ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2013
ÎNSCRIS: 17.01.13
MAY-2012

Corfu - Perama

Dupa o calatorie destul de lunga am reusit sa ajungem si in Corfu. Ca si cu un an in urma abia asteptam sa ajungem la destinatie pentru a ne bucura de vacanta pe care o asteptam de un an.

Dar cum nu totul poate fi ok de la inceput am pasit cu stangul in aceata vacanta. Prima surpriza care ne-a fost oferita a fost la cazare. Initial rezervarea se facuse pentru un bungalow (plin de verdeata in jur - ceea ce era ideal pentru nepotica mea) care in prezentarea hotelului arata foarte bine. Dar surpriza, cand ni s-a prezentat primul bungalow am avut si primul soc (inauntru mirosea a mucegai, baia era jegoasa si plina de paianjeni, lenjeriile de pe pat murdare acoperite cu niste paturi care nici in cele mai prapadite spitale de la noi nu le mai gasesti). Si distractia a continuat asa timp de vreo 2 ore, timp in care ni se spunea ca ceea ce ne-au prezentat sunt cele mai bune camere ale lor. Nu stiu poate erau si bungalowri care aratau foarte bine, dar nu am avut ocazia sa le vedem caci erau deja ocupate.

Dupa indelungi convorbiri avute de cumnata mea cu un reprezentant al hotelului, caruia ii spusese ca singurul lucru pe care il vrem este o camera decenta am reusit sa obtinem 2 camere in hotel. Si aici am avut mici surprize dar tinand cont ca obtinusem niste camere decende, cu o lenjerie curata nu am mai avut obiectii.

Dar toate lucrurile acestea au trecut si ne-am bucurat din plin de concediu.

Puncte forte:

- plaja proprie, cu sezlonguri si umbrelute

- bar, restaurant si un club pentru copii pe plaja

- este intr-o zona plina de verdeata

- 2 piscine ambele aflate in incinta hotelului dotate cu baruri (unde ajutorii de barmani erau romani)

- mancarea foarte buna si variata, nu avea timp sa se termine caci imediat aduceau alta (ajutorii de ospatari erau romani)

-gradina interioara in incinta hotelului unde puteai sta dimineata la o cafea iar seara la un pahar de vorba

-animatori pentru copii, seara minidiscoteca pentru ei

-spectacole si discoteca pentru adulti

-loc de joaca pentru copii

-hotelul asezat intre munte si mare

Puncte slabe:

- curatenia lasa de dorit

- mobila din camere

Concluzia este ca este un hotel linistit, preferat de cuplurile britanice, franceze si nemtesti, asezat pe dealuri, cu miniplantatii de portocali si lamai, cu plaja proprie.

Trimis de Simlili in 05.03.13 16:23:38
Validat / Publicat: 05.03.13 19:19:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6711 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simlili); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul cu ferry spre Corfu

[05.03.13 18:03:50]

@Simlili: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

adelabdul
    [07.03.13 23:16:42]

Bun! cel mai bine se inteles descrierile pe baza de plus si minus!

RLY22*
    [25.03.13 14:02:10]

buna. cum am rezervat pt acest hotel PT LUNA IUNIE LA SF eram interesata daca ne poti spune mai multe despre apa si plaja. nisip? pietricele? si inca o rugaminte... ce exista pe langa hotel?

CUM ERA VREMEA IN MAI?

sosso
    [26.03.13 00:57:37]

@RLY22: Deoarece aici am petrecut cele mai frumoase vacante la mare, o sa-ti raspund eu. Am stat 12 zile in 2009, din 17 pana in 29 iunie si am revenit in 2010, cand am avut un sejur de 13 zile, incepand din 20 iulie. In iunie apa a fost buna de baie, temperatura aerului placuta, nu te sufocai de caldura, asa cum am patit in iulie 2010.

Plaja este relativ ingusta, cu nisip, sunt 3randuri de sezlonguri cu umbrele. Intrarea in apa este cu pietricele in partea de sud a plajei si cu nisip inspre nord (spre Corfu town). Am avut papuci speciali pt. intrarea in apa, dar nu i-am folosit. Avand in vedere ca impresiile mele sunt diferite fata de cele de mai sus, imi voi face timp sa scriu un review amanuntit in zilele viitoare. Pe langa resort nu e mai nimic, se poate merge cu autobuzul in Corfu Town, statia este chiar in fata complexului. Se ajunge in aprox. 20 de minute in centru iar biletul costa 1.3 euro (poate ca s-a mai scumpit intre timp). Noi am mai mers intr-o seara in Benitses, dar nu mi-a placut deloc. Oricum, daca animatia va fi asigurata tot de catre Dolce Vienna Entertainment, condusa de Jack, nu o sa va plictisiti decat daca sunteti foarte pretentiosi. O sa revin cu impresii pe larg.

doina
    [06.04.13 19:25:14]

Buna, vreau sa rezerv la acest hotel in luna iunie si m-ar interesa daca conceptul ALL INCLUSIVE, la greci, in acest hotel, iti ofera si bauturile gratuit la plaja, berea, suc, cafea, etc, daca sezlongurile la plaja sunt intr-adevar gratuite, ca nu prea am gasit hoteluri cu asemenea facilitati, cum sunt serile in hotel, ce se poate face.

Ma mai intereseaza ce excursii se pot face, si cat costa, va multumesc

sosso
    [07.04.13 00:12:15]

@doina: Mă pun acum să scriu despre acest complex, mâine dimineață, la cafea, vei găsi toate informațiile într-un review. Dacă după ce-l vei citi vei mai avea întrebări, îți voi sta la dispoziție.

doina, RLY22*, sosso
    Alte impresii din această RUBRICĂAeolos MareBlue Beach Resort: