ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2013
ÎNSCRIS: 09.07.09
JUN-2013

Vacanţa pe care o aşteptam

Salutări tuturor!

Am revenit de o săptămână din concediu şi am considerat că este nevoie de un pic de reflecţie pentru ca impresiile postate pentru acest resort să fie corecte.

Despre drum şi alte impresii de călătorie o să postez un review separat.

Începem!

Am ajuns la hotel la ora 11,50, atenţie, nu am văzut indicatoare, dar după ce treceţi de Manavgat mai sunt aproximativ 8 km. Hotelul se poate identifica din autostradă imediat după intrarea în Kizilot datorită cupolei impresionante (se vede pe dreapta), .

După primirea de rigoare (şampanie sau băuturi răcoritoare), am predat voucher-ele iar în aproximativ o oră am primit camerele, exact aşa cum am plătit (familly-room), fără costuri suplimentare.

Personalul de la recepţie amabil, cu menţiunea că la guest relation lucrează Aleyna, o persoană foarte amabilă care ne-a pus la dispoziţie o mulţime de informaţii şi ne-a acordat ajutorul ori de câte ori am solicitat. Vorbeşte româneşte foarte bine şi chiar îşi face treaba excelent.

Despre cazare: camere mari, moderne, familly room este compusă din două camere separate, cu ieşire individuală într-un balcon foarte generos, dulapuri suficiente, seif, o baie utilată corespunzător, consumabile obişnuite care au fost completate pe parcursul sejurului. De asemenea, prosoapele au fost înlocuite zilnic iar lenjeria la două zile. Curăţenia în cameră s-a făcut la ore decente, într-o singură zi fiind întârziată. Frigider cu Fanta şi Coca cola la 1 litru, doă beri Efes la 330 ml, o apă plată la 1,5 l şi o apă minerală la 1 l, tate completate zilnic.

Având în vedere că este în funcţiune abia din 25 mai, unele facilităţi ale hotelului nu sunt încă finalizate, cum ar fi piscina interioară sau discoteca. Pentru cine dorea să meargă la discotecă exista alternativa Sea World, aflat la 5 km şi pentru care se asigura transport gratuit.

Altfel, vegetaţia este în creştere, începe să se contureze o grădină care în doi ani va arăta frumos.

Mâncarea a fost excelentă şi suficientă, cu teme zilnice şi locaţii foarte bune pentru servire, inclusiv terasă. Mic dejun-ul şi cina se servesc la etajul 1, iar prânzul la parter. La masă serviciile sunt excelente! De asemenea, există snack-bar cu toate cele specifice, gozleme cu ayran (delicios), îngheţată Algida program 13-17 şi la cină.

Paranteză 1: Hotelul are parterul la nivelul piscinelor exterioare, recepţia este la etajul 3, barurile şi restaurantele ala carte la etajul 2.

Barurile sunt în număr de 6, cu program de la 10 la 24, în afara Lobby bar deschis non stop. La Disco bar băuturile nu sunt incluse.

Despre băuturi: aşa cum ştiam, băuturi locale foarte bune. Berea Efes la draft excelentă, whiskey bun, cocktail-urile cam slabe. Aici m-au surprins puţin, deoarece cele clasice erau cu plată, 6 euro. În concept aveau practic doar vreo trei cocktail-uri alcoolice şi două non alcoolice. Asta e, n-am murit de dor, dar măcar trebuia specificat (nu este vina agenţiei!!!). Vinurile seci sau demiseci, alb roşu sau roze, din abundenţă, peste tot!

Răcoritoarele toate din gama Coca Cola şi Cappy (tot marca lor), îmbuteliate şi de la dozator, foarte bune!

O observaţie: cu excepţia barului de la snack, personalul de la baruri este cam neinstruit. Se vede că sunt începători, dar să avem răbdare, că aşa am fost cu toţii nu?

Piscinele: sunt foarte bine dispuse, în apropierea tuturor facilităţilor (tobogane, snack bar, toalete, zona de spa), curate, cu şezlonguri suficiente. Apropos, nu prea a fost nevoie de prosoape de "rezervare", doar în a doua parte a sejurului am folosit această metodă, fără a fi neapărat nevoie.

Toboganele sunt clasice, nu de mare viteză, dar distractive. Cel mai mare era nefuncţional.

Plaja: curată, cu nisip şi pietricele de diferite dimensiuni însă nu deranjează, şezlonguri suficiente fără nici o discuţie, ponton (nefinalizat, aici urmează să fie discoteca!), intrarea în mare lină, dar după 2-3 metri... surpriză! este o platformă din piatră, de aproximativ 1m lăţime, pe care trebuie să o depăşeşti cu mare atenţie atfelse lasă cu contuzii, unghii rupte, etc. ! Pentru cine înoată, poate fi depăşită astfel, dar în caz de valuri (am avut în ultimele două zile) tot greu este.

După această platformă din piatră este nisipul cel mai fin, adâncime cam 140 cm, dup aceea se recomandă cursuri de înot! La 15 m de mal apa are cam 2,5 m şi adâncimea rămâne constantă până la cordonul de delimitare, montat chiar în timpul şederii noastre.

Zona de spa: superbă, cu toate facilităţile, aşa cum ştiţi baia turcească, cea de aburi şi sauna incluse, celelalte cu plată (poţi să te tocmeşti, dar nu ca la bazar)

Entertainment: cam slăbuţ! Pe timpul zilei, în afară de aqua gym şi câteva jocuri de piscină, mai nimic. Volei pe plajă la 11, boccia, darts, polo pe la ora 15, apoi programul de seară, uneori mai bun, alteori mai slab. Echipa de animatori este formată din tunisieni şi rusoaice, o combinaţie aşa şi aşa. Totuşi, o menţiune specială pentru doi animatori, Mimo şi Maxx, care chiar că se străduiau să ne distreze. Şeful lor... cam subţire (pentru cine îl ştie pe Michael de la Delphin De Luxe... ehe!!).

Totuşi, noi ne-am făcut propriul entertainment, pentru că dacă vrei să te distrezi poţi să o faci fără probleme în această locaţie. Condiţii sunt!

Pentru cei doritori există la parter zona de jocuri, cu biliard, bowling, etc., contra cost.

Sport: teren de tenis (doar unul, nu două caîn prezentarea hotelului!), nu am văzut aglomeraţie acolo.

Alte sporturi nu prea sunt, deoarece încă nu au centrul de sporturi pe apă definitivat. Pentru o repriză de parasailing ne-am deplasat gratuit cu mini-bus la Sea World, resortul -mamă, aflat în Kizilac, la 5 km, unde centrul de sporturi nautice era chiar ok.

Paranteză: Sea World este cu totul altceva, are deja 3-4 ani, plaja cu nisip fin, o grădină superbă, teren de minifotbal pe iarbă, bar pe plajă, discoteca pe ponton super arătoasă. Se vede străduinţa gazdelor aici, totul arată super cu excepţia arhitecturii hotelului, care e cam de... bloc!

Dorinţa lor este ca Sea Planet să vină cel puţin la acest nivel în anii următori.

La barul de pe plajă, după o plimbare superbă pe mare cu barca de parasailing, cam rupt de sete, am arătat brăţara de la mână şi am fost servit cu absolut tot ce am vrut fără nicio problemă. Apoi am făcut o vizită în resort pentru a vă putea prezenta cele scrise mai sus.

Revenind la Sea Planet: este un hotel pentru familii cu copii, un pic mai greu cu adolescenţii, compact în ciuda mărimii apreciabile, servicii bune spre foarte bune, asta datorită inerentelor dificultăţi de început, care în mod sigur va evolua pozitiv din toate punctele de vedere. Zona în care este amplasat este o staţiune în devenire, dar nu în 20 de ani, mai degrabă în unu-doi ani!

În perioada 23.06-30.06 în hotel au fost o grămadă de naţionalităţi, de la danezi, suedezi, finlandezi până la elveţieni, nemţi, slovaci, cehi şi... kosovari! Pe lângă români, destui şi ei!

Puţini ruşi, dar e doar începutul!

Recomand cu încredere hotelul!

Trimis de marian.dascalu in 09.07.13 10:42:45
Validat / Publicat: 09.07.13 12:01:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Bodrum, Belek, Alanya

VIZUALIZĂRI: 3927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian.dascalu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere dinspre plajă

webmaster03 [09.07.13 11:36:37] »

Foarte util review.

ania [09.07.13 12:16:44] »

@marian. dascalu: O descriere foarte buna a acestui hotel. Felicitari!

Este binevenita si comparatia cu "fratele" Sea World.

O sa postezi si cateva poze?

marian.dascalu [09.07.13 17:22:49] »

@webmaster69: Mulţumesc pentru aprecieri!

Locaţia este exactă, deci cei care se vor ghida după coordonate vor nimeri la fix.

Mulţumim şi noi pentru sprijinul acordat!

jimmybitza [03.08.13 09:53:46] »

@marian. dascalu: o descriere f buna si mi-a placut mult optimismul tau, precum si faptul ca mi-am putut face o idee clara de vacanta si in afara Belek-ului.

o locatie de urmarit

ania, jimmybitza, marian.dascalu