ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2009
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
AUG-2009

Neasteptat de bine

Hotelul are o locatie foarte buna, aproape de inima oraselului, adica de port, peste strada de plaja lata, nisipoasa. conditiile de cazare foarte bune, curatenia exemplara, ne schimbau prosoapele la 2 zile.

Am ajuns seara aproape de 9 si ne-au asteptat cu platouri cu hrana rece. mancarea, hm... abia asteptam sa vina seara sa vedem ce feluri ne-au mai pregatit.

Singurul lucru care, sa spunem, ne cam agasa, era atitudinea chelnerilor la masa de seara cand aproape ca te fortau, te faceau sa te simti prost daca nu comandai nimic de baut. am mai luat o apa, un vin dar erau seri in care nu ceream nimic si simteam atitudinea lor ostila si in felul cum ne luau sau mai bine zis insfacau paharele goale de pe masa???

In rest, numai de bine...

Trimis de artemisa24 in 30.08.09 20:55:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki, Rhodos

VIZUALIZĂRI: 3082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul vazut de pe plaja
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[02.02.10 11:52:37]

Buna! Imi poti spune, te rog, ce excursii ai facut din Rethymnon si cu ce agentie, locala sau cea prin care ai luat sejurul? Si as mai vrea sa stiu si numele agentiei, pana la urma, dar vad ca este interzis sa pomenesti de ea, CU EXCEPTIA CELOR RECOMANDATE DE SITE.

"Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat)."-UNII NU VOR/NU POT SA PRIMEASCA/TRIMITA MESAJE PE PRIVAT.

[02.02.10 12:28:57]

piscot: banui ca tu nu te numeri printre cei care "nu vor/nu pot" sa PRIMEASCA aceste mesaje, nu?

Iar ceilalti, daca nu vor sa primeasca, e optiunea lor, sa fie sanatosi.

Cat priveste cealalta parte, referitoare la cei care "nu vor sa transmita" - este la fel optiunea lor, nu-i poate nimeni obliga. Insa daca nu vor "sa transmita", inseamna ca nu vor nici sa scrie aici public, nu? Ca doar nu e absolut nicio diferenta intre cele doua cai - eventual un click in plus la acea de-a doua.

Haida-de.

[02.02.10 13:10:38]

Am vrut sa atrag atentia ca unii nu obtin informatia privind agentiile pentru ca: 1. le este interzis sa scrie pe site acest lucru, citat "ATENTIE! referirile la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo. ro - sunt INTERZISE" si 2. "Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat). "-unii nu vor sa primeasca mesaje pe privat (asa mi s-a intamplat mie in cazul de fata). Nu este bine sa luati totul ad literam. Iar pentru unii este important cu ce agentie pleaca.

[02.02.10 20:55:00]

scz ca raspund asa de tarziu dar abia acum am intrat pe site. din Rethymno nu am plecat in excursie organizata decat in Santorini si asta printr-o agentie din port care, si sa ma tai, si nu-mi aduc aminte cum se numea. stiu doar ca era vis-a vis de intrarea in marina, cum se spune la ei (loc diferit de portul efectiv). sincera sa fiu am cam luat leapsa pt. ca in Santorini merita sa te duci sa stai o saptamana ca sa simti insula si frumusetea ei. noi mai mult am facut pe drum. la bord ne-au dat un sandvis urias si o cafea cu 1 euro. a doua era aproape 2.....ela.....in orice caz, cu orice agentie ai pleca, pe insula va asteapta un ghid care va alearga in functie de timp prin cele 2 orasele importante ale lor (Oia, Fira). nu am vazut magarusii decat cand au trecut intamplator 2 pe langa noi. in rest, din rethymno am plecat pe cont propriu, cu autobuzul in Heraklion si in Chania. de agentia cu care am plecat din tara nu am avut nevoie preferand sa ne descurcam singure. oricum felul cum ne-au asteptat, punctualitatea lor mi-a lasat o impresie placuta. daca mai alte intrebari iti raspund cu placere. numele agentiei ti-l trimit prin mesaj privat.

[02.02.10 20:57:57]

acum am vazut ca nu se poate asa ca..

[03.02.10 13:52:37]

Artemisa, mersi de info, as vrea sa mai stiu cum este zona Chania, eventual o comparatie cu Rethymno, adica daca este muntoasa, cu vegetatie... Caut pentru iunie un hotel in zona Chania sau Rethymno. Poti sa-mi trimiti pe privat acum si numele agentiei. Eu am incercat ieri sa-ti scriu pe privat dar probabil nu ai setat ca vrei sa primesti mesaje, iar aici nu se pot scrie nume de agentii, dupa cum scrie in atentionarea cu rosu (nu inteleg cramponarea asta cu pomenitul agentiilor).

webmasterXY*
    [03.02.10 14:01:01]

nu inteleg cramponarea asta cu pomenitul agentiilor

piscot: aceasta atentionare rezida dintr-un motiv destul de simplu: a tine la distanta agentii de turism imbracati intr-o mantie frumoasa "user de buna credinta AmFostAcolo".

Dorim ca dialogul pe acest site sa se poarte intre cei care AuFostAcolo si au platit pentru acele servicii, nu de catre cei care sunt platiti sa faca reclama unei agentii sau unei zone turistice!

Destul de clar??? Sper!!!!!

[03.02.10 14:20:14]

piscot: activeaza-ti primirea mesajelor private -- intra in "CONTUL MEU" rubrica "Setari" si ai gasit solutia care multumeste pe toata lumea.

Sau esti cumva agent deghizat de turism si te nemultumeste ca nu-ti poti indeplini misiunea p-aci?

[03.02.10 15:01:16]

N-ati inteles, webmaster, ca, de fapt, eu nu puteam sa-i trimit mesaje Artemisei pentru ca ea nu are setarea respectiva, e chiar asa de greu? Acum este destul de clar? Sper!!! /asta ca sa pastram tonul precedent!!!

ovidiu7020010
    [10.01.11 19:52:09]

din cate vad eu nu au fost postate informatiile cerute asa ca revin si eu cu aceeasi intrebare. Cum e in chania fata de retymnon. Daca ai timp, fa o descriere scurta a plajei din oras, din retymnon, daca e accesibila usor pe jos din zona centrala, daca e aglomerata si cu multi romani, daca e ok pentru copii in ceea ce priveste adancimea apei si daca te-au deranjat vanturile de coasta in perioada in care ai stat acolo. Multumesc.

[10.01.11 21:30:21]

In Chania am fost o singura zi, pe cont propriu, cu autobuzul pe care l-am luat direct din autogara (nu trece prin oras). Am vazut putin centrul si apoi am fost in port, unde am luat pranzul. Personal, mi-a placut mai mult Rethymno decat Chania desi cand le-am ales nu stiam mai nimic de nici unul din ele. Portul din Chania era tot in stil Venetian ca si cel din Rethymno dar orasul era mai marisor.

Rethymno are ceva rustic si pitoresc in acelasi timp, cu greu nimereai de 2 ori aceleasi magazine, doar daca te “concentrai” suficient ceea ce in vacanta, era greu…...

Plaja este una dintre cele mai curate si late plaje din cate am vazut. Nu este deloc aglomerata pentru ca este foarte mare si este accesibila din zona centrala, depinde unde stai. Am vazut doar 2 romani in ultimele zile si inca cativa care lucrau in magazinele de pe faleza. Este OK pentru copii dar eu as recomanda plaja din dreptul portului. Desi este putin mai mica, apa este linistita, fiind golf si este perfecta pentru copii. Un hotel foarte bun, “frate” cu Kriti Beach la care am stat noi este Kyma Beach aflat chiar in fata golfului, peste strada.

Ambele hoteluri ne-au fost recomandate de agentia cu care nu am dat rateuri pana acum, dar am ales Kriti pentru ca am vrut mai multa liniste dar, vazand ulterior si pozitia Kyma Beach, am spus ca, daca vom reveni il vom incerca si pe el.

Kriti Beach este un hotel foarte bun, extrem de curat, doar treci strada pentru plaja si cred ca si Kyma Beach este la fel (au acelasi patron). Diferenta este de pozitie…

In luna august, cand am fost noi, au fost si zile cu vant si valuri mari (nu prea am putut intra si din cauza algelor care se adunau la mal). dimineata era cel mai bine de intrat in apa.

Voi posta acum si cateva poze...

artemisa24, ovidiu7020010, piscot
    Alte impresii din această RUBRICĂKriti Beach: