ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2013
ÎNSCRIS: 20.05.13
MAY-2013
PREȚ 30 - 35 leva ?

Ferma de midii Dalboka

Abia astept sa mai merg acolo

E un loc excelent unde abia astept sa revin.

Am ajuns foarte repede la restaurantele de la Dalboka, am urmat indicatoarele de pe sosea.

Primul lucru remarcabil este privelistea, cum vii cu masina in jos spre restaurante. Noi am avut noroc si am gasit loc pentru ca cineva tocmai pleca, dar recomand sa va lasati masina sus, jos e foarte aglomerat si doar masinile foarte mici se pot descurca cu intorsul.

Apoi mirosul! Incredibil! Abia asteptam sa mancam.

Am comandat si, pana sa vina sotul meu de la toaleta, ne-au si adus mancarea. Toata odata, desi ne luaseram mai multe feluri.

Trebuie precizat ca am fost de doua ori in acest weekend acolo, weekend petrecut in principal la Balchik: am mancat la Dalboka si la dus, si la intors.

Prima data am mancat asa: icre - super bune! eu - midii cu legume - nu ma mai puteam opri (de remarcat ca eu mananc putin de regula, acum am mancat tot), sotul - ciorba de peste - ireal de buna, si midii natur cu condimente - cam sarate pentru gustul meu. Suc de portocale, doua beri, 8 felii de paine, extra lamaie si ceapa separat - totul 35 leva. 1 leva = 2,5 lei.

Excelent!

A doua zi am mancat asa: icre - de data asta au fost cam sarate, eu - midii cu legume din nou, mi-au placut prea mult. sotul - midii cu orez, foarte bune. Am comandat si o frigaruie cu midii la gratar, asta a fost cea mai buna! Plus 2 beri, apa, 10 felii paine, extra lamaie si ceapa - totul 31 leva.

Abia astept sa revin! merita drumul.

Atentie, deja a devenit cam popular locul si la pranz nu mai erau locuri la terease.

PS Noi am fost doar la restaurantul din dreapta.

Trimis de Turistulamator in 20.05.13 10:16:02
Validat / Publicat: 20.05.13 11:17:01

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Turistulamator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster [20.05.13 10:26:11] »

@Turistulamator: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

elise [25.07.13 10:24:54] »

@Turistulamator:

Buna!

Te rog sa revii cu o precizare: ai mancat la restaurantul din dreapta... este dreapta cum vii dinspre litoralul romanesc, sau cum vii dinspre Balcic?

Am inteles ca este un restaurant Sirena, iar cel de-al doilea nu am retinut cum se numeste... poti sa ne spui daca ai fost la Sirena sau la celalalt?

Multumesc!

Corina70 [25.07.13 10:28:17] »

chiar aseara a fost un reportaj la stirile protv despre aceasta ferma de midii. full terasa, cica 60% dintre clienti sunt romani, portiile erau mari si aratau foarte bine.

Corina70, elise