ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2013
ÎNSCRIS: 22.03.12
FEB-2013

Mai mult "hard" decat "rock"...

Anul acesta, tot dupa indelungi cautari, am ales Republica Dominicana, lasand Thailanda pentru alti ani in care ne vom simti mai activi. Vroiam soare, apa turcoaz, mancare din plin si cateva activitati.

Am ales resortul Hard Rock pentru ca din documentari am aflat ca era imens, (are 1791 de camere) si noi ne doream un hotel de tip "orasel", fiind constienti ca exteriorul resortului nu ai cum sa-l explorezi decat in cadrul excursiilor de grup.

Anul trecut am fost in Mexic - Cancun si am stat la resortul Iberostar Paraiso Lindo. Fara sa vrei, avand o experienta similara in trecuta, te apuci si faci comparatii cu prezentul. Lantul Hard Rock chiar nu se compara cu lantul Iberostar! Chiar daca este un resort de lux, diferenta dintre cele doua sta in detalii. La Hard Rock fundul piscinelor decorative sunt scorojite, gazonul si unele plante sunt uscate, nu se folosesc solutii impotriva tantarilor, drept urmare nu-ti permiti sa lasi usa deschisa la balcon odata cu venirea serii, la restaurantele a la carte nu poti face rezervare decat daca esti incadrat la o categorie "vip", astfel poti astepta si 20 minute la coada pentru a servi cina, plus multe alte detalii legate de intretinerea resortului.

Per ansamblu, resortul Hard Rock este placut, bine structurat si dispune de multe optiuni gratuite "anti-plictiseala": teren de baschet, teren de tenis, mini-golf, biciclete, biliard, karaoke, teatru. Desigur, in cadrul resortului poti gasi si activitati contra cost: spa, casino (unde bauturile se platesc), discoteca (Club Oro unde de asemenea bauturile se platesc).

Camerele in schimb sunt superbe!!! Clar superioare celor din lantul cu care faceam comparatie. Sunt mari, au jacuzzi, balconul este atat de mare incat incap 2 sezlonguri si o masuta cu 2 fotolii.

In privinta mancarii nu pot face prea multe comentarii deoarece noi nu suntem genul de oameni pretentiosi, ba chiar suntem genul care putem manca 3 zile la rand branza cu rosii fara sa ne plictisim. Mancarea era variata, pentru toate gusturile si dietele, si de toate natiile: braziliana, mexicana, italieneasca, asiatica, mediteraneana. Sunt 3 restaurante de tip bufet aproape de plaja si vreo 4 in zona receptiei.

Plaja resortului este superba. Multi palmieri asa ca daca nu gasesti umbrela, nu te impacienta! Poti sta la umbra unui palmier. Nisipul fin ca faina si pe plaja si in apa.

Prin resort circula kiki-car-uri pe care le poti folosi, deoarece distantele intre plaja si zona de magazine si restaurante este destul de mare.

In zona Punta Cana nu prea ai ce face. Aceasta zona este inferioara zonei Cancun din Mexic, din punct de vedere al frumusetilor naturale, al dezvoltarii infrastructurii si al civilizatiei. Aceasta zona are un aer de sat romanesc comunist. Din activitatile pe care poti sa le intreprinzi aici fac parte: o excursie cu boogie-ul (masinuta asemanatoare cart-ului) pe drumurile neasfaltate, vizitarea unui parc natural de dimensiunile sufrageriei de bloc unde cele mai intalnite animale sunt ratele, papagalii si caprele, survolarea zonei de resorturi cu un elicopter (220 dolari/20min/pers), si scufundari din plin in diferite zone (de la piscine pana la Marea Caraibelor).

Republica Dominicana fata de Mexic (compar obsesiv cu Mexicul pentru ca Mexicul e singura tara din Caraibe pe care am vizitat-o) este un fel de Republica Moldova fata de Franta. O tara fara istorie mediatizata, fara un produs specific si caracterizata printr-un singur cuvant: plaja.

In concluzie, cu toate ca review-ul are o tenta de nemultumire, vacanta a fost super, aici lasand la vedere in special aspectele negative, doar pentru a instiinta viitorii turisti de potentialele neplaceri.

Trimis de Dady Mihaela in 15.03.13 14:09:45
Validat / Publicat: 15.03.13 15:35:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Cancun, Iberostar Paraiso Lindo

VIZUALIZĂRI: 4557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dady Mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.03.13 14:58:39]

La Pret Sejur este vorba de euro / dolari / alta moneda? Trebuie specificat.

le_maitre
[15.03.13 23:58:03]

"pentru ca Mexicul e singura tara din Caraibe pe care am vizitat-o"... Mihaela, fără a dori să par savant, ţin să precizez umil că Mexicul este o ţară care face parte din America de Nord, aşa cum îmi dictează obsesiv în cerebel cunoştinţele vagi de natură geografică din şcoala generală.

În rest... să auzim numai de vacanţe pe plaiuri mirifice asiatico-americo-vespuciene!

[16.03.13 00:39:45]

@le_maitre: Eu cred ca ai inteles foarte bine ce am vrut sa spun, doar ca ai vrut sa pari interesant.

le_maitre
[16.03.13 00:54:08]

Departe de mine gândul de a intra în polemici interminabile generate de un biet comment însă acest sait se doreşte a fi unul de informare turistică şi nu de dezinformare a viitorilor călători pe diverse meleaguri ale mapamondului.

Amplasarea corectă pe harta lumii a unei ŢĂRI (nu vorbesc de o pensiune sau un restaurant) îmi pare extrem de importantă astfel încât am ţinut să precizez acest aspect mai sus (nu m-am putut abţine!).

Îţi mulţumesc pentru votul negativ... aşa păţesc dacă am avut 10 la Geogra!

[17.03.13 01:31:01]

@le_maitre:

hai ca ti-am votat eu ecoul deoarece mi s-a partut justa interventia ta.

@ Mihaela, da-mi voie sa te votez dupa ce afisezi niscai poze pentru aia ca mine, care stau cu ochii lipiti ca sa vada ceva din plaja Caraibelor.

ma mir ca n-am primit atentionare de review din Punta Cana, zona la care sint abonata.

rentea
[17.03.13 09:52:35]

@le_maitre: Mexicul are ieșire la Marea Caraibelor, asa cum ușor se poate observa pe orice harta si cum ne învață mai mult sau mai putin obsesiv geografia la scoala primara... nu vad ce este exagerat in a spune ca @daca ai fost in Mexic, ai fost in Caraibe@... Aceasta este o regiune... mai mare... nu?

Ce imi plac miștourile care sunt de fapt o dovada de @altceva@... !!!

[17.03.13 13:28:50]

@ Mihaela,

Foarte, foarte, foarte frumoase pozele postate! Dar ce bine era daca ne ofereai citeva explicatii pentru fiecare poza... Unele vad ca sint de pe Insula Saona. Insa vad una cu o piscina maaaaare si "nelocuita". E o vedere sau e poza luata ad-hoc? Cum de nu-si baga nimeni piciorul in apa aia?

@web- mi-a aparut un ecou de la un arici, dar vad ca... nu-l vad!!! am orbu' gainilor?

[17.03.13 13:40:43]

@adri-nico: Piscina maaaaaare este o piscina decorativa si era interzis scaldatul in ea. Restul pozelor sunt din Insula Saona si din hotel. Sunt ffff multe poze de postat, insa modalitatea site-ului de incarcare a pozelor este primitiva, si de aceea n-am avut rabdare sa postez decat 11 poze.

[17.03.13 13:48:54]

@Dady Mihaela: hait, ca asta n-am mai auzit-o... sa fie interzis scaldatul... dar orice este posibil... ) eu numai de-a naibii 'alunecam" din greseala in piscina... pentru a face o poza cu interzisul lor...

sint foarte sugubeata in vacante si fac tot felul de poze pe care oamenii de rind nu le-ar face de frica, de rusine sau ca... nu se cade!

am uitat sa te intreb la care parc faci tu referire ca ar fi cit dimensiunea unei sufragerii de bloc? la Manati?nu am fost dar data "aviatoare" sper sa nu-l ratez.

[17.03.13 13:54:30]

@adri-nico: Da, Manati.

Sebuh82
[24.03.13 15:49:13]

@Dady Mihaela:

am fost si eu la Manati, si mie personal nu mi se pare de dimensiunea unei sufragerii parcul, e destul de mare, intradevar nu se poate compara cu Xcaret din Mexic, Playa Del Carmen, dar totusi comparatia e deplasata.

Noi am vazut foarte multe animale acolo, am inotat cu delfiniii, am vazut crocodili, broaste testoase, iguane, cai, papagali foarte multi, lei de mare, maimute de tot felul, pelicani etc etc.

Legat de Mexic, intradevar zona Playa Del Carmen poate fi considerata in Caraibe, din moment ce iesirea la mare e la Marea Caraibilor.

adri-nico, ariciu, Dady Mihaela, rentea, Sebuh82