ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2013
ÎNSCRIS: 20.06.12
JUN-2013

Mirabelle - un hotel placut

Inca din februarie am cautat un loc unde sa-mi petrec concediul din vara cu familia si dupa mai multe cautari am gasit o oferta irezistibila la Hotelul Mirabelle din Argassi- Zakynthos.

Am gasit hotelul pe un sait de rezervari si m-am documentat putin inainte de a finaliza hotararea si a face rezervarea.

Am strans ceva informatii si am vazut ca avea o nota destul de buna data de cei care au trecut pe acolo, atunci am spus ca acolo vom merge si asa am si facut.

Si iata ca dupa un drum lung cu o oprire pe la Meteore am ajuns la destinatia aleasa, adica la hotelul mult visat.

Am poposit in curtea complexului de vilute pe la ora 22.45, hotelul fiind amplasat la intrarea in localitatea Argassi, pe partea dreapta.

Am fost intampinati chiar de proprietar la receptie care s-a ocupat de noi imediat, ne-a facut intrarea si ne-am deplasat catre camerele rezervate.

Noi fiind doua familii am rezervat o camera dubla si una tripla, fiind cu fetita noastra de zece ani; camerele noastre au fost rezervate cu vedere la mare si asa le-am si gasit, ba mai mult, cand i-am spus domnului Simon (proprietarul) a tinut mortis sa ne spuna ca au fost special retinute conform rezervarii, fapt ce m-a bucurat.

Camerele destul de mari cu AC, TV, frigider, feon in baie, telefon in camera si unul in baie, pe acesta nu l-am inteles (telefonul din baie), sifonier cu doua usi, oglinda mare si o comoda in fata, seif contra cost, balconul camerei cu vdere spre mare si cu o masa cu trei scaune mi s-a parut foarte ok.

Baia destul de aranjata cu dus, faianta colorata in multe culori vii si optimiste ca dealtfel si tonurile de culoare din camera iti imprima o atmosfera de bucurie si libertate specifica vacantelor.

Curtea este destul de frumos amenajata, cu o parcare la intrarea in complexul de vilute si alta mai sus, pavata cu pietre specifice locului, foarte rustic, cladirile sunt in numar de patru, asezate pe un deal destul de abrupt, placut ingrijite, fiecare cladire avand balcoane la fiecare camera.

Hotelul dispune si de o piscina destul de bine ingrijita cu doua sectiuni de adancime, 1,2m si 1,8m cu sezlonguri de jur imprejur si fotolii de ratan.

Langa piscina un bar destul de bogat in bauturi si un biliard te rasfata la un pahar sau un joc, acolo exista si internet - contra cost dar si wi-fi liber.

In ceea ce priveste micul dejun se serveste ca un bufet suedez, cu oua fierte, ochiuri sau omleta, carnati de la ei care nu prea au fost pe gustul meu, cornulete si diferite toasturi, cereale, unt, dulceata, iaurt, lapte, ceai, sucuri, cafea, jeleuri, budinca, pepene si paine de doua feluri, una pentru unt crocanta, iar cealalta normala cu un gust care mie mi-a placut foarte mult.

Ca un minus pot sa spun ca nu am vazut legumele care nu trebuie sa lipseasca cred eu in sezonul acesta de vara si care erau la ei peste tot si anume rosiile si castravetii.

La masa mai gaseam niste masline si castraveti murati cu care eu mancam omleta.

Curatenia se facea in fiecare zi, se aranjau paturile si se completau cele necesare la baie, adica sampon si sapun, respectiv hartia igienica.

La postul de tv erau doar cateva programe grecesti iar AC functiona doar daca introduceai cartela cu cheia de la camera in locul special, atunci cand paraseai camera erai obligat sa incui si totodata sa scoti cardul.

Paturile destul de mari si confortabile ne-au facut sa ne odihnim foarte bine dupa escapadele facute pe insula aceasta in fiecare seara.

Domnul Simon se ocupa aproape de tot, el servea masa, el primea turistii, el era si la bar, el curata piscina, el parca masinile sau te ajuta la shimbatul unui bec, asta m-a facut sa inteleg modul de a avea succes intr-o afacere de familie.

Despre minusuri pot sa spun ca fiind la strada se mai aud scuterele si atv-urile care circula pe strada, usa frigiderului era putin dereglata si statea putin deshisa, trebuia sa impingi mai bine sa stea etans perfect, cheia de la cei cu care am mers am observat ca se potrivea la usa noastra, ceea ce nu este un lucru tocmai bun intr-un loc de hotel, dar despre care proprietarul cred ca nici nu stia.

Altfel totul a fost foarte bine si recomand acest loc unde am stat cu familia zece nopti si unde mi-am incarcat bateriile.

Despre plaja pot sa spun ca este aproape de hotel dar din spusele sotiei care a vizitat-o nu este prea buna, fiind multe pietre iar ca intindere este mica.

Trimis de vivas71 in 03.07.13 00:44:19
Validat / Publicat: 03.07.13 01:15:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vivas71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complexul de vilute de la Mirabelle Hotel

plummy
    [03.07.13 23:25:18]

Da, hotelul este placut si de recomandat. Si noi am fost in anul 2011 in Zakynthos si ne-am cazat la acest hotel, cu o oferta foarte buna la un site de rezervari. Merita, iar raportul calitate - pret este foarte bun!

marival
    [03.07.13 23:26:45]

@vivas71f frumoasa vacanta sa va fie de bine victor:

vivas71AUTOR REVIEW
    [04.07.13 16:29:12]

@boiciuc: Multumesc asemenea!

cornel0102
    [27.02.14 10:56:36]

Buna ziua, pt. VIVAS, unde luati masa si cam cat va costa? daca poti sa-mi scrii si mie cateva preturi la bauturi, cina, etc. sau poti manca la ei, un fel de demi sau all inclusive.

Cu stima

vivas71AUTOR REVIEW
    [27.02.14 11:56:40]

@cornel0102: Draga Cornel, micul dejun era inclus in pret dar pranzul si cina o serveam in oras, pe la Green Frog un restaurant situat in sudul orasului Argasi destul de ok. Aveau niste oferte la mancare tot timpul la 10 euro pt. doua persoane, berea era 1 eur pana la 3 eur, depinde de care doreai.

Aproape de hotel exista si un supermarket foarte convenabil ca pret, deci sunt o multime de locuri de unde poti alege sa servesti ceva mai standard sau mai scump ca pret.

La hotel nu se poate demi sau all pt. ca nu include asa ceva si crede-ma este mai avantajos in oras pt. ca poti sa-ti alegi ce doresti si sa te incadrezi si la buget.

cornel0102
    [03.03.14 14:25:36]

@vivas71: Ok, merci pt. precizare.

Cornel Gina
    [07.03.20 08:49:51]

Bună ziua. Hotelul este situat aproape de centrul stațiunii, sau este ceva de mers? Mulțumesc anticipat!

Cornel Gina, cornel0102, marival, plummy, vivas71
    Alte impresii din această RUBRICĂMirabelle Hotel: