ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2013
STATUS: PREMIUM
APR-2013

Mănăstirea Dimitrie cel Nou [Dimitrov din Basarbovo]

Manastirea Rupestra Basarabov

Aflata la circa 10 km de orasul Ruse, pe valea raului Lom, manastirea rupestra Basarabov este o manastire activa, sapata in stanca (calcar).

Biserica din pestera Sf. Dimitrie a fost construita cu mai multe ajutoare primite din Romania, in anul 1865.

Satul Basarabov este saracacios, insa acest salas de cult il face sa fie vizitat frecvent si de romani.

Pentru a urca la manastire, aflata intr-o grota, trebuie sa urcati cele 48 de trepte din piatra, aici mai aflandu-se fosta sala de mese Trapeza si cateva chilii sapate in stanca, mormantul calugarului Hrisant care in 100 de zile si-a sapat mormantul in stanca. Tot aici se mai afla si icoana Sfantului care reprezinta scene din viata acestuia, relatate si in limba romana.

Moastele Cuviosului Dimitrie in anul 1774, in timpul razboiului ruso-turc, au fost aduse la Bucuresti pentru a nu fi profanate de turci, respectiv in catedrala Sfintii imparati Constantin si Elena, loc in care se afla si azi.

La manastirea Basarabov au loc slujbe in fiecare zi de Sambata si Duminica.

Trimis de fregata in 27.04.13 15:56:05
Validat / Publicat: 27.04.13 17:37:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fregata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P55 Parintele Miroslav Pavlov in fata manastirii.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [27.04.13 18:04:41] »

Un loc ce merită vizitat în drum spre Veliko Târnovo, cu un mic ocol în drum spre litoralul bulgăresc sau chiar într-o excursie de sfârşit de săptămână, aceasta din urmă potrivită mai ales pentru cei din Bucureşti, Giurgiu şi alte localităţi din sudul ţării!

O idee binevenită pentru zilele libere care urmează...

Mai sunt şi alte mânăstiri rupestre în Bulgaria dar Mânăstirea Sf. Dimitrie Basarabov este singura dintre ele care este activă.

iulianic [27.04.13 19:46:25] »

@fregata: Întotdeauna scrii atât de puţin? Ai făcut o călătorie foarte frumoasă, într-un loc deosebit, care merită vizitat. Cei din sudul ţării o pot face chiar şi numai într-o zi. Eu am fost cu un grup organizat de Patriarhia Română şi am vizitat - în aceeaşi zi - şi alte obiective: în Russe Biserica Sf. Mihail, Biserica Sf. Gheorghe şi Catedrala, apoi la Basarabovo Peştera Sf. Dumitrie, la Ivanovo bisericile de piatră, iar la Cerven ruinele cetăţii medievale.

Am scris despre toate acestea aici.

Icoana Sf. Dimitrie Basarabov despre care ai amintit şi tu este dăruită mănăstirii din Basarabovo de Biserica Ortodoxă Română. Într-un medalion (cel ca o steluţă) aflat pe icoană în dreapta jos, este o părticică din sfintele moaşte ale Sf. Dimitrie Basarabov.

dianamea [14.03.16 00:01:51] »

Am fost intr-o sambata dimineata intre orele 9-10 si nu era slujba. De mentionat este faptul ca lumanari si alte obiecte bisericesti se vand si in lei, nu e necesar sa aveti leva.

E bine sa aveti incaltaminte care nu aluneca pe treptele de piatra lustruita, in special daca ploua si pietrele sunt ude.

dianamea, Floria, iulianic