ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2013
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11

Delta Dunarii cea far' de sfirsit

Datorita initiativei Torei si a celorlati "comandanti" de excursie, am avut ocazia sa vad un loc special din tara mea. Demult, am primit o critica din partea unor italieni care spuneau ca ar trebui sa imi fie rusine daca n-am vazut Delta inainte de a vedea Marea Caraibelor. Si mi-a fost... si mi-a trecut.

Multumesc celor implicati in aceasta treaba frumoasa!

Drumul de la Buzau la Tulcea a durat cam 3 ore si jumatate, incluzind si trecerea cu bacul de la Braila spre Macin. Am intirziat o jumatate de ora peste programul fixat inainte de catre Pepsi70, insa in graba mare am apucat sa vedem si acvariul, dupa care ne-am dus in port (sau ce-o fi fost ala) sa ne imbarcam.

Am tras de copii pina i-am adus in aceasta excursie pentru ca a trebuit sa gasesc n'spe motive ca sa nu stea acasa. Ei credeau ca o sa se plictiseasca, insa odata urcati pe vaporasul nostru, nu li se mai dezlipeau colturile gurii de urechi. Dovada ca erau extrem de incintati.

Ne-am dus sa ne luam camera si datorita gastii mele din trecut (care m-a votat de am ajuns un membru cu "valoare"), am avut sansa sa ocup cea de-a doua camera cu pat matrimonial. A fost destul de bine. Nu stiu cit de comod s-au odihnit ceilalti participanti insa cred ca satisfacita excursiei, per total, a fost mai mare si s-a compensat cu odihna sau lipsa acesteia.

Nu am sa va descriu dotarile cabinei decit daca imi veti cere careva. Va spun doar ca am avut suficient spatiu, racoare si consumabile.

Ce vreau sa subliniez ca a fost la superlativ? Meniul. A fost de exceptie. Eu sint cam mofturoasa de felul meu si nu am mincat in viata mea icre. Nici de la mama, nici de la restaurant si nici din alea cumparate. Mai, "ciocoflenderilor", am mincat niste icre de m-am lins pe degete. Am mincat cea mai buna ciorba de peste. Ca sa nu va mai zic de ciorba din burta de somn (asta daca nu ne-a mintit capitanul -Eugen). Cind am vazut zeama aia blonda in castroane am zis sa ni se aduca direct felul doi... dar uitindu-ma la cei din fata si lateralele mele cum mincau fara sa mai rasufle, am pus si eu 2 linguri si pe urma un polonic... si inca unul... pina am obosit. Nici nu mai stiu ce-a fost la felul doi ca nu mi-a mai pasat. Felul intii fusese DELICOS (asa cum zice al' mic al meu). Dupa care trebuia sa ne chinuim cu desertul. Am avut tot felul de bunatati dulci: clatite, placinta cu mere, prajitura cu caise, placinta cu brinza, inghetata, pepene, tort cu frisca si ciocolata... hmm... Nota 10 cu felicitari pentru bucatareasa si pentru doamna care ne-a servit.

Dupa mesele copioase si siesta aferenta, am facut plimbari cu "mega -fita" lui Eugen. Altii cu "coviltirul" sau cu diferite barci cu motor. Eu m-am dat doar cu mega-fita. Ne-a dus pe lacuri, ne-a dus pe canale... am admirat pasari, flori si chiar un animalut (bizam -daca tin eu bine minte) ce-si cara o creanga in viziuina.

O excursie optionala a fost cea de la Sulina. Pentru cei ce vor sa mearga, sa isi ia cu ei haine groase. Noi, desi am avut citeva cirpe pe noi, am resimtit un frig pina la maduva. Dar a iesit soarele cind am debarcat si totul a fost frumos, ba chiar am facut si putin plaja de la 10.15 pina la 11.45. Nisipul fin, apa calda (putin cam rosiatica, nu stiu de ce...) berea rece. Iar ca minusuri -lipsa unor cabine de dus. Unele doamne n-au avut costumul pe ele si a trebuit sa mearga la toaleta unui restaurant... de unde s-au intors cu stomacul pe dos. Plaja mica, avea 2 terase si cam atit. N-am vazut un magazin cu briz-brizuri pentru plaja sau jucarii pentru copilasi. In rest, cimp.

La intoarcere am facut in jur de 3 ore si am ajuns numai bine pentru ciorba cu perisoare.

In pretul platit nu am avut si prinzul de duminica. Nu stiam cum sa avansez ideea ca poate facem o cerere la bucatareasa si ne va mai face, contra cost, o ciorba de peste. N-a mai fost nevoie. Din cauza unor probleme drumul nostru catre intiarcere s-a prelungit si am primit un prinz intreg din partea casei. Am avut, bineinteles, ciorba de peste.

Unii dintre participantii la excursie, care aveau bilete de tren cumparate, au fost dusi spre Tulcea cu barca rapida, imediat dupa masa de prinz. Mi-a fost teama pentru ei, aflasem ca in Tulcea ploua cu galeata iar barca lor era neacoperita. Insa au fost niste norocosi. La fel am fost si noi, am prins doar un pic de ploaie, insa tot centrul inundat. Am reusit sa iesim pe niste stradute si pina acasa n-am avut nici un incident.

In concluzie, a fost o minivacanta reusita. Am cunoscut membri noi ai site-ului, membri cu care mi-ar face placere sa ma mai intilnesc. A fost relaxare totala. Putina adrenalina am avut cind ne-a surprins furtuna pe lacul Malita, insa Eugen a stiut sa o fenteze astfel ca nu ne-a picurat nici macar un strop.

Ca si minus in aceasta excursie, ne-a lipsit o mica piscina sau macar o galeata cu apa sus pe ponton, in timpul in care am facut plaja. Era buna sa ne fi racorit cit de cit pielea. Poate daca am fi cerut, ni s-ar fi adus.

M-a intrebat un coleg de ce masa-somn-masa-somn... pai deaia am venit. Sa ma lafai... Ceilati de pe vaporul distractiv au facut discoteca. Asa ca cine a dorit distractie, a avut din plin. Noi am ascutat muzica din cabina.

Cit despre butoaiele de bere, n-a mai fost nevoie de nici o rapire. Ambele au fost la ei, deaia noi am stat asa de cuminti.

In concluzie, m-as duce si miine inapoi!!!

Multumesc Torei, lui Pepsi si lui Cornel!

Trimis de adri-nico in 01.07.13 11:36:35
Validat / Publicat: 01.07.13 14:10:47

VIZUALIZĂRI: 1897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pestisori colorati in Acvariul din Tulcea
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[01.07.13 14:13:20]

Articol publicat fără PMA standard - fiind din categoria „Întâlniri AFA”.

TraianS
[01.07.13 14:45:57]

Am cautat sa vad despre ce partid e vorba in p19, ca nu-mi suna cunoscut "GVU" si se pare ca e vorba de „PARTIDUL GATLEJULUI VESNIC UMED”...

Unde se fac inscrierile? Vreau si eu sa devin membru, neaparat.

Stiuca din P18, e una din captura de care vorbea Mama Michi?

Bine mai arata.

[01.07.13 15:03:32]

@TraianS: Nu stiu unde se fac inscrierile si nici cum se cheama partidul, dar daca te duci pe pontoanele domnului Eugen, nu se poate sa ramii cu gitlejul uscat. Aderi imediat la GVU.

Stiuca nu cred ca era de-a noastra... dar era gustoasa, mama, mama!

TraianS
[01.07.13 15:07:40]

@adri-nico:

Am cautat pe goagal.

Vezi aici.

E clar, trebuie sa ma adresez direct presedintelui de partid. Nu cred ca mai au alte filiale.

[01.07.13 15:44:56]

@TraianS: foarte tare! ai ceva spirt sa cinstesti presedintele?

roth
[01.07.13 22:10:09]

O dovada clara ca AFA-istii stiu sa se distreze.

Ma bucur pentru voi, asa a fost sa nu pot fi si eu acolo dar promit sa citesc si sa punctez toate rw, chiar daca doar onorific

O poveste in stilul tau bine definit, cu date clari si vorbe sugubete inserate printre randuri.

O minivacanta binemeritata.

[01.07.13 23:04:15]

@roth: Hai, ca ne-ai lipsit cam de multe ori, nu doar de data asta. Lasa loc in program ca sa ne revedem data viitoare.

Multumesc pentru aprecieri.

MCM
[01.07.13 23:34:52]

Bine ca n-ai vazut sarpele de apa, pe care @crima si cu mine l-am vazut... ). Fugea rupand... apa

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[02.07.13 02:27:57]

Ce coincidenta: -) Votul 22 pentru cea mai frumoasa poza... cu nr. 22. Felicitari! Ti-am savurat scrierile s-am admirat cu nesat fotografiile. Bravo!

[02.07.13 15:08:48]

@MCM: M-a strigat bietul de el, dar n-am apucat sa vin in timp util ca sa vad serpalaul. Poate imi trecea de frica.

Dana, ti s-a simtit lipsa. Data viitoare vezi cum lasi copiii singuri sau ii iei si pe ei si zici "prezent". Toate bune cu capacitatile?

Florile pentru voi!

@All, cei care v-ati nimerit prin fata obiectivului camerei mele de fotografiat sa imi dati adresele de mail ca sa va dau pozele. (expertu, mcm, nikydeea, michi, doamnele de la Arad)

roth
[02.07.13 16:38:36]

@adri-nico:

si data viitoare eu sunt in Malta voi in Grecia

o azvirlitura de bat pe mare daca e sa spun asa doar ca... cum sa ajung... inca nu am deprins teleportarea

Asta e fiecare cu norocul lui, acum voi in Delta eu hai-hui prin locuri sfinte.

Nu e timp pierdut odata ma sui in masina si dau o fuga prin zona ta... bat la usa si te iau la plimbare... asa ca si ghid.

[02.07.13 20:03:17]

@roth: e bine ca pleci. nu ma refeream la Grecia ca inca nu sint pe liste.

vezi ca stau in Dorobanti, apartamentul 14... ca sa stii un' sa vii dupa ghid.

te astept cu drag!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[03.07.13 00:09:18]

Adri-nico, am fi venit cu mare drag, mai ales ca-n Delta nu am fost niciodata, dar febra examenelor... bat-o vina ... ne-a venit de hac Raportez ca media generala-i 9.70 si speram ca mezinul nostru sa intre la liceul si profilul unde-si doreste (doar trebuie sa-si urmeze fratele mai mare). Mai avem maine de verificat clasamentul pe judet, urmeaza hopul cu optiunile si apoi putem pleca linistiti in concediu.

Scuze de off-topic!

Si eu astept cu nerabdare urmatoarea intalnire AFA... probabil ca cea de la anu' , caci si pe cea din Grecia o ratez (incepe s-al doilea licean scoala si... trebuie sa fim pe pozitii). Dar sper ca poate vor mai apare si alte oportunitati de mini-intalniri ... anul acesta.

Oricum, dragi prieteni reali si virtuali AFA-isti, va doresc tututor concediu placut si calatorii minunate in vara acesta. Sa ne revedem sanatosi !

adri-nico, dananecula, MCM, roth
Alte articole din această RUBRICĂ2013 - Delta Dunării, 27-30 iunie, hotel plutitor 4*: