ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2013
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.5

Plaje Zona Limenaria - Potos

sal

cateva impresii despre plajele din Thassos

Prima plaja testata a fost Trypiti.

Personal mie nu mi-a placut mai deloc. Nisipul foarte mare ceva mai mult spre pietris decit spre nisip... cat despre nisip fin pe aceasta plaja nu poate fi vorba.

Amplasamentul este foarte frumos... nu este aglomerata deloc... dar nu inteleg de ce este vazuta printre primele 10 plaje din Thassos.

Nisipul e atat de inconfortabil incat iti trebuie neaparat incaltaminte pentru plaja pentru a putea merge pe ea, iar in apa mai ales spre acel dig e plin de arici de mare.

Apa destul de adanca dupa cativa metri 150-170 cm. In apa zone cu pietre.

Are 3 taverne, 2 pe plaja iar una laterala. Pret 2 sezlonguri + umbrela toata ziua 5 euro... dar cei cinci euro ti se scad la o comanda mai mare de 10 euro de la bar sau de la taverna care administreaza sezlongurile.

Preturi taverna bune... exemplu... 10 euro si mananci cat poti + copilul mananca gratis... meniu si pret facut parca special pentru romani.

a doua plaja Psili Amos.

Nisipul de mai buna calitate... am stat pe prosoape intr-o zona laterala cu putina lume. Intrarea in apa destul de lina. liniste, accesul imediat langa sosea. Priveliste spre muntele Athos extraordinara. O recomand.

a treia plaja Metalia

Acces cu masina foarte dificil... grija mare... viteza mica altfel atingeti jos cu ea.

Am parcat masina la umbra unor pini dar nu am mers pe plaja Metalia propriu zis, ci pe una laterala unde am fost doar noi si cel mic... plaja era plina de pietre... nisip destul de zgrunturos, in apa la fel zona cu multe pietre dar a fost foarte dragut intre 2 pereti de stanca numai noi si nimeni altcineva. Parca o singura taverna. Recomand si aceasta plaja mai ales celor ce le place intimitatea si sa fie singuri.

a patra plaja

In zona Limenas (capitala) spre Ormos Prinou pe Google Earth se numeste Glifada... este o plaja parasita la propiu... mi-a placut foarte mult... nisipul acceptabil... nici o taverna pe toata plaja numai noi si niste ucrainieini. O recomand pentru liniste si apa albastra.

a cincea plaja

Plaja din Limenas (capitala).

Mica inghesuita nisip fin... poate cel mai fin... dar era aglomeratie ca la mamaia... persoane colorate... multe taverne... personal nu mi-a placut si nu o recomand.

Nu recomand taverna Mythos de pe aceasta plaja... scumpa... portii normale... fara gratuitati din partea casei.

a sasea plaja

Zona neamenajata vizavi de fabrica de aur din Limenaria.

acces imediat din sosea... recomand intrarea cu masini inalte gen Logan altfel atingi de jos. Plaja este neamenajata nu are nici o taverna... nisip acceptabil... la fel singuratate nimeni pe ea apa cu pietre in ea.

a saptea plaja San Antonio

cel mai fin nisip de pe insula pe care am pasit... intrarea in apa lina... apa parca fara pietre... poti sta si pe prosop... foarte mare si intinsa. Romanii cu masinile pe plaja.

La sfarsit vreau sa va spun ca pe toate plajele care am fost nu am gasit nisip fin ca in Romania. Lipsa aglomeratie pe majoritatea... poti gasii plaje pe care nu este nimeni.

Personal imi plac plajele pe care nu este nimeni sau cat mai putini... sa fiu cu familia si sa am cateva beri reci la mine.

bye

Trimis de Bogdan888 in 26.06.13 20:32:49
Validat / Publicat: 26.06.13 23:46:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kavala

VIZUALIZĂRI: 10005 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bogdan888); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Psili Amos

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.06.13 07:08:59]

Nisip fin ca in Romania??? Tu ai mai fost la noi la mare? Cred ca nu, cam demult, eu merg la Mamaia si la Neptun cam odata pe an, sincer nisipul numai fin nu este, plaja plina de scoici, eventual de alge.

Daca vroiai in Thassos sa vezi nisip fin trebuia sa mergi in Skala Panagia, acolo si faina pare grosiera, dar ce sa-i faci.

Sincer nu imi mai place nisipul fin deloc, se lipeste si intra peste tot, scapi de el foarte greu, iar cele mai frumoase plaje din Grecia nu au nisip chiar deloc.

Chiar si in Thassos exista o plaja minunata, chiar daca nu e naturala decat in mica masura, Marble beach, care nu are fir de nisip.

Cu toate astea Paradise beach care e o plaja minunata, superba, are nisip extrem de fin.

La San Antonio nisipul numai fin nu e, iar pietricelele de pe mal si din apa sunt evidente oricui.

Bogdan888AUTOR REVIEW
[27.06.13 21:44:07]

Sal

super fin in comparatie cu Trypiti... plaja care este foarte bine cotata si mi-am rupt picioarele pe pietrisul ala.

Nu m-am dus in Thassos pt. nisip... si nu ma deranjeaza daca nu este fin... insa nici pietris pe plajele amenajate nu ma asteptam sa gasesc.

Apoi la Marble Beach nu am fost dar din ce am vazut pe forum e super aglomerata... si nu imi place aglomeratia... daca caut asta ma duc la marea Neagra.

O plaja care mi-a placut dar nu am fost pe ea a fost Aliki... super amplasament in golful ala... am fost doar la ruinele carierei de marmura de acolo.

Cat despre faza cu nisipiul o spun ca poate sunt multi care se duc sa stea numai la soare si nu au chef sa se intepe in toate pietrele de pe plaja sau din apa.

bye

[20.05.14 20:14:34]

@ionescunic: Buna seara, tot citind si citind atatea impresii si pareri despre plajeele din Thassos stau si ma intreb cine are dreptate. Dar eu nu asta caut ci o relatare cat mai aproape de realitate despre plaje.

In concluzie apelez la sfatul dvs cu privire la alegerea unei plaje cat mai optime pt o familie cu copil de 6 ani si cu un tata care a suferit 2 fracturi de glezne acum 4 ani, grave amandoua.

Caut o plaja buna, aerisita, cu nisip, hai si cateva pietre, pietricele, INTRARE LINA IN APA, FARA PLATOU CONTINENTAL IN APA, STANCI, ETC...

In iunie vrem sa mergem in Thassos in statiunea Tripiti, la Hotel Tripiti Bungalows si as dori sa stiu din partea unui cunoscator daca este buna alegerea.

Deplasarea se face cu auto personal.

Astept cu nerabdare un raspuns deoarece trebuie sa fac o rezervare.

Cu stima, Mikulis.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.05.14 20:37:20]

@mikulis: Alegerea este cum nu se poate mai proasta, poate cea mai proasta facuta vreodata.

Hotelul e atat de departe de plaja incat iti doresc sa te urci in masina si sa mergi la alta plaja... departe rau.

Plaja de la Trypiti e frumoasa dar nu atat de practica, sunt pietricele sau nisip grosier si intrare brusca in apa, deci... fugi cat poti de tare spre alte zari unde e mai bine pentru tine.

Chiar nu ai citit nici un review pe aici despre acest hotel fantomatic?

Daca ai citit cum ai putut ca iei o vacanta aici desi mergi si cu copilul?

Plaje bune in ce ma priveste si din ce am vazut sunt Golden Beach (Skala Potamia+Skala Panagia), Paradise Beach si eventual San Antonio.

Sigur sunt si altele dar nu le-am incercat

[20.05.14 20:49:09]

@ionescunic: Multumesc, din fericire nu am facut rezervare si am reusit sa si citesc despre aceasta fantoma. Am cerut ajutor deoarece nu am timp sa stau prea mult pe net, acum un minut am fost pe tripadvisor... si m-am lamurit, voi cauta in alta parte, Multumesc inca odata.

[22.05.14 20:45:34]

@mikulis: Buna seara, am reusit sa gasesc in Pefkari cazare, astept raspuns dela agentie. Sper sa fie bine. am 2 oferte, una la hotel Thassos, alta la Esperia, aceasta din urma direct dela patron.

Bogdan888, danapp, mikulis
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Plaje în Thassos: