeva la piscine interioara, nu am avut timp in 11 nopti sa ajung pana acolo, am baut apa

Plaja ok, nisip, o mica banda de pietricele rotunde spre apa, dar foarte mica o puteai sari daca nu vroiai sa calci pe ea, ponton in apa, acoperisuri pt sezlonguri, sezlonguri suficiente.

Aqua park ffff bun, piscine de copii cu tobogane de copii, piscine de adulti cu tobogane de adulti, piscine de bebelusi fara tobogane, plus piscina mare, care mergea de la hotel pana la plaja, era imensa. Practic la plaja mergeai pe o aleea pe deasupra piscinei, noaptea mai ales era chiar frumos.

Animatia mie mi s-a parut ok, nu sunt amatoare dar copilul cel mare a vrut in fiecare seara la mini disco si la spectacole, doar cel de magie l-a plictisit. Deci pot spune ca animatia a fost super pt copil :). Mie mi-a placut la animatie seara turceasca. Punctez ca nu era cine stie ce animatie, dar nici nu m-am dus cu pretentii de Teatrul National sau Opera Romana asa ca nu depunctez pe acest motiv. A fost ok, nu au fost concursuri de vadit prost gust, eu nu as fi stat, am stat pentru copil.

Baruri cata frunza si iarba, interior si exterior, personal sufficient, nu stateau dar oricum mai multi decat la Alva Donna si cred ca si mai bine platiti.

Dulciuri ca la turci, sarailii, baclavale foarte bune, dar doar seara, restul prajituri ciocolatoase, nu am mancat am inteles ca, la fel ca de obicei, au toate acelasi gust difera doar forma si culoarea. Insa nu erau de proasta calitate nici pe departe si aratau si f bine.

Dimineata rahat turcesc foarte bun.

Cafea de toate felurile, ness, expresso si turceasca si foarte bune, de calitate nimic lung.

Apa pe toate drumurile.

Am plecat pe 17 iulie la 7 dim si ne-am intors pe 28 iulie dupa miezul noptii de fapt pe 29 iulie dimineata :). Temperatura ok, max 36 de grade la pranz apa marii insa cam rece pentru gustul meu in primele zile, apoi s-a incalzit. Atentie, pentru ca gustul meu inseamna apa bun dupa 26 de grade iar la inceput erau 24. Undeva dupa 20 iunie avea deja 26 de grade dar deja era si mai cald afara. Daca pana pe 20 iunie noaptea dormeam cu usa deschisa si era racoare, dupa aceea usa deschisa nu aducea decat zapuseala, fara AC mureai.

Nu mi-a placut ca au fost multi tantari. Multi multi in zona luna park (era verdeata) si destul de multi daca dormeai cu usa deschisa, nu aveau plase de tantari. Am folosit pentru copii bratarile, pe mine m-au ciuruit.

Luna Park nu a fost ce ma asteptam. Masinutele busitoare erau intr-un circuit minuscul si o coadaaaaaa. Topaitoarea avea doar vreo 6 locuri iarasi coada, o barca ce se balansa dar scartaiaaaaaa si un fel de roata ca in Viena dar mica. Plus niste caluti ce se invarteau pt pici si un loc de joaca cu doua tobogane si ceva invartitori manual. Micut Luna Park, deschis putin si cu multi tantari fiind intr-o zona cu verdeata. Am fost doar o data la masinute si apoi la topaitoare si atat.

Mi-a placut foarte mult comoditatea pe care mi-a oferit-o resortul in sensul ca puteai distra copiii foarte bine cu effort minim: puteai fi repede ba in piscina mica ba in piscina mare ba in mare ba pe tobogane in apa, ba seara la mini disco, la spectacol si in final adormeau si respirai usurat. In plus a contribuit la comoditate si ca nu am avut temeri legate de mancare, de igiena, sau siguranta si cum asta am cautat, sunt multumita de resort.

La final, in ultimele doua zile, cand era deja cald bine, AC din camera si hotel nu facea fata deloc, mereu anuntam la receptie, trimiteau pe cineva, facea ce facea si se rezolva, a doua zi o luam de la capat. Nu stiu daca a fost o prbl ce s-a rezolvat sau asa va fi toata vara.

Ref serviciile medicale de la hotel, totul e o poezie :). Am avut nevoie intrucat copilul cel mare a avut un incident, s-a lovit cu un bat in ochi. S-au format hematoame in ochi si am hotarat sa mergem la medic. era seara, in jurul cinei, nu au medic ci doar o asistenta care nu vb engleaza mai deloc. S-a uitat, I-a pus niste picaturi, sa venim peste o ora. Desi se mai curatasera sangerarile, am vrut totusi sa il vada un medic. Ne-a cerut asigurarea, a luat-o la purica ca in final sa conchida ca nu e buna, ca spitalul lor nu lucreaza cu asiguratorul (Generali) si ca dc vrem medic sa platim deplasarea: 100 euro. Fiind medic nespecialist nu am platit, am optat pt un control de specialitate la spital, care insa era posibil doar intre 8.00 si 16.00.

A doua zi am coborat iar la cabinet, alta asistenta, la fel de putina engleza dar acum asigurarea era buna. A venit si medicul - are ore fixe cand vine la hotel, nu era specialist si a recomandat control oftalmo. A venit masina de la spital ne-a luat, am facut control, am platit (300 euro) urmand sa ne decontam in tara.

Asadar, sa aveti ceva bani disponibili, chiar si la UAI la 5 stele, ca nu se stie niciodata, iar asigurarea nu poti stii cand e buna si cand nu e, esti undeva la dispozitia lor.

Una peste alta cu 300 euro consultul si vreo 50 pe telefoane in seara cand nu era buna asigurarea, ne-am rezolvat problema si am continuat vacanta. :).

Nu stiu ce sa mai scriu, daca sunt intrebari raspund cu placere.

Trimis de croc in 14.07.13 19:08:12
Validat / Publicat: 14.07.13 20:20:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek - Papillon Zeugma si Alva Donna

VIZUALIZĂRI: 2480 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (croc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

atipicgabi
    [01.08.13 17:01:33]

@croc: pentru problema medicala era suficient sa suni la europe assistance si aveati programarea facuta repede la primul medic specialist din zona sau la o clinica de specialitate daca era ceva mai grav. am lucrat cu Generali si stiu cum functioneaza politele lor travel. pe Turcia se misca cel mai bine

crocAUTOR REVIEW
    [03.08.13 11:47:22]

@atipicgabi: pai cei 50 de euro cu ei I-am cheltuit.

ziceau ceva de genul: sunam noi in 20 minute si dupa o ora sunam eu la ei si tot asa; abia a doua zi am reusit sa concluzionam cu ei si atunci ne-au indicat spitalul agreat dar nu a fost vorba de vreo programare. Programarea s-a facut de la cabinetul medical de la hotel, spitalul indicat de Europe fiind chiar cel care avea cabinet in hotel.

atipicgabi
    [03.08.13 23:24:14]

Sincer imi pare rau de situatie, eu am avut nevoie de ei de doua ori (nu pe Turcia) si am fost impresionat de profesionalism

ciponica
    [18.03.14 10:21:22]

@croc: buna, am si eu o intrebare, vrem sa mergem acolo in sept cu un copil de 2 ani, pe langa piscina cu topogane pt copii ce alte facilitati sunt? exista loc de joaca afara sau doar inauntru? multumesc.

atipicgabi, ciponica, croc
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: