ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2013
JUL-2013

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagire

Camera de hotel arata bine, frumos mobilata si chiar si curata, insa toaleta a avut un defect, ceea ce facea ca baia sa miroasa groaznic a urina. Aerul conditionat era plin de bacterii, ce dadeau un miros greu, acru, si clapeta lui scartaia groaznic. Televizorul este mult prea mic, iar subtitrarile de la filme nu se puteau citi din pat. Noaptea este foarte mare galagie si nu se poate dormi cu usa deschisa, dar nici cu ea inchisa nu este mai bine (tin sa mentionez ca am avut camera cu vedere la mare).

Plaja este foarte departe, in ciuda faptului ca pe site-ul lor este data o distanta de 250 de metrii. Aceasta distanta este masurata in aer, drept, pe deasuprea copacilor. In realitate, distanta este de cam 650 de metrii si este imposibil de parcurs pentru un copil mic, deoarece sunt foarte multe scari. Hotelul nu are plaja proprie si preturile sunt destul de piperate: 30 de leva pentru 2 sezlonguri cu saltea si umbrela. (8 leva un sezlong, 3 leva salteaua, 8 leva umbrela)

Mancarea este foarte proasta. Toate alimentele sunt ieftine, de cea mai joasa calitate si meniul nu se diversifica deloc, cel putin dimineata. (De la mancarea de dimineata - branza, rosii si castraveti - cel mai probabil de la legumele care nu au fost spalate suficient, am facut o indigestie ce s-a terminat cu voma si foooooarte mult rau). La pranz si seara sunt si supe, in special supe-crema, dar si fripturi facute pe plita "live", la care, in general, se face o foarte mare coada. Chelnerii sau, mai bine zis, debarasatorii, nu isi fac treaba deloc, intrucat, noi stateam cu masa plina de farfurii, pahare etc.

La barul hotelului se dau cele mai ieftine bauturi, iar expresorul unde se face cafea cred ca are, pe putin, 20 de ani.

Internet wireless este doar in lobby, dar nici acesta nu functioneaza foarte bine.

Lifturile sunt vechi si neaerisite asa ca in permanenta in ele este aer inchis si zapuseala.

Cei de la receptie sunt foarte ursuzi si ne-au primit foarte prost. Parcarea costa 10 leva/zi si se opreste si o garantie de 10 leva, pe care receptionera mai ca nu s-ar fi indurat sa ni-i mai dea inapoi la plecare, dand ca motiv ca nu i-am dus tichetul, cu toate ca abia i-l dadusem in mana. Inca ceva despre parcare: ni s-a zis ca este la 5 minute de mers pe jos distanta de hotel. Gresit! Aceasta este cam la 5 km distanta si nu este pazita sau, cel putin, nu era nimeni pe acolo in repetatele randuri in care am fost la masina, de frica de a nu ramane pe jos.

Camerista a facut curatenie foarte bine pana in momentul in care am lasat un bacsis, bine meritat, pana atunci, iar apoi a luat banii si nici macar cu aspiratorul nu s-a mai obosit sa dea, ca sa nu mai vorbesc de nisipul ramas in baie, dupa dus.

Piscinele sunt frumoase si curate, insa nu am avut curaj sa le folosim, deoarece duhneau a clor de la 5 metrii, fara exagerare. In plus, la ora 17.00 nu se mai pot folosi. Nu ni s-a explicat de ce.

Nu recomand acest hotel nimanui!

Trimis de alinamihu95 in 13.07.13 14:14:01
Validat / Publicat: 13.07.13 15:32:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Grifid Bolero

VIZUALIZĂRI: 2984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinamihu95); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.07.13 14:58:18]

@alinamihu95: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elise
[15.07.13 11:04:27]

Buna! Imi pare rau ca ai ramas cu impresii urate despre hotel...

Referitor la distanta hotelului fata de plaja, in cele mai multe descrieri (de la turisti, de la agentii) am gasit de la 400 de metri in sus, iar cineva spunea ca poti sa eviti scarile alea si sa alegi un alt drum, un pic mai lung dar fara scari. Este adevarat?

Eu voi merge acolo si stiu ca este mai departe de plaja, dar special am ales, sa putem face un pic de miscare, sa nu sarim din hotel direct in mare, chiar daca plecam la drum cu copilul. Asa ca fiecare impresie depinde si de asteptarile fiecaruia, de informarea prealabila si de preferinte...

La fel, stiu ca hotelul nu are plaja proprie si se platesc sezlongurile, la fel si parcarea. Sa inteleg ca tu nu ai stiut de la inceput?

Voi reveni cu impresii dupa concediu, sper sa ne simtim bine!

alinamihu95AUTOR REVIEW
[15.07.13 15:58:43]

@elise: Sper sa ai o vacanta placuta! Am stiut de la inceput, dar am tinut sa amintesc si aici.

De alt drum spre plaja nu stiu si nici nu am cautat, sincera sa fiu.

[16.07.13 01:46:52]

Nimic din ce spui tu nu este adevarat!

M-am intors de cateva ore din Bulgaria de la acest hotel, iar impresia mea este exact ca a celorlalti care au postat inaintea ta, una foarte buna.

In primul rand, puteai sa soliciti o alta camera la receptie, daca aceasta nu iti convenea, si ti se dadea fara nicio problema.

In al doilea rand, hotelul este chiar aproape de plaja, daca cunosteai si tu scurtatura pe langa hotelul Casino International.

In al treilea rand, chelnerii chiar isi faceau treaba, strangeau farfuriile imediat ce se goleau si la fel si paharele, curatau masa foarte bine, si de asemenea tot personalul era amabil, dar probabil ca tu nu ai reusit sa le castigi amabilitatea...

Iar mai zici ceva de lifturi pe acolo, cum ca ar fi vechi, si chiar sunt lifturi noi si functioneaza foarte bine.

Esti sigura ca vorbesti de Hotelul Slavey din Nisipurile de Aur, si nu ai vrut sa postezi o impresie pentru un alt hotel?

alinamihu95AUTOR REVIEW
[16.07.13 16:55:29]

@Catalin Cosma: Sunt foarte sigura. Si eu tocmai ce m-am intors, nici macar de o saptamana.

Desigur, fiecare persoana are gusturi, pretentii diferite de la o vacanta. Nu toata lumea gandeste la fel!

[17.07.13 17:59:59]

@alinamihu95: Bineinteles, fiecare are gusturi diferite in materie de turism, dar sa acorzi o nota de 1,50 acestui hotel nu prea se merita. In primul rand, trebuie sa vezi raportul calitate - pret, care este unul echilibrat din punctul meu de vedere

horatiu.coldea
[18.07.13 17:41:07]

Am fost cu familia (sotie si un copil de 3 ani) la sfarsitul lui iunie - inceputul lui iulie 2013 (acum 3 saptamani) si am ales o camera dubla sea view large.

Sa luam pe rand problemele de care te plangi:

- baia = n-am avut probleme, era curata si nici urma de miros neplacut.

- aerul conditionat functiona fara probleme.

- televizorul este, intr-adevar, mic. Dar... cine merge in concediu la mare sa stea in fata televizorului ar face mai bine sa stea acasa. E mai ieftin sa te uiti la telenovele din patul tau.

- hotelul nu este pe plaja dar cred ca stiai acest lucru cand ai achizitionat cazarea la Slavey. Distanta nu e "foarte mare", se parcurge in maxim 10 minute si e sanatate curata.

- mancarea este ok, nicidecum "ieftina". Daca vrei o catalogare in acest stil, putem spune ca e medie, insa la fel o vei gasi in orice hotel de 4 sau 5 stele, all inclusive. De altfel, ti se precizeaza din start ca mancarea si bautura incluse sunt cele locale, nicidecum cele de "marca" - asta apropo si de baruri.

Iar referitor la micul dejun, am mai citit, inainte sa merg, un post al unei turiste care se plangea de acelasi lucru - nu era diversificat. E mic dejun! Lapte, cereale, legume, omleta, oua fierte, cremwursti, fructe, sucuri, cafea, ceai, branzeturi de mai multe feluri, lasagna, etc.

- internet wireless = este doar in lobby si in zona lobby bar dar nici pe departe sa fie viteza scazuta. Eu am fost foarte multumit de viteza internetului, mai ales ca in concediu n-ar trebui sa stai lipit de laptop sau tableta. Am vazut copii ai caror parinti uitau de ei in aceasta zona si in gaseai de dimineata pana dupa-amiaza, cocosati deasupra unui laptop sau a unei tablete.

- De lifturi nu am habar, dar familia cu care am fost le-a folosit des si nu i-am auzit sa se plange nici macar odata.

- Parcarea e, intr-adevar, 10 leva pe zi, dar asta stiam inainte sa plecam, cum inteleg ca stiai si tu... Iar de parcat, am parcat pe strada, in loc special amenajat, in fata hotelului (vedeam masina din restaurant).

- Camerista a facut curatenie de cate ori i-am cerut. Pe clanta, in interior, ai doua cartoane, unul cu "Do not disturb" iar celalalt cu "Please, clean my room". Recunosc, n-am avut pretentia sa vina cineva sa clateasca dusul de nisip dupa fiecare baie facuta.

- Piscine sunt curate si frumoase si miros exact cum miroase orice piscina bine intretinuta si igienizata.

In concluzie: AM FOST ACOLO si pot sa te contrazic in tot ce ai scris.

PS: Pacat ca nu ati facut o plimbare in cele 6 zile in care ati stat, prin statiune. Erau drumuri mai scurte de descoperit, catre plaja si multe lucruri frumoase de vazut.

[18.07.13 18:16:42]

Bravo Horatiu Coldea, ai reusit sa spui lucrurilor pe nume, exact asa cum sunt in realitate la acest hotel. Tot ce ai spus tu in acest ecou, este adevarat. Asa sunt anumite persoane, le plac sa fie carcotasi in vacante, si sa comenteze orice nimic.

[01.08.13 22:21:37]

@horatiu. coldea: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Delia7
[02.08.13 23:34:47]

@horatiu. coldea:

Mare dreptate ai... Si eu am fost acolo cu familia... am 18 ani... ca vad ca varsta este de la 16-20... tineretu... si nu am cuvinte urate la adresa a acestui hotel...

O sa vorbesc si eu pe rand despre fiecare "problema" avuta... de domnisoara de mai sus...

1. aeru conditionat era silentios... nu se auzea deloc... eu l-am lasat pornit mereu... nu mirosea nu scartaia... la baie... si noi am avut o problema cu butonul care trebuia apasat sa tragi apa... dar am fost la receptie... le-am zis... si s-a rezolvat problema... despre televizor... la fel cum zice si Horatiu... nu esti satul de televizor tot timpu anului? si in concediu iti trebuie? si plus ca toate hotelurile... ori majoritatea au televizor mic... nu plasma... sa se vada totu clar domle... noi am avut vedere spre piscina... la etaju 1... si chiar dedesubt erau canapele... unde statea lumea... si nu am fost deranjati deloc... de abia se auzea...

2. plaja... e la 10 minute distanta... daca stii sa gasesti scurtatura... ieseai ori pe la receptie... ori prin partea unde sunt multe scari... cand cobori unde sunt animatorii seara... treceai pe langa terenu de fotbal... apoi pe langa hotel MALINA (2*)... apoi dadeai de magazine cu suveniruri... faceai stanga... mergeai umpic... apoi dreapta... si gata plaja... 10 minute... mergeai relaxat...

3. Mancarea proasta... dimineata... tu ce mananci acasa? stridii? melci? incre de Manciuria? se mananca lejer... nu bagi in tine... crenwursti, branzeturi, gem, ceai, cafea, sucuri, croissante[fooooooooooarte bune!! ], salamuri, sunca presata, unt, carnati, rosii, castraveti, cereale, iaurt, lapte, compot, fructe, rulori, omleta, ou fiert... destule pentru micu dejun... nu? La pranz si seara... 2 feluri de ciorba... 3 chiar... carne gatita in orice fel... gratar, prajita, sos... mici... piept de pui, ceafa de porc, carnati subtiri... grosi, pizza[f buna], pilaf, mazare, pastai, dovlecei, peste hamsii, aripioare, cartofi prajiti, piure, natur, salate FOARTE MULTE... salata verde... salata de varza verde... sau rosie... salata bulgareasca, salata de cruditati, salata de boeuf, salata ceva cu maioneza... erau multe... [am si poze cu mancarea... ] prajituri... nu mai vorbesc... budinca, negreasa, alba ca zapada, fursecuri, tort, de toate... la barul dintre emse... fursecuri... senvisuri, inghetate... bauturi... etc

Chelnerii... imediat isi faceau treaba... veneau si ne intrebau daca pot sa ia farfuriile... un chelner mi-a adus suc el... de la dozator... mi-a facut din servetel un trandafir, si toti erau foarte amabili... vorbeam, glumeam

4. lifturile... nu erau vechi deloc... erau silentioase... dar trebuia sa ai grija ca se inchideau usile repede... trebuia sa tii mana la o usa... ca senzorul "sa simta" ca e ceva... sa nu se inchida

LA receptie, fetele de acolo erau foarte de treaba... stiu ca imi pusese bratara prea stramt... si ma taia la mana... m-am dus i. am zis... si nu a zis nimic... mi'a schimbat bratara, a taiat-o pe celalalta si am mai facut si o gluma... nu aveam scrumiera in camera... si ne-au dat una... inainte sa te cazezi... trebuie sa vezi daca sunt toate lucrurile bune in camera si daca nu lipseste ceva, . daca e ceva te duci la receptie si spui... si acolos e rezolva

Piscinele in fiecare seara la 17:00 erau inchise pt a fi dezinfectate... nu era niciun miros de clor... eu am inotat non. stop... iar seara stateam cu laptopu jos pe sezlongurile de langa piscina... nu simteam niciun miros...

si in final... in legatura cu netul... de la etajul 1... aveai net din camera... din balcon... nu trebuia sa mai cobori la receptie... si la piscina aveai net... mai stateam cu laptopu pe sezlong... si nu era nicio problema... mergea f bine netul... depinde si de marca LAPTOPUUI... ... eu am hp... vecina avea un asus... si nu prindea deloc... net... si era lg mine... [ vecina fiind o prietena de familie]...

in concluzie... a fost foarte bine!... nu am de ce sa ma plang... nici eu... nici parintii mei... nici prietenii de familie cu care am fost... varstele fiind variate... 35-40-45 respectic copil de 4 ani... si eu... 18... am mai intalnit acolo mai multe familii din Romania... am jucat darts... ping pong... cand ne intalneam la masa ne salutam... la sezlonguri vorbeam... si strainii...cominicau mult... la jocuri... erau si romani... si francezii si germani... daca stiai sa vorbesti engleza... te intelegeai cu toti... si erau rasete si glume non'stop...

un concediu de nota 9.5... as da 10... dar sala de fitnes nu a mers... in rest... totul frumos... camerele MINUNATE... mari... baia mare... dulapuri cu umerase... aveai telefon si langa wc... ... aerisire... frigider... de toate...

RECOMAND CU CALDURA ACEST HOTEL... [ voi pune acest comentariu si ca review si voi adauga si poze]

[04.08.13 00:11:40]

@Delia7: Ceea ce zici tu aici este adevarat, dar probabil ca este prima ta experienta in Bulgaria, si din aceasta cauza ai fost atat de impresionata. Adica daca mai mergi si la alte hoteluri de 4 stele o sa observi lucruri cu adevarat iesite din comun, dar avand in vedere raportul calitate - pret, este chiar multumitor. Cum am specificat si in review-ul meu, singurul inconvenient este cu parcarea, daca nu reusesti sa gasesti loc in fata hotelului, trebuie sa mergi cam 15 minute pana la parcarea privata, care costa 10 leva.

fanespoitorul
[09.08.13 09:36:21]

@alinamihu95: Eu cred ca voi postati in familie pe AFA. Nu mi se pare corect daca voua nu v-a placut sa induceti in eroare alte persoane.

elise
[12.08.13 14:07:56]

@alinamihu95:

Revin acum in cunostinta de cauza - nu stiu de ce ai postat impresiile de mai sus, vadit exagerate si departe de adevar...

Nu este mare galagie, asa cum ai spus tu, mai ales noaptea, cand la piscina nu mai este activitate, muzica, spectacolul la hotel se incheie dupa orele 22, deci in camerele cu vedere la mare chiar te poti odihni. Nu stiu cum este in camerele de la strada, dar tu spui ca ai avut vedere la mare, deci...

Plaja este departe, nu la fel de departe ca pentru altii, tu stiai asta de la inceput. In plus, puteai sa cauti un drum mai scurt, dar tu ai preferat sa carcotesti. E mai comod sa stai la TV, intr-adevar... Copilul nostru de 2 ani a rezistat drumului pana la plaja, tu nu...

Preturile sezlongurilor sunt comparabile cu cele de la noi, unde costa 20 ron/sezlongul. Puteai sa faci plaja in zona libera, nu te oprea nimeni, era gratis.

Mancare proasta? Oare tu ce mananci acasa? Daca standardele tale de trai sunt asa ridicate, ce cauti in vacante de 600-700 de euro? Locul tau e in Dubai sau destinatii exotice - Maldive, Mauritius, Seychelles... desi sunt sigura ca si acolo gasesti nod in papura, sau faci o indigestie de la ceva... te descurci tu...

Debarasatorii, asa cum le zici tu, erau chiar f prompti, am fost uimita, ca abia terminai mancarea si veneau sa ridice farfuriile. In plus, toti cei de la hotel au fost deosebit de amabili si zambitori, fara exagerare.

Bauturile de la bar nu erau cele mai ieftine, erau din cele locale, cum ti s-a spus ca este la all inclusive, iar tu, la varsta ta, daca ai intre 16 si 20 de ani, cum ai scris, ar trebui sa fii preocupata de alte aspecte si sa duci o viata mai sanatoasa, nu sa mergi in vacanta si sa stai la TV, internet, cu bauturi in fata.

Si piscinele nu duhneau a clor, nici pe departe... probabil daca nu simteai miros de clor ridicai problema - de ce nu e clor in piscina?

Cireasa de pe tortul tau este parcarea... tu ai idee ce inseamna 5 km??

In concluzie, postarile ca a ta induc in eroare turistii, sper ca acestia sa invete sa citeasca printre randuri, sa nu plece in vacanta cu idei preconcepute...

[12.08.13 20:18:31]

@elise: Ai dreptate, nu poti sa denigrezi hotelul in asemenea fel.

Din punctul ei de vedere, hotelul ar fi trebuit sa ii ofere sezlong si umbrela pe plaja, la masa - fructe de mare, vanat etc., parcarea gratuita exact in fata hotelului, si toate cele mult sperate, la un incredibil tarif de 15 euro pe noapte, practicat fara discutie, in plin sezon. Si cred ca nici asa nu ar fi fost multumita

alinamihu95, Catalin Cosma, Delia7, elise, fanespoitorul, horatiu.coldea, iepurila
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: