ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2013
ÎNSCRIS: 08.01.08
JUL-2013
2 AD. + 2 COPII

Relaxare

Fiind pentru a doua oara in Thassos eram familiarizati cu zona Sk. Rachoni si am cautat un loc de cazare cu vegetatie, curat si linistit... spre norocul nostru Ta Tessera Adelfia a indeplinit cu brio aceste cerinte.

Locatia se gaseste intr-o livada cu maslini milenari-dupa spusele gazdei- si ofera in primul rand umbra si liniste... dispunerea camerelor aproape de forma de L ajuta la pastrarea linistii chiar daca am avut ca si colegi de sejur trei familii de sarbi cu 4 bebelusi dupa ei. Noi avand doi copii (11 si 3 ani) am solicitat apartamentul care contine 2 dormitoare (nu foarte mari) o mica bucatarie si o baie in stilul grecesc adica destul de mica cu dispunere comuna de vas WC si dus. Evident ca nu am considerat un impediment dimensiunile baii. In bucatarie aveam un frigider mare, foarte util -o premiera acest gen de marime pt noi. Fiecare camera avea acees la propria secventa de terasa plus o terasa comuna cu un grill tentant in curte. Pentru copii aveam leagane si un loc de joaca la umbra maslinilor.

Lenjeria a fost schimbata la 3 zile.

Administratorul -domnul Tasos -un batrinel simpatic ce avea grija sa nu-ti lipseasca nimic s-a descurcat admirabil fiind prietenul copiilor inca din prima zi... si asta in conditiile in care nu vorbea romana sau engleza...

La facilitati pot aminti acces gratuit si foarte comod la internet Wi-Fi, inclusiv in camere.

Sper sa putem reveni in aceasta locatie linistita in anii urmatori si o recomandam cu placere iubitorilor de Thassos!

Trimis de steliano in 09.07.13 08:16:29
Validat / Publicat: 09.07.13 09:17:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Skala Rachoni, Olivera Apartments

VIZUALIZĂRI: 3046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (steliano); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.07.13 09:10:48]

tuguicostin
[09.07.13 14:11:16]

Domnule:

Stimate corespondent:

Banui pe buna dreptate ca tot in lumea a treia vrei sa iti petreci cu familia concediul si in urmatorul deceniu.

Nu-i nimic, va (-te-) priveste,

M-am intors recent din Limenaria si cred ca nici daca as fi platit dublu nu as mai calca pe acolo.

Ce sa faci intr-o insula de 22x24 km timp de 7 nopti??

Al doilea oras dupa Limenas, are o singura stada principala de 1100 m din care numai 1oo de metri au trotuar si tot timpul trebuie sa mergi pe carosabil cu fata spre masinile ce vin (pe stanga),

Unde este trotuar sunt parcate masini.

Diun 18 plaje 15 sunt cu pietre.

Preturile mici si distanta de 700 km pacalesc pe Romani.

Mergeti domnilor in zone civilizate ale Greciei, in insule de Paradis ca Zachintos, Rodos, Creta, Schiatos sau daca vreti clima calda de la 01 mai la 01 noiembrie mergeti-rezervati drumul -cu Blue air si stati cu 350 de Euro 7 nopti intr-un apartament de 45-60 mp la PASSIANA, SUNFLOVER, SAU ORIUNDE IN lARNACA, LIMASOL, PAPHOS SAU AGYA NAPA.

Cine are dreptate???

[09.07.13 14:30:27]

@tuguicostin: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[09.07.13 18:42:56]

@webmaster: nu stiu cu ce am gresit postand cateva impresii despre o locatie din THASSOS de m-am trezit cu ecoul de mai sus si cu acuzatia ca pacalesc oameni... culmea... va rog sa interveniti si sa stergeti aberatiile scrise de tuguicostin... in caz contrar va rog sa eliminati, la cererea autorului, cele 2 interventii ale mele cu review-uri in zona Sk. Rachoni...

adrianaglogo
[09.07.13 21:35:28]

@steliano: Nu te necaji, lasa-l in pace pe @tuguicostin, probabil el traieste in alta lume...

Probabil are bani cu carul si s-a plimbat prin toata lumea, iar Thasos-ul este pt el lumea a treia.

Eu personal nu am fost in Thasos, dar nici nu am auzit pe nimeni pana acum ca ar face parte din lumea a treia.

Poti eventual sa-l rogi sa-ti faca un calcul al biletelor de avion pt 4 persoane, o avea el o sursa fff ieftina.

Poate ne-o indica si noua, muritorilor de rand.

Asa ca bucura-te de amintirile frumoase din vacanta si numai bine

red_dog
[10.07.13 01:44:40]

@tuguicostin: Domnule:

Stimate corespondent (ecoolog):

Banui, pe buna dreptate ca traiti in Romania (imi cer scuze dar numele nu pare a avea vreo rezonanta scandinava, desi e posibil sa ma insel), motiv pentru care remarca Dvs. (ta) ca Thassos ar face parte din lumea a treia este cel putin deplasata. Banui ca si in fata blocului Dvs., sau, ma scuzati, a vilei, sunt masini parcate pe trotuar, mai mergeti, asa cum foarte frumos va exprimati, "cu fata spre masinile ce vin (din stanga) ", cat despre "strada principala si 100 de metri de trotuar", ce sa zic, poate le propuneti grecilor sa asfalteze plajele ca sa se plimbe lumea in sandale fara sa isi murdareasca ciorapii flausati. Iar cat despre insula de 22x24 km, o fi mica, ce sa zic, pentru sapte nopti, depinde cat doarme fiecare, dar oricum va ramaneau macar cele trei plaje cu nisip sa le bantuiti. Lumea aceasta e prea mica, pentru unii dintre noi. Despre celelalte insule frumoase ale Greciei, propun sa incepem prin a le scrie corect, dupa care trecem si la masurarea trotuarelor.

Revenind la lucruri serioase, pentru ceilalti membrii evident, @ steliano - relax, omule, tocmai ai venit din concediu din lumea a treia, daca ne suparam pentru fiecare... ecou, ajungem noi la balamuc. Scriu de pe o terasa a hotelului Fedra, in fata unui pahar de ouzo (50 ml domnu corespondent tugui, nu mai mult), marea e la 30 de metri in fata mea, asa ca intelegeti de ce m-am revoltat citind cateva elucubratii. N- o fi Thassos cea mai frumoasa insula din Grecia, da 60% din turisti sunt conationali (marea majoritate oameni civilizati, cu bun simt) si cine citeste excelentele reviewuri ale lui ionescunic, lyssys, veteranu si altii, si au un IQ peste a unui calamar (facut deja la grill) vor lua insula cu bune si cu rele (mult mai putine) si vor petrece un concediu frumos. Cine se informeaza si considera ca Thassos nu merita sa fie vazut, vor petrece concediul in alta parte, lumea e mare, totusi. Chiar si cu 350 de euro, 7 nopti. In Cipru, intr-un apartament de 45-60 m. p., dar in anumite conditii (20 de persoane in camera, paturi supraetajate, program de vizita din partea familiei o data pe luna, si, evident, grilaj la geamul micut al apartamentului). S- auzim de bine, mai am sapte zile de concediu.

[10.07.13 07:02:25]

@steliano, nu ai greşit cu nimic postând impresiile despre Thassos, din contră, ai făcut mult bine celor care caută informaţii şi care au aceleaşi gusturi şi aceleaşi aşteptări de la o vacanţă.

Am editat ecoul care te-a deranjat, @tuguicostin este un user nou şi probabil nu este foarte familiarizat cu site-ul şi nu a înţeles că fiecare are dreptul să îşi spună propria părere, că suntem diferiţi şi avem aşteptări diferite de la un concediu, că ne plac lucruri diferite.

Sper să ţină cont de recomandarea colegului meu şi să scrie propriile impresii.

Aşteptăm în continuare să scrii despre vacanţele tale, aşa cum le-ai simţit şi trăit tu, fiecare părere, evident subiectivă, este importantă.

O zi bună şi multe vacanţe minunate.

[10.07.13 07:49:42]

@webmaster28: ati permis postarea unui ecou care nu are nicio legatura cu cele scrise de mine... ce treaba are pasiunea domnului pt trotuarele din Limenaria cu o locatie din Skala Rachoni?

Multumesc adrianaglogo si red_dog pt ecouri... e clar ca mai exista si turisti civilizati si normali in jurul acestui site fata de care am fost alaturi inca de la lansare.

Succes si vacante minunate!

[10.07.13 08:05:15]

@webmaster69: este ok pozitionarea

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.07.13 09:14:25]

@tuguicostin: eu cred ca tu nu ai dreptate, absolut deloc, ai postat gresit, ce spui tu nu are legatura in nici un fel cu autorul acestui review si nici cu randurile sale, deci te-ai bagat cam ca... te las pe tine sa incerci o comparatie.

In alta ordine daca unora, si mie, ne plac astfel de concedii in locuri linistite, e o problema sau cum?

Eu zic ca tu ai o problema, habar nu ai sa te documentezi despre locurile pe care le vei vizita, sau nu o faci deloc asa ai ajuns in Limenaria, oare de ce te-ai fi cazat acolo? Exista o singura explicatie, pretul, asa ca nu imi mai tine mie teorii cu destinatii indepartate, fiecare isi face concediul acolo unde doreste si unde crede ca se va simti bine.

Sau ai tu adevarul absolut in buzunar si te-ai hotarat sa ni-l arati si noua?

@Steliano: toata stima, te rog nu te lasa intimidat de astfel de aberatii!

Mai apar din cand in cand, pacat ca acum s-a intamplat aici, la review-ul tau.

adrianaglogo
[10.07.13 20:17:35]

@tuguicostin: pana acum nu am citit nimic postat de tine despre destinatiile pe unde ai umblat (nu zic ca nu ai impartasit din experientele tale turistice, subliniez ca nu am citit eu) M-a intrigat ecoul postat de tine si ma intreb de ce ai facut-o...

Si de ce ai fost in acolo, in "lumea a treia"?

Daca stiai cat e rau, de ce nu ai mers in alta parte?

Ca doar lumea e mare, si plina de hoteluri ieftine si zboruri asemenea...

In spiritul solidaritatii membrilor AFA si in speranta discutiilor exclusiv civilizate si prietenoase, iti sugerez sa-ti cer scuze fata de steliano si fata de toti membri AFA care au citit ecoul tau.

abm
[07.02.15 23:16:47]

@steliano: buna seara. Am citit impresiile despre aceasta locatie si le-am trimis mail. Am primit un pret destul de mic pt luna august. Bucataria exterioara se poate folosi de catre pers cazate? Multumesc

[08.02.15 13:02:53]

@tuguicostin - Avertisment pentru offtopic, indarjirea ta nu are ce cauta aici, scrie-ti propriile impresii acolo unde doresti!

[09.02.15 21:58:06]

@abm - scuze ca raspund mai tarziu... am fost plecat cateva zile fara acces la net... bucataria exterioara este numai pt persoanele cazate... proprietarii locatiei nu folosesc bucataria exterioara in sezon... oricum iti recomand sa te informezi complet de la fiul proprietarului care de obicei raspunde la emailuri...

Vacanta placuta!

[01.12.16 08:00:33]

@steliano: buna. anul viitor am vrea sa mergem in Thassos, iar dupa cateva mailuri trimise in diferite locatii, ne-a raspuns cineva de la aceasta cazare. am vrea sa te intrebam unele lucruri deoarece nu am fost niciodata in Grecia:in primul rand cum este plaja, distanta de la vila pana acolo... pe plaja se gasesc sezlonguri de inchiriat sau cum se procedeaza? cum este mancarea? ca pret dar si calitativ. pentru a mai scuti din cheltuieli luam in calcul sa servim micul dejun in camera. cum se procedeaza? multumesc.

tuguicostin
[01.12.16 10:52:19]

Nu merita Thassos nici sa te... uiti pe HARTA ar sa te mai si duci acolo

[01.12.16 16:05:51]

@tuguicostin: imi pare rau, dar ecoul ii era adresat altei persoane...

over
[13.01.17 20:11:38]

@tuguicostin: Thassos e o insula frumoasa, verde cu peisaje spectaculaose. Nu-i pentru cei ce vor trotuare, nu-i pentru cei ce vor sa se rupa-n figuri, nu-i pentru acei oameni care nu-si respecta semenii si-i jignesc aiurea-n tramvai. Dupa cum vezi, noi iubim Thassos. Civilizat nu inseamna mare, aglomerat, zgomotos. Omul da niste informatii GRATUITE, nu iti cere bani daca-i citesti postarea.

[16.01.17 18:18:33]

@yuliansch: scuze pt raspunsul intarziat... acum am vazut mesajul si ma grabesc sa-ti raspund... vila este relativ aproape de mare... cca 150 m din ce imi amintesc... au trecut 3,5 ani si nu mai retin foarte exact distanta sorry... dar era o placere dupa amiaza pt plaja de dupa somn... plaja mica, curata si linistita... nu gaseai atunci sezlonguri de inchiriat... e am wild... nu prea ai de ce sa inchiriezi acolo... pt sezlonguri, baruri, muzica si agrement te poti duce pe alte plaje... sunt multe... noi preferam Pachis... plaja de linga vila o frecventam dupa amiza spre seara dupa portia zilnica de somn...

mancarea pe insula este foarte buna si o gasesti preparata la sutele de mici taverne ale localnicilor din toata insula... si noi luam micul dejun in camera... de fapt nu in camera ci pe cele 2 terase prezente la vila... o terasa mica la camerele din spate si una mai consistenta unde era bucataria exterioara- foarte placut acolo... umbra de la vie si racoare... gasiti tot ce va trebuie la gazda... pueti vedea si poze pe net cu aceasta locatie... la capatul strazii aveti un mare supermarket asa ca nu va faceti probleme... vacanta placuta si multa relaxare va doresc!

[17.01.17 07:07:13]

@steliano: multumesc

abm, adrianaglogo, FANDANGO, red_dog, steliano, tuguicostin, yuliansch
Alte impresii din această RUBRICĂTa Tessera Adelfia Hotel:
  • Aug.2012 Superb — scris în 10.09.12 de MirceaCr din BUFTEA - RECOMANDĂ