ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
SEP-2012

Descopera Malgrat de Mar

Fandango / El Fandanguito ("El Nuevo Mundo - Folias Criollas" 2010)

Sejurul meu in Spania a fost motivat de dorinta de a vedea Barcelona, asa ca am ales o statiune de pe Costa Brava, Malgrat de Mar, aflata fata de capitala Cataloniei la o distanta de 1 ora de mers cu autobuzul.

Statiunea se intinde de-a lungul unei plaje largi de care e despartita prin linia ferata, ceea ce nu e deloc deranjant, deorece trenurile, chiar daca trec des, sunt silentioase. La mare se ajunge trecand pe sub podul caii ferate. Paralel cu plaja si calea ferata este promenada, pe de o parte cu hoteluri si zona comerciala, iar de cealalta parte strajuita de palmieri inalti.

Hotelurile au in fata gradina, terasa si piscina, aspectul exterior fiind modern sau recent renovat. In general sunt de 3*. Atatea stele avea si hotelul in care am fost cazata, dar interiorul nu facea mai mult de 1*. Dar nu despre hotel vreau sa scriu.

Cum mijlocul lui septembrie nu ne-a rasfatat cu prea mult soare si cu o mare calda, am avut timp sa vizitez orasul-statiune si imprejurimile. Malgrat de Mar este legata de o alta statiune- Santa Susanna. Practic, nu stii unde sfarseste si incepe cealalta. Prima vizita a celor doua orase am facut-o cu un mijloc de transport turistic, asa-numitul Tricu-Tricu. O calatorie de cca 40min. a costat 3,50 euro. A fost interesant, dar totul vazut din mers. Si atunci, pentru ca timp de plaja nu era, am hotarat sa vizitez la pas orasul vechi. Strazi inguste cu vile cochete, aproape toate pietonale. Nu am prea vazut masini pe unde am trecut.

Orasul vechi, datand din sec. al XIV-lea, nu este mare. Strazile inguste sfarsesc in cate o piateta care te incanta prin multa verdeata. Cum am nimerit la orele amiezii, orasul era pustiu. Spaniolii respecta cu strictete siesta. Asa ca m-am trezit singura pe strazile apasate de somnolenta citadina. N-am avut cui cere o informatie si m-am ghidat doar dupa indicatoare pentru a ajunge in Parcul Castelului, un loc de referinta pentru Malgrat de Mar. Am urcat cu telefericul, dar se putea si pe jos. Drumul era insa prea lung, potrivit pentru masini.

Parcul Castelului are in mijloc un turn vechi, medieval, un fel de donjon, vestigiu al unui castel, de unde si numele parcului. Liniste deplina si aici. Doar un grup de turisti si-a facut la un moment dat prezenta, dar fara sa tulbure linistea. Un loc de relaxare totala. De sus, panorama asupra orasului este superba. Cand am coborat cu acelasi teleferic modern, orasul deja se trezise la viata.

Am gasit deschisa biserica Sant Nicolas, un alt loc de referinta. Constructia ei a inceput in anul 1761si s-a finalizat in 1783. La intrarea in biserica se afla o harta cu tari si orase, iar alaturi ace cu gamaliile in diferite culori. Turistii-vizitatori infig in dreptul tarii si orasului din care provin un ac si astfel trecerea lor prin lacasul sfant si oras este intr-un fel marcata.

Din Malgrat de Mar se poate ajunge usor in celelalte statiuni de pe Costa Brava. In 10 min. de mers cu trenul, ajungi in Calella. Biletul, 4 euro dus-intors. In directia opusa se afla Blanes, unde se ajunge in 4 min. cu trenul. Lloret de Mar, o statiune mai mare decat Malgrat si, zic eu, mai frumoasa, n-are gara, dar sunt autobuze care asteapta in gara din Blanes. Cu pachetul turistic tren+ bus, cost 9,20 euro dus-intors, poti ajunge pana in Tossa de Mar. Oras medieval si statiune la Marea Mediterana, asezat intr-un frumos golf, Tossa de Mar merita vizitata. Eu cred ca este cea mai frumoasa statiune de pe Costa Brava (cel putin din cate am vazut eu). Toate aceste statiuni pot fi vizitate si intr-o croaziera pe Mediterana, vaporasul facand escale in fiecare loc.

Sa revin la Malgrat de Mar. Mi-a placut statiunea. Seara este foarte animata. Turistii se plimba de-a lungul promenadei pana in Santa Susanna si inapoi, asculta muzica si danseaza la multele terase. Mi-ar fi placut sa ascult muzica spaniola, dar se dansa pe alte ritmuri, asa cum mi-ar fi placut sa gasesec in multele buticuri de pe promenada suveniruri originale. Cu greu am dat de un tauras si o dansatoare de flamengo, in rest obiecte ce-mi aminteau de India, Egipt sau Grecia. De vina sa fie globalizarea?

Trimis de Rodel in 13.05.13 15:17:09
Validat / Publicat: 13.05.13 16:21:04

VIZUALIZĂRI: 4643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Gradina din fata hotelului Planamar.

webmaster [13.05.13 21:47:36] »

webmaster13 [13.05.13 22:16:33] »

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Malgrat de Mar: