ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2013
cu transport AUTOCAR
2 AD. + 1 COPII -- v: 12

Cu autocarul la Kusadasi

De la noi la Kusadasi si ’ napoi

Anul acesta am ales sa mergem in concediu in Kusadasi cu autocarul si am tot cautat informatii pe forumuri despre drumul pana acolo. Am gasit cateva, dar, pana nu mergi personal, nu te lamuresti cu adevarat despre ce este vorba. Totul este subiectiv, mai ales (si asta ca o marturisire personala), ca in copilarie am suferit teribil de rau de masina, lucru care s-a transmis si fiicei mele si, sincer, eram ingrozit de drumul de aproape 1200 km pana in statiune.

Dar sa va povestesc cum am calatorit. Plecarea a fost din Bucuresti de la parcul Izvor. Am plecat din Ploiesti cu trenul. Cine spune ca trenurile din Romania intarzie se insala, trenul cu care am ajuns in Bucuresti a ajuns cu 4 minute inainte…Ne-am strans in parcul Izvor si teoretic trebuia sa plecam la ora 14, dar toata lumea venise deja, asa ca am plecat mai devreme. In tot autocarul am fost (cel mai lung cuvant din limba romana cu o insiruire consecutiva de consoane) optsprezece turisti si fiecare a stat unde a vrut. Noi am stat in fata, preventiv.

Traseul autocarului a fost cel clasic: Giurgiu, Ruse, Veliko Tarnovo, Stara Zagora, Svilengrad, Edirne, cu bacul pana la Canakkale, Izmir, Kusadasi. Trecerea prin vama romano-bulgara a fost o formalitate si ce m-a surprins a fost ingustimea podului peste Dunare. Aveam impresia ca este mai lat.

Traseul prin Bulgaria a fost destul de anost, soselele trec prin afara localitatilor si nu prea ai ce vedea decat campuri, dealuri si paduri.

Prima oprire am facut-o la vreo 20 km de Ruse, la un popas unde se putea servi si masa. Preturile sunt destul de mari si este bine sa aveti ceva de mancare la voi si ceva maruntis pentru toalete. Urmatoarea oprire am facut-o la o benzinarie dupa Svilengrad, inainte de granita.

Tranzitarea Bulgariei am facut-o in aproximativ 6 ore, cu pauze cu tot.

La granita cu turcii, am oprit o jumatate de ora si am cascat gura prin Duty Free.

Preturile sunt mari si nu merita sa luati nimic. Daca aveti carduri bancare si doriti sa scoateti lire, este un bancomat in incinta cladirii, in dreapta, dupa intrare. Eu am scos 150 de lire calculat la aproximativ 300 lei.

La vama turca am asteptat mai bine de o ora, deoarece inaintea noastra erau vreo trei autocare de comercianti pe care i-au controlat amanuntit. Pe noi ne-au controlat sumar, dar cat am asteptat acolo, ne-au mancat tantarii ingrozitor. Tantarime mai mare ca acolo de mult nu am mai vazut, mai ales ca fluviul Marita este peste gard.

Oricum, la ora 21 eram in Turcia. Am mai facut o oprire la un motel la iesirea din Edirne, unde am mancat ceva si pana la bac nu am oprit. Am ajuns la bac cu 10 minute inainte sa plece si nu am asteptat mai deloc. Trecerea am facut-o noaptea si a durat 30 de minute.

Dupa Canakkale vine o zona mai dificila, cu serpentine, care este cea mai neplacuta, dar dupa aceea drumul este lux. Am am facut o singura oprire la un popas si pana in Kusadasi nu am oprit de loc. Este bine sa aveti maruntis la dumneavoastra, Wc-urile sunt cu plata, costa 1 lira si cum nu aveam, am dat un euro la care nu am primit rest. Dar mai inainte a intrat copilul cu o fisa de 50 bani, din cea cu Mircea cel Batran pe ea. Probabil le-a placut cum arata.

Soselele la turci sunt super, marea majoritate pe cate 2 benzi pe sens, iar pentru mine personal tot ce este mai mult de o banda este autostrada. Sunt zone in care drumul este in lucru, dar circuland noaptea nu era trafic si nu se gatuia circulatia. La ora 8.00 eram la hotel, dupa un drum de 18 ore care nu a fost atat de greu pe cat ma asteptam si pe care l-am parcurs cu bine.

Hotelul este alta poveste despre care am sa va relatez separat.

Intoarcerea trebuia sa o facem tot cu autocarul…dar s-a anulat in lipsa de turisti… iar cei care eram acolo am fost adusi in tara cu avionul, fara niciun cost suplimentar. Super!

Trimis de Xander in 14.07.13 06:22:54
Validat / Publicat: 14.07.13 08:24:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Xander); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

adrianstasek [14.07.13 09:15:35] »

@Xander: Astorept si alte detalii... Peste aproape 2 saptamani, vom pleca la Kusadasi cu autocarul, de la Izvor, al trilea an consecutiv... Si dupa 8 nopti, noaptea, cu autocarul Metro, la Istanbul pentru cateva nopti.

Adrian bucuresti.

Xander [14.07.13 15:08:03] »

@adrianstasek: Salut! Noi am fost la primul drum cu autocarul in Turcia. Am avut norocul sa nu fie plin si am calatorit confortabil. Au fost trei soferi: 2 turci si un roman, care au condus pe rand si insotitorul de bord din partea agentiei. Nu au fost probleme deosebite pe drum si am ajuns chiar mai devreme cu vreo 2 ore in Kusadasi. La plecarea din Bucuresti, ne-au spus ca ajungem in jur de ora 9 sau 10. Noi am avut noroc ca hotelul a fost in drumul autocarului si ne-a lasat chiar acolo. Pe ceilalti turisti i-au dus la sediul agentiei de unde le-a facut transferul. O familie care a calatorit cu noi a trebuit sa fie transferata vreo 70 km inapoi pana la un hotel nou construit din zona Sigacik, aproape de Izmir. Statiunea este ok, nu sunt nici un fel de tulburari sau agitatie, toata lumea isi vede de treburi si puteti sa va plimbati in siguranta.

bullet123 [04.02.15 11:40:11] »

Cat a costat biletul dus intors Romania Kusadasi la autocar? Am vrea sa mergem si noi in concediu in zona Kusadasi, nu stiu daca inceputul lunii iunie este o perioada buna, dar atunci am vazut ca sunt cele mai bune preturi(mentionez ca avem si 2 copii). Multumesc

Xander [04.02.15 19:24:01] »

@bullet123 - Salut! Transportul a facut parte din pachetul turistic si nu am platit separat. Am vazut pe net oferte de transport catre Kusadasi la 80 euro dus intors cu plecare din Bucuresti.

adri-nico [28.03.17 21:25:04] »

Un review util!

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, adrianstasek, bullet123, Xander