ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2013
PREȚ 700 ?

O zi în Mijas

MIJAS sau orasul lui Burro-taxi

Ilustrație video-muzicală
Fantasy Flamenco - Rumba Allegro (Mozart Sinfonia Nr.40)

Am plecat din Torremolinos cu autobuzul din fata hotelului Las Palomas, obosita dupa excursiile din marile orase Sevillia, Granada etc si am hotarat sa descopar pe cont propiu, fara ghid care sa ma dirijeze de la spate, o alta splendoare a Costei del Sol, satul-oras Mijas. Dupa ce am urcat o coasta de 8 km pe un drum vechi, dupa o curba a aparut 'satul alb', Soferul, cam nebun la viraje mi-a dat emotii, dar am uitat de ele cand am intrat in sat. Am urcat niste trepte si am ajuns in fata bisericii San Sebastian. O biserica simpla si mica pe strada cu acelasi nume. Farmecul satului il reprezinta peretii albi, imaculati ai caselor, impodobite cu floarea regina, muscata. La poarta caselor poti vedea localnicii, ce urmaresc spectacolul strazii, stand pe scaune si bucurandu-se de soarele verii. Apoi ajungi la Piata Constitutional si in apropiere vei gasi Museo Taurino, care poate fi vizitat. In continuare in fata bisericii Immaculada Conception, se afla Auditoriumul.

Mergand apoi pe bulevardul Del Compas ajungi la SanctuarulVirgen de la Pena, patroana orasului. Conform unei vechi legende, ea a aparut in 1586 in fata a doi copii ciobani, condusi aici de doi porumbei. Aceasta biserica construita in stanca, este loc de pelerinaj pt mii de oameni, am inteles. Cand pleci de aici. descoperi dupa miros mijlocul cel mai simpatic de transport, magarul lui Don Sancho sau burro-taxi. Am urcat pe el, dar nu mai vreau sa-mi amintesc consecintele... Ha! HA! Dupa ce te saturi de plimbat pe stradutele lungi, unde as fi folosit o bicicleta, dar n-o aveam, am intrat in minunatele magazinase si am cumparat evantaie superbe si ceramica locala.

Da as dori sa revad acest loc de basm daca as mai avea ocazia.

Pozele atasate va vor incanta sufletul sper.

Trimis de mireille in 25.04.13 22:01:57
Validat / Publicat: 25.04.13 23:48:44

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mireille); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in oras -o statuie simbol a orasului

webmaster13 [25.04.13 22:44:55] »

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

mireille [25.04.13 22:52:13] »

@webmaster13: Superba melodie -parca as merge din nou cu Burro -taxi, in ritm de galop si as spune, dar opreste-te odata, ca e mai bine pe jos madame.

Bert* [23.01.14 15:20:14] »

In iunie anul trecut am vizitat Mijas-ul. Superb satuc!

Chiar am mancat pe terasa restaurantului din foto 14. Cam scump dar merita fiecare eurocent!

Bert*, mireille

pagină generată în 0.0747420787811 sec