ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2013
ÎNSCRIS: 26.06.13
SEP-2011

Placa turnanta pentru trei tari

Am pregatit, ca de obicei, sejurul cu 6 luni inainte asa ca am luat biletele la avion low cost cu 70 euro dus/intors de persoana iar cazarea a iesit 300 de euro un apartament cu un dormitor si o camera mare, baie super, terasa enorma si bucatarie cu tot ce iti trece prin cap. Pana aici, 170 de euro de persoana.

Masina, un Nissan Note diesel, de la aeroportul din Malaga, rezervat tot cu 6 luni inainte, a costat 110 euro. Motorina nu sarise inca in sus la pret si am consumat 4,1 l/100 km. Drumurile in Spania, dupa cum se stie, sunt foarte bune.

Am cumparat totul din Carrefour sau Mercadona, la preturi sub ale noastre.

Aparthotelul este superb, nou, cu tot ce iti poti dori. Spatii largi, privelistea este nemarginita fiind si pe deal iar terasa te face sa pleci cu greu la drum. Nu mai vorbesc despre linistea datorata asezarii inafara soselei principale si retrasa fata de aglomerarea de vile la marginea careia se afla.

Alegerea a fost foarte buna pentru a vizita Gibraltarul, Cadiz, plaja superba de la Atlantic de la Vest de Camposoto (SV de San Fernando), Sevilla, Vila Real de Santo Antonio (Portugalia, imediat peste raul de Ayamonte), Cordoba, Granada si Malaga. Par distante imense dar drumurile sunt atat de bune incat chiar nu au fost probleme de oboseala iar masina este neasteptat de buna.

Plaja si baie am facut la Estepona, La Duquesa, Camposoto, Santo Antonio si Marbella.

Mancarea nu a prezentat niciun fel de probleme, la asemnea bucatarie si la preturile din magazine, nedepasind 50 de euro de persoana.

Per total cheltuielile nu au fost mai mari de 300 - 330 de euro de persoana dar am vazut locuri incredibil de frumoase. Secretul consta in planificarea riguroasa a tuturor deplasarilor, eventual rezervarea biletelor unde este cazul (ca palatul Alhambra), folosirea la maximum a Google Earth si a Print Screen pentru printarea unor locuri complicate, verificarea orarelor la toate obiectivelor.

De asemenea, septembrie/octombrie este o perioada super pentru Sudul Spaniei deoarece pleaca masele largi de turisti care cauta cancerul de piele cu lumanarea si inca nu au sosit puhoaiele de englezi care au resedinte de iarna acolo.

Singurul lucru total aiurea ramane ora imposibila la care vin si pleaca avioanele noastre low-cost (1-2 noaptea). In afara de Barcelona, toate celelalte au ore de genul acesta.

Atentie la inchirierea masinii pentru ca poate costa foarte mult preluarea - predarea inafara orelor de program. Se poate negocia pe tema aceasta prin mail-uri pentru ca nu ii dau clientii afara din casa. Oricum, am folosit numai companii spaniole sau internationale mai mici, cu ifose mai putine. Se foloseste neaparat e-mail-ul pentru a ramane scrisa orice intelegere.

Nu insist pe alte elemente de la fiecare loc vizitat pentru ca au fiecare postari suficiente dar sunt deschis la orice intrebari lamuritoare.

Trimis de Albinoium in 05.07.13 23:11:03
Validat / Publicat: 05.07.13 23:44:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona, Valencia, Madrid, Alcossebre, Mallorca, Tenerife

VIZUALIZĂRI: 2414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Albinoium); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucatarie de bucatarie, dotata ca la carte.

columi
[25.04.14 09:38:20]

buna ziua,

Inteleg ca excursiile le-ai facut plecand mereu de la aceasta locatie?

Nu a fost dificil sa pleci si sa te intorci in acelasi hotel (e adevarat ca locatia este ieftina) ?

Eu pregatesc pt acesta vara o astfel de excursie circuit si m-am gandit ca primele 4 zile sa inchiriez masina si sa stau in fiecare oras 1 noapte si apoi sa ma stabilesc undeva la plaja la Terremolinos sau Beralmadena!

Dar si asa este neplacut pt ca ma mut in fiecare noapte in alt hotel!

Nu stiu daca este solutia cea mai buna, poate ma sfatuiesti si tu!

mersi

AlbinoiumAUTOR REVIEW
[25.04.14 10:08:18]

@columi: Buna dimineata. Nu mai este atat de ieftin dar depinde fiecare ce rezerve aloca. Noi am prins o reducere cu peste 6 luni inainte, altfel este un hotel cu oarecare pretentii. Acum este oarecum tarziu, cu efecte neplacute asupra buzunarului.

Cat priveste deplasarea cu masina, da, am plecat numai de acolo dar spre locuri diferite, drumul repetat fiind destul de scurt. Oricum, la ce sosele sunt in Spania, 100 de km in plus sau minus este floare la ureche mai ales ca mergem sa vedem, nu sa gafaim dupa numar de obiective bifate. La timpurile acestea, o masina Diesel este ideala, dat fiind pretul combustibilului iar una cu cruise control deja devine ca un vis frumos. Planificarea se poate face elegant de acasa, cu Google Earth in fata, folosind Street View si trantind cate un print screen la locurile mai complicate. Toate acestea se pot depozita pe o tableta foarte utila la drum iar copilotul/doamna pot intrerupe indicatiile casnice inerente drumului cu masina si sa atentioneze cand apare un element nou de drum. Va sugerez ca, pe Google Earth, sa luati in atentie si altitudinea care este cea de pe locul cursorului si apare in josul paginii continuu, ca si coordonatele geografice. Inutil sa va spun ca trebuie setat pe metric. Nu va speriati de drumurile ne-autostrazi pentru ca sunt tot perfecte doar ca au multe sensuri giratorii si multi soferi romani pe masini mari si suparate. Oricum, daca sunteti la fel de saraci ca mine, feriti-va de AP7 care este o bestie de autostrada cu plata ce apare din neant si de care se scapa foarte greu doar pastrand cu dintii de A7 sau N340.

Plaja se poate face unde vezi cu ochii dar, vorba scotianului, te ploua mai ieftin acasa iar ce e de vazut acolo nu poate fi impartit cu leneveala. Cate o baie, la Duquesa, Estepona, Cadiz sau San Fernando merge, pentru invigorare. Va stau la dispozitie si cu alte maruntisuri.

columi
[25.04.14 10:18:37]

@Albinoium: multumesc mult!

si vacante placute in continuare!

Albinoium, columi