ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2013
    DIN: Constanta
    ÎNSCRIS: 17.03.13
    JUN-2013
    4 AD. + 3 COPII -- v: 4,6,11 ani

Superb, nu exista comparatie cu ce e la noi

Pentru cei care tot carcotesc si gasesc defecte litoralului bulgarilor, si, dupa prinicipiul minimizarii valorilor si al aruncarii lor in groapa spre uniformizare in jos (si deci echivalare cu litoralul nostru) reiterez niste impresii si constatari aparute la ultima vizita in superba statiune Sveti Vlas.

In primul rand, nu merg niciodata la all inclusive. Mi se pare o chestie ciudata, o inventie a ultimilor ani. Eu ma ocup cu comert, am o unitate comerciala, adaos, oameni de platit, furnizori de platit si imi dau seama, omeneste si logic, ca nu poti, la cateva sute de euro de persoana, sa cazezi intr-o unitate de cinci stele o familie, sa ii oferi curatenie si comfort de cinci stele si sa ii oferi si hrana de cea mai buna calitate, bauturi alcoolice si non alcoolice, nelimitat.

Este impotriva celei mai elementare logici a comertului si deci undeva trebuie sa faci compromisuri. Si asa ca eu NU MERG LA ALL INCLUSIVE.

Am ales, de aceasta data, cu destule retineri, varianta apartament dintr-un complex de apartamente. Mi-era frica sa nu plec de acasa (locuiesc la casa) si sa am impresia ca merg la un bloc pe malul marii, asa, ca si cum ai merge la onomastica unui prieten de la bloc si ai ramane la el peste noapte. M-am inselat sau pot sa spun ca am avut noroc.

Am rezervat la complexul Paradise Dreams din Sveti Vlas (oarecum afara din statiune, catre Sunny Beach, in golful Nessebar). Eram patru adulti, doi de patruzeci si ceva de ani si doi bunicutzi, (prieteni de familie) si trei copii, doi mai mici (patru si sase) si o fetita mai mare (unsprezece).

Apartamentul era ceea ce si-ar dori majoritatea romanilor de la bloc in visele lor, adica peste ce au 90 la suta din romani, doua dormitoare superbe, living luminos, mare, cu bucatarie perfect utilata, mobilier de calitate, solid, vesela de calitate, frigider, doua bai aerisite, apa calda, trei balcoane din care unul cu vedere la piscina si la mare, aer conditionat peste tot. Toate astea la 220 de lei pe noapte, deci 110 lei de familie. Stiu pensiuni in Delta care iti ofera o camera de doi pe trei metri, cu un pat, o baie si un televizor, care costa mai mult de atat pe noapte.

Complexul avea doua piscine care nu aveau nimic de invidiat nici unei piscine din Mallorca, Sardinia, Grecia sau Antalya, curate, deschise non stop, cu sector de copii, cu bar cu scaune in apa la una dintre ele, ambele cu vedere la mare. Turistii erau 95 la suta familii instarite de rusi, (inutil sa va vorbesc despre frumusetea copiilor rusi si, in general, a genelor rusesti) dar erau si polonezi, alti romani si o familie foarte frumoasa de finlandezi.

Nimeni nu ridica vocea, nimeni nu tipa, nimeni nu punea muzica tare sau la telefonul propriu. Atmosfera era de o discretie si un bun simt desavarsite. Masajul ti se oferea contra cost pe o superba terasa acoperita cu baldachin, situata deasupra piscinei.

Am inotat la doisprezece noaptea in piscina superb luminata, apa era la o temperatura optima, curata, ma simteam ca intr-un film american.

Acum putin despre Sveti Vlas. Vreau sa spun ceva, apasat. IN DOUA ZILE SI DOUA NOPTI, in complexul nostru si in toata statiunea, minut de minut, secunda de secunda, NU AM VAZUT O GAZA DAUNATOARE, UN TZANTZAR, O MUSCA, O CEVA, O MOLIE, UN CAINE VAGABOND, O MATZA VAGABOANDA. Singurele vietuitoare in afara oamenilor pe care le-am vazut erau randunelele care planau superb pe deasupra piscinei, pescarusii de pe cladiri, fluturii de pe flori si cateva albine. Si, bineinteles, caini si cai cu proprietar.

Mai mult de atat, apa de la chiuveta din camera era PRECUM APA DE LA IZVOR, pur si simplu nu mai era nevoie sa cumparam apa plata de la numeroasele si pitorestile market-uri din apropiere. Probabil ca vine de la izvoarele din muntii care strajuiesc statiunea, nu stiu, ideea e ca aceeasi munti dau un aer curat si nelipicios intregului loc (nu am simtit in doua zile canicula, umiditate, atmosfera sufocanta).

Pe plaja erau un fel de baldachine uriase, niste paturi agatate de niste parame, umbrite de acoperisuri din nuiele, care aveau pe ele saltele superbe si perne cum mi-as dori acasa si nu mai pot gasi in comert. Ne-am asezat pe ele si nu ne-a intrebat nimeni de bani (eram singurii nerusi de pe plaja), dar nu pot garanta ca sunt gratuite pentru ca nu m-am lamurit inca.

Seara, pe pontonul din fatza plajii, temperatura si briza erau perfecte, plimbarea pana la plaja trecea pe langa alte complexuri frumoase, cu garduri pline de trandafiri catzaratori (spatiile verzi la bulgari sunt net superioare celor de la noi).

Una peste alta, concluzia mea este ca nu vad un motiv pentru care un om, familist, in deplinatatea facultatilor lui, si nu vrea sa jignesc pe nimeni, ar alege litoralul nostru in locul celui bulgaresc. Ah, da, poti alege Antalya, Grecia, Maldive sau Seychelles, dar acolo vorbim de cu totul alti bani si alt segment turistic.

Intre litoralul nostru si cel bulgaresc NU EXISTA NICI UN FEL DE COMPARATIE, PUNCT!

Trimis de poceaadrian* in 30.06.13 16:14:33
    Validat / Publicat: 30.06.13 18:34:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur, Sfantul Constantin si Elena, Nessebar, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poceaadrian*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Bucataria utilata, stralucind de curatenie

[30.06.13 18:34:35]

@poceaadrian: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Lavynya
    [06.07.13 20:59:55]

@poceaadrian: Cat de departe este plaja? Dar centrul statiunii?

poceaadrian*AUTOR REVIEW
    [09.07.13 07:41:15]

@Lavynya: Plaja este foarte aproape, si drumul pana la ea foarte placut. Centrul statiunii este cam la 3km cu masina

Lavynya, poceaadrian*