ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2013
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Un concediu de vis

La recomandarea unui prieten, am ales acest hotel ca prima parte a concediului din iunie 2010. O alegere excelenta as putea spune pentru ca, pur si simplu nu am ce reprosa, totul a fost excelent, chiar peste masura asteptarilor.

Este un complex situat intr-o gradina enorma, cu palmieri si alei frumoase, cu portocali plini de fructe, o reala incantare, un complex cu circuit inchis (exista paza la intrare si numai cei cazati au acces in complex si implicit la plaja).

Din fericire nu erau pisici pe-acolo, in schimb erau multe veverite care zburdau prin copaci si care au fost incantarea celor mici. Erau foarte multe flori, casutele curate si frumos zugravite, loc de joaca pentru copii, sala de sport foarte bine dotata, medic la cerere, un magazin la intrare cu articole de plaja si maruntisuri si daca imi amintesc bine era chiar si un coafor in complex - contra cost.

La receptie lucrurile au mers repejor, ne-au dat o casuta putin cam in spatele complexului, langa locul de joaca pentru copii, insa nu ne-a deranjat pentru ca eram departe de piscina si galagia de acolo. Un baiat ne-a dus bagajele pe un carucior special, cred ca ne rupeam mainile daca trebuia sa le caram pana acolo.

Camera foarte mare, curata, cu minibar, aer conditionat, cu un balcon imens cu suport de intins rufele. Baia excelent dotata, cu tot ce ai nevoie, prosoapele erau foarte curate. De fapt, totul era curat. Singurul inconvenient pe care l-am gasit au fost cateva furnici care se tot plimbau prin baia noastra dar... era casuta intr-o zona cu iarba, nu hotel cu etaj pe asfalt... deci nu puteam fi absurda.

Accesul la plaja se facea printr-un pasaj subteran. Plaja nu era foarte lata dar era suficient de mare, sezlonguri si umbrele gratis si multe, nu trebuia sa iti ocupi locul de dimineata ca in alte locuri unde am fost. Era pe plaja si un loc de unde se puteau inchiria barci, cei de acolo erau pe faza cand soseau oamenii si imediat veneau si mai puneau sezlonguri daca era nevoie. Puneau muzica la plaja, se puteau lua sucuri reci, bere, cafele si apa, erau si toalete pe plaja. Cosuri pentru gunoi erau peste tot, nu trebuia sa strabati jumatate de plaja sa le arunci sau sa pleci cu ele in punga.

Erau mai mult pietricele decat nisip insa a fost super OK. Intrarea in mare OK si ea. Apa a fost foarte curata si linistita.

Am fost incantati din prima clipa. Totul ni se parea minunat, si acest sentiment l-am avut pana in clipa in care am predat cheile si am plecat de acolo.

Loc de joaca pentru copii cu diverse activitati, discoteca pentru copii seara cu animatoare (distractie maxima a fost), program artistic si pentru cei mari dar nu am gustat din plin glumele cateodata...

Nu aveai cum sa te plictisesti... fie la mare, fie la piscina (unde erau baruri bine aprovizionate), fie la sala de sport, fie la locul de joaca... indiferent unde erai te simteai grozav.

Personalul foarte amabil, marea majoritate vorbeau engleza deci nu a fost o problema sa comunicam cu ei. Faceau curatenie zilnic prin curte, spalau cu apa si sapun suporturile amenajate pentru aruncarea paharelor de plastic si a tigarilor si in acelasi timp aveau puterea sa iti zambeasca, sa te ajute daca le cereai asta, neconditionat, fara sa astepte sa le bagi ceva in buzunar. Totul la superlativ si la acest capitol.

Langa restaurantul principal erau piscine mari iar undeva mai in interior erau piscine pentru cei mici. Si aici gaseai mereu sezlonguri si umbrele, fara nici o problema.

Acum, legat de masa... nu pot spune ca a fost mancare, pot spune ca a fost dezmat! Exista mancare pentru cei ce tin regim, pentru diabetici, pentru vegetarieni, pentru copii, pentru oricine. Variata si in exces as putea spune. Extrem de frumos aranjat totul la restaurant, foarte curat, nu cred ca iti puteai dori ceva sa nu gasesti acolo, totul era proaspat si bun.

Faceau zilnic gratare (carne, peste, frigarui, carnati), carnea era proaspata, taiata in fata noastra si pusa pe jar. Cei de acolo roiau permanent printre mese, nu stateau farfuriile sau paharele goale pe masa ca imediat veneau si curatau, aruncau servetelele, stergeau firmiturile si te intrebau ce mai doresti.

Fructe din plin, reci si proaspete, prajituri, toruturi, baclava... tot felul de specialitati. Era absolut imposibil sa gusti din tot ce era pe-acolo, partea cea mai buna a fost ca am reusit sa-i dau copilului mancare foarte buna si proaspata, fara sa imi fie greu sa gasesc ceva.

Ne-am simtit excelent, pot spune ca a fost unul dintre cele mai reusite concedii pe care le-am avut.

Recomand cu caldura acest complex, in special celor cu copii mici, sunt asigurate absolut toate conditiile necesare si pentru ei (inclusiv scaune de masa pentru bebelusi).

Sper sa mai mergem macar o data la Kustur Club, va spun sincer ca o parte din sufletul meu a ramas acolo.

Trimis de cdiana in 04.07.13 14:09:19
Validat / Publicat: 04.07.13 14:56:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Didim, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra - spatioasa, curata

adryana
    [05.07.13 08:38:19]

felicitari pentru impresii, ai descris frumos acest resort. Interesant ca din 2010 incoace nu au mai aparut impresii mai recente.

Imi amintesc ca anul trecut la Canakkale ne-am intalnit cu un cuplu de romani (erau cazati tot la Helen ca si noi), care a stat aici la Kustur Club si in 2012 si in 2010 si ne spuneau ca au ramas in 2012 dezamagiti, ca nu se vor mai reintoarce si ca acest resort nu mai este ce a fost odata.

Tare as dori sa citesc impresii mai proaspete, sa vad daca intr-adevar asa este.

Oricum te felicit pentru vacanta avuta.

cdianaAUTOR REVIEW
    [05.07.13 10:59:46]

@adryana: multumesc!

Tot ce e posibil, se pot schimba conditiile si in bine si in rau in 2 ani. Cu siguranta preturile s-au dublat la ei de cand am fost noi, am vrut sa mai mergem o data anul trecut insa costa mai mult decat dublu fata de 2010.

Si eu as vrea sa citesc impresii mai noi, poate le va scrie cineva.

rlg
    [07.07.13 22:03:20]