ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 31.03.13
JUN-2012

Drum [București - ] Bulgaria - Turcia [Didim]

Iunie 2012, plecare din Bucuresti cu destinatie Didim cu noapte intermediara la Canakkale

Plecare a fost la o 7.00 si dupa 5 ore eram deja in vama turca si cu 3-4 opriri de tigare.

Traseul ales de mine pe Bulgaria a fost urmatorul: Bucuresti - Ruse - Bjala (Byala) - Veliko Tarnvo - Nova Zagora - Svilengrad - Kapitan Andreevo (vama). Acest traseu a fost super bun, nu a fost deloc aglomerat si am prins doar o portiune mica (4-5km) cu gropi undeva dupa Nova Zagora.

Mi-am urmat traseul din ziua 1 pana la Canakkale unde am si dormit pe urmatorea ruta: Kapitan Andreevo (vama) - Edirne - Havsa - Uzunkopru - Kesan - Gelibolu - Eceabat (traversare Ferry boat) - Canakkale.

Si pana aici am mai facut 5 ore cu tot cu opriri, drumul total Bucuresti - Canakkale a fost de 10 ore pana in fata hotelului Truva (un hotel super frumos si conditii foarte bune).

A doua zi am mai facut 7 ore cu 4-5 opriri de 10-15 min pana la Didim pe traseul: Canakkale - Ayvalik - Izmir (autostrada) - Soke - Didim.

Drumul pe Turcia foarte bun, am mers 80% pe doua benzi, chiar si atunci cand se lucreaza se circula fluent, iar autostrada este pe trei benzi si au limita 120.

Costuri: Pod Giurgiu-Ruse 24 lei la dus si 2 euro la intors, vignieta BG 12 euro dus-intors, Ferry Boat Canakkale 22 euro dus intors, autostrada Izmir 15 lire, Taxa dezinfectie vama bulgara 3 euro.

Acelasi traseul il voi urma in iunie in acest an.

Trimis de titicosty in 31.03.13 16:56:00
Validat / Publicat: 31.03.13 17:30:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 6666 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (titicosty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.03.13 17:27:47]

Util review de debut, merită remarcat.

@titicosty: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[31.03.13 17:57:57]

@titicosty

Un review util si la obiect. Felicitari!

Costul de 15 lire al autostrazii Izmir-Soke mi se pare foarte mare. Sigur nu este o greseala?

mony_ka
[06.04.13 20:54:04]

@titicosty:

Las la o parte prețul exagerat de mare al autostrăzii, poate dublu, dar altceva nu-mi dă pace. Timpul suspect de bun scos din București până în vama turcă. Cu ce viteză ai mers? Poate noaptea când traficul este ca și inexistent sau fără nicio oprire, însă tot tu afirmi că ai făcut și 3-4 pauze de fumat care înseamnă minim o jumătate de oră în plus.

Mulțumesc și aștept răspunsul tău.

Krisko
[07.04.13 00:57:01]

Vad ca durata sejurului a fost 9 zile, asta inseamna ca ai achizitionat doua viniete saptamanale pentru Bulgaria, insa contravaloarea indicata, 12 Eur ~ 24 Leva este un pic peste pretul real. Pretul corect este 10 Leva/saptamana (20 Leva pentru ambele achizitionate). Benzinaria de dupa vama Bulgara (in primul sens giratoriu intalnit), cat si urmatoarea de pe centura orasului Ruse au obiceiul de a "umfla" tariful, ba uneori "uita" chitanta/bonul de casa, fara de care vigneta nu are valoare in cazul unui control al politiei.

Verifica intotdeauna inainte de plecare pretul pe: vinetka.com/store/index.p ... gory&path=35_40

Oricum, iti recomand sa opresti la o benzinarie de firma (eu cumpar de la OMV) pentru a nu avea neplaceri de nici un fel.

[08.04.13 11:58:58]

@mony_ka: Recunosc ca nu am mers tocmai regulamentar, in zonele pustii am mers chiar si cu 150-160, dar nu am avut media asta tot drumul.

[08.04.13 12:09:20]

@Arya: Pai a fost minimul pe care puteam sa-i depun pe acel card, dar nu mi-a luat atat de pe el. Stiu ei cum sa-si scoate si costul cardului.

[08.04.13 12:14:45]

@Krisko: E adevarat ca cei de la vama (ghereta din sensul giratoriu) rotunjesc de la ei, dar pentru 4 leva nu am mai stat sa ma opresc in alta parte. Am cumparat de cand am intrat in Bulgaria dus-intors.

[08.04.13 16:38:53]

@titicosty

Eram convinsa ca pretul era mult umflat, aproape dublu. Daca te obligau turcii sa incarci cu 60 de lire cum am patit eu la Edirne, scriai 60 aici de se speriau toti doritorii de vacante in Turcia ca e prea scump drumul?

Cumpara vignetele de la OMV si vei plati pretul corect. De unde ai luat tu a fost si mai scump si cu coada.

[08.04.13 16:48:15]

@Arya: pai cu 60 de lire ai incarcat? eu cam am intrat pe autostrada de la Izmir nu am stiut ca trebuie platita si era bariera ridicata, cand am vrut sa ies pe la Germancik erau bariere si o singura iesire pentru cei care aveau abonamente ceva. Nu am reusit sa ma inteleg cu turcii acolo si am trecut, au inceput sa urle sirenele dar multi treceau asa, la intoarcere m-am oprit la un shell si am luat card cu 15 lire, cred ca mi-a luat de pe el 3-4 lire. Am inteles ca anul asta s-a schimbat si e cu vignieta electronica, incarci pe numarul masinii.

[08.04.13 19:12:26]

@titicosty

Am schimbat 30 de euro in lire la cursul stabilit de ei. Eu vroiam sa schimb doar 20 dar ala tot insista ca imi trebuie mai mult credit. Pierdusem deja un sfert de ora la coada si cei din fata mea patisera la fel. Asa ca i-am dat 30 de euro si mi-a incarcat cardul cu 60 de lire dupa ce a scazut contravaloarea plasticului. M-am prins si eu ca a fost pacaleala, cu creditul respectiv putand face 3 drumuri pana in Antalya dus intors, dar crede-ma ca nu am fost singura pacalita.

Voi incerca sa transfer creditul ramas pe noul sticker sa-mi mai scot din paguba.

Krisko, titicosty
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Didim: