ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2009
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 28.07.09
AUG-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Acceptabil, dar nu m-a dat pe spate cum credeam dupa reclame

Se merita bifat, dar nu si revenit acolo, 20 lire (10 euro/pers intrarea) urci de nu mai poti pe munte, nici nu ai timp sa te odihnesti intr-o piscinuta/balta, unii stateau insa relaxati acolo, plus inca 23 lire (11, 5 euro) scaldatul in renumita piscina din capat. De acolo incepe Hierapolisul, unde in afara de teatru nu prea ai ce vedea.

Se pierde timp cu pozele, te fluiera turcii daca treci cu papucii prin balti si cam atat. Interesant de vazut, dar si pozele sunt ok.

Trimis de burady in 06.09.09 18:03:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (burady); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -300 PMA (din 3 voturi)

tilinka
[06.09.09 18:47:06]

Eu am fost anul trecut. Mie una mi-a placut f mult.

cristi_an3000
[07.09.09 10:22:17]

eu nu am inteles cum e chestia cu "urci de nu mai poti pe munte, nici nu ai timp sa te odihnesti intr-o piscinuta/balta". de ce nu ai timp sa te odihnesti, cine te preseaza? sau daca nu ai putut tu din caza ca erati in criza de timp, asta e altceva. eu de exemplu am fost in vara asta, am urcat la pas, am stat acolo sus si am facut o gramada de poze, la coborare am stat prin bazinele alea si prin parauashul ala ce curge pe dreapta (cum cobori), am facut dush la mini-cascada, si dupa ce am ajuns inapoi jos am mai avut la dispozitie inca vreo ora pana a venit sa ne ia autocarul sa ne aduca inapoi la Kusadasi. deci totul a fost mai mult decat ok, cel putin dpdv-ul meu. intr-adevar sotiei i s-a parut cam greu urcusul, dar odata ajunsi sus poti sa stai sub copacii aia sa-ti tragi sufletul. iar la coborare e mai lejer.

Miss Butterfly
[14.09.09 15:35:55]

Pai pana anul asta (parca) accesul nu era restrictionat si te puteai balaci oriunde, nici la "faimoasa" piscina nu tin minte sa fi costat o avere; insa acum au inceput si turcii sa isi puna in valoare obiectivele turistice [mie una mi se pare normal avand in vedere ca este un fenomen unic pe glob- sper sa nu ma insel].

Tin sa mentionez ca eu am ramas placut impresionata...

Cristian_h*
[14.09.09 23:42:42]

Nu este un fenomen unic mai exista ceva asemanator in America de Sud si China , insa in locuri izolate si greu accesibile !

Miss Butterfly
[15.09.09 15:00:33]

e bine de stiut ca nu este singurul loc de acest tip (multumesc de lamuriri cristian_h), insa avand in vedere ca sunt intr-un nr. redus mi se pare ca merita vizitate: D

o zi buna tuturor!!!

buradyAUTOR REVIEW
[18.09.09 11:38:55]

Se merita, desi sunt cam enervante ciupelile astea ale lor. Se gandesc ca daca esti turist si tot ai batut atata drum pana acolo nu te mai uiti la bani.

Multe din terase sunt insa facute de mana omului, nu stiu cate din ele sunt insa naturale.

La comentariul meu de mai sus ma refeream ca mi-a luat cam 3 ore de cand am platit primele 20 lire si m-am intors in parcare, timp in care nu am putut sa ma relaxez deloc intr-una din piscinele alea de pe traseu (ca cele din fotografii au acces interzis acum), doar urcat continuu, mici pauze si fotografii la greu. Am ajuns pana sus la vestigiile cu teatru, etc.

Referitor la luat bani de la turisti la greu pot mentiona ca in afara de cele 23 lire daca vrei sa te scalzi in apa aia cu continut ridicat de alea alea, la terasa/bar din jur au niste scoruri la consumatie/bautura de-a dreptul nesimtite. Dar ma rog... alegerea ramane la latitudinea noastra pana la urma.

Mi-a placut insa nici pe spate nu m-a dat.

Daca as reveni in mod sigur as sta numai in piscina... oricare ar fi ea.

cristi_an3000
[20.09.09 13:27:21]

@burady,

Acu m-am uitat si eu pe pozele mele si am ajuns la concluzia ca te inseli referitor la perioada de vizitare in concluzie si induci lumea in eroare. Ca orice camera foto, si al meu pune la dispozitie ora la care s-a facut poza. Deci ca idee: la ora 14: 06 faceam prima poza la baza dealului, inainte sa incepem urcarea, iar la 15: 38 am o poza facuta la terasa de jos, cu un suc in fatza, asadar 1 ora si 22 minute mi-a luat urcatul pana sus, facut poze, balacit in piscine, facut alte poze, balacit in paraul ala sapat in calcar, facut "dush" la mini-cascada, alte (zeci de) poze si coborat inapoi. Si toate astea fara sa ne grabim.

Referitor la preturi, pe noi nu ne-a ars atat de tare pentru ca am luat excursia de la o agentie din Kusadasi si la 30 de euro/pers am avut inclus transportul Kusadasi-Pamukkale-Kusadasi (vreo 450 km dus-intors), un pranz copios la Hotel Pam (un hotel de 4 stele undeva destul de aproape de Pamukkale) si intrarea la Pamukkale, deci per ansamblu cred ca a fost ok. Iar referitor la preturile de la terasele de-acolo, nici astea nu prea ne-au interesat deoarece ne-am cumparat de acolo doar doua sucuri la coborare si o sticla de apa plata sa avem pe drum inapoi. Deci mare lucru n-am avut ce sa cheltuim.

gcorneille*
[12.01.10 22:48:19]

Sunt convins ca tine de fiecare om in parte, impresiile sunt diferite de la om la om. Totusi, cred ca si o femeie gravida urca muntele in maxim 45 de minute iar senzatiile pe care le ai umbland descult pe acel sol mie unul mi s-au parut extraordinare.

Iar despre preturi pot sa spun ca noi (eu si sotia) am mancat acolo sus (venisem cu masina si am luat pranzul-pe la ora 16: 00-acolo) si cred ca nu ne-a costat mai mult de 10 euro pe amindoi (am mancat cate o chestie din aia turceasca cu multa carne, nu stiu exact cum se numeau). Am depasit cei 10 euro luand o cafea si o apa plata. Ceea ce, sincer, nu mi s-a parut un capat de tara, mai ales ca e un obiectiv turistic. Avand in vedere ca in centrul Brasovului am dat aproape 3 euro pe o cafea (11. 5 lei), 2. 5 lire turcesti (1. 2 euro) o cafea la Pamukkale nu mi se pare deloc scump. Si nu sunt un plin de bani, toate excursiile le facem la bordul unei masini "foarte luxoase si extrem de shic" (hi hi hi), si anume un Logan diesel, ca altceva nu mi-am permis sa cumpar.

burady, Cristian_h*, gcorneille*, Miss Butterfly, tilinka
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale: