ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2013
JUN-2013

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Hotel Osterport - sub asteptari

Am petrecut 5 nopti in aceasta unitate de cazare in luna iunie, cu ocazia unei calatorii in Copenhaga.

Hotelul a facut parte din grupul hotelier First, numindu-se initial First Hotel Osterport, probabil pe atunci se ridica la un alt nivel in ceea ce priveste serviciile hoteliere. Desi este cotat cu 3*, eu nu i-as da mai mult de 2, cu indulgenta.

Hotelul este localizat vis-a-vis de gara Osterport, acesta fiind singurul lui punct pozitiv, insa vecinatatea garii poate reprezenta o problema deoarece hotelul este amplasat pe lungime, de-a lungul caii ferate. In consecinta, toate camerele standard sunt orientate cu ferestrele catre liniile de cale ferata, trenurile circuland cu o frecventa de 5 minute ziua si aprox 15-20 min noaptea.

Din fericire, noi am ajuns sa ne cazam foarte tarziu in prima zi, fiind astfel anuntati la receptie ca nu mai exista camere standard disponibile, dar ca ni se va face "un upgrade" la camera, gratis, primind astfel o camera cu ferestrele catre cealalta parte. Noaptea, cand era liniste, si de pe cealalta parte se puteau auzi trenurile! In rest, in camera nici un fel de facilitate: racitor/minibar/frigider, fara climatizare (asta nu a pus insa probleme, vremea fiind inca racoroasa in iunie acolo), fara balcon, a ba da, uitasem, am avut uscator de par! Curatenie totusi se facea, la curatenie fiind chiar 2 compatrioti de-ai nostri, unul dintre ei chiar student acolo.

Ca pret, mie mi s-a parut destul de piperat pentru noi, insa pentru preturile din Copenhaga era cotat ca economic. Cazarea am avut-o fara mic dejun, deoarece acesta ne-ar fi costat inca 50 euro/persoana/zi, adica inca 500 euro pt perioada sederii noastre acolo.

Si inca o intamplare neplacuta, care s-a repetat de 2 ori: in a 3-a zi cand am ajuns la usa camerei, erau dezactivate ambele cartele, in urmatoarea seara s-a repetat incidentul, fapt un pic cam neplacut, sa ajungi in fata usii si sa trebuiasca sa te intorci la receptie pentru a ti se activa din nou cartela, camera fiind la o distanta considerabila (hotelul avea numai 2 etaje, in schimb avea o lungime considerabila).

In concluzie, daca sunteti limitat de buget, aceasta unitate de cazare poate fi o alegere, dar nu pentru cei pretentiosi si nici pentru cei cu urechile sensibile, decat daca alegeti o camera superioara.

Trimis de dropacel in 12.07.13 22:51:00
Validat / Publicat: 13.07.13 01:36:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 1586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dropacel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

johnnyredlabel †
[13.07.13 01:40:49]

Nu cumva e o greșeală? 50 eur/zi /persoană pentru mic dejun mi se pare... anormal, n-am mai auzit în viața mea așa ceva!

Păi ar fi aproape cât ați plătit pentru cazare... Păi ce serveau acolo, icre de balenă și jumări portugheze? Scuze pentru ironia ieftină, dar... sper să fie totuși o greșeală...

Costi
[13.07.13 11:14:50]

@johnnyredlabel:

Nu e chiar o greşeală, doar că e vorba de "pe cameră" şi nu "pe persoană" şi mai e şi o rotunjire.

Pe booking.com, la o simulare, văd aşa:

Cameră dublă sau twin cu pat suplimentar.

• Anulare GRATUITĂ, plătiți în timpul sejurului: € 126,71;

• Anulare GRATUITĂ, Mic dejun inclus, plătiți în timpul sejurului: € 162,51.

Micul dejun deci costă pentru trei persoane aproximativ 40 € pe zi.

Având în vedere că moneda locală este coroana daneză, este posibil ca autoarea review-ului să fi făcut rotunjirea la convertirea în euro.

dropacelAUTOR REVIEW
[13.07.13 15:15:27]

@Costi: Ati fost cumva la acest hotel cazat sau va bazati, atunci cand dati raspunsul, doar pe "simularea" de pe booking? Cred ca intrebarea imi era adresata mie.

In ceea ce priveste preturile, nu este nimic anormal atunci cand vorbim despre Copenhaga. Repet, acela era pretul per persoana/zi cazare pt micul dejun, si credeti-ma nivelul mesei se ridica la cel al camerelor, adica sub asteptari, din aceasta cauza ami optat pt cazare fara mic dejun. Alaturi va dau un 'copy-paste' la oferta agentiei pe care ami primit-o eu: " Buna ziua,

Va retransmit urmatoarea oferta pentru 7 - 12 iunie la Copenhaga cu hoteluri disponibile:

First Hotel Osterport 3*

> 616 eur/ 2 persoane in camera dubla/ 5 nopti cazare fara masa

> 1170 eur/ 2 persoane in camera dubla/ 5 nopti cazare cu mic dejun

firsthotels.com/Our-hotel ... tel-Osterport/"

[13.07.13 15:31:37]

@dropacel: linkul indicat pare să nu fie funcțional, îl poți eventual retrimite?

dropacelAUTOR REVIEW
[13.07.13 18:37:00]

@webmaster:

Da, vad si eu acum ca nu merge, era link-ul pus de agentia de voiaj in oferta care mi-a fost facuta. Scuze! Daca reusesc sa gasesc altul, il pun atunci.

dropacel
Alte impresii din această RUBRICĂOsterport Hotel: