ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2013
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2013

Un hotel acceptabil

Pentru primul drum la Bansko, pot sa zic ca am fost impresionata. Nu am cautat sa stiu prea mult despre oras, insa este plin de hoteluri si aparthoteluri si mai toate noi si cu bun gust, nu in 7 culori ca la noi.

La acest hotel AJUNGI foarte usor, inainte de intrarea in Bansko exista un drum la dreapta care duce chiar in fata hotelului. Exista o parcare vis-a-vis de hotel si inca una un spatele lui, de care nu prea stie lumea, care este utila in zilele aglomerate. Parcarea nu se plateste, ca la alte hoteluri.

HOTELUL in sine este foarte frumos, are un lobby mare si ma refer mare pentru un hotel de dimensiunea lui, pt ca hotelurile din Bansko nu sunt imense ca cele de la mare. Are multe canapele si fotolii din piele unde se relaxeaza lumea dupa masa, la laptop sau cu copiii.

Noi ne-am cazat in capatul holului la etajul 1 si nu am simtit nici cel mai mic zgomot, chiar daca usile camerelor nu sunt chiar antifonate, turistii sunt linistiti. Ma asteptam la zgomote pentru ca la etajul nostru era un spatiu cu canapele, fotolii si o masa, la care puteau sa stea turistii seara, dar n-am vazut si nici auzit in nicio seara oameni acolo.

CAMERELE sunt frumoase si foarte curate, patul avea 180 cm si mai exista un fotoliu extensibil. Televizorul este LCD si are foarte multe programe, dar nu exista niciun post romanesc. Exista anumite posturi gen DIVA si History care erau doar subtitrate, nu si dublate, cum se poarta la bulgari. Au si un minifrigider, dar care nu prea raceste. Mi-a placut ca am gasit in fierbator si 2 cesti.

CE NU MI-A PLACUT deloc a fost ca nu am avut incalzire centralizata si toata incalzirea a fost cu aerul conditionat, aer care ne-a uscat gaturile teribil, iar daca il opream se facea frig. Au si calorifer intr-adevar, insa este pe post de mobila pentru ca nu functioneaza, iar daca functiona si puneam la uscat toate ude pe calorifer nu prea se incalzea in camera, insa mi-as fi asumat riscul asta

Am inteles ca e o problema cu incalzirea centralizata in Bansko si ca doar un sfert ar avea incalzire centralizata.

Am avut halate de baie (de dimensiuni diferite spre fericirea mea) si prosoape care erau schimbate in fiecare zi, iar asternuturile o data la 2 zile. Am apreciat ca toate erau din bumbac de calitate.

Nu am avut cabina de dus, camera era dotata cu o cada cu perdea.

MANCAREA a fost acceptabila. Mancarea de dimineata era cam la fel, dar mi-a placut ca aveau oua ochiuri si friganele (mi-a adus aminte de copilarie) si am avut ocazia sa mananc musli cu seminte, produs pe care nu l-am intalnit pana acum la alte hoteluri. La cina se schimba meniul cam 50% fata de celelalte seri, insa mereu erau 2 tipuri de supa si orez cu legume. Eu sunt fan legume fierte, dar nu am apucat decat in 2 seri sa vad brocooli si baby morcovi. In schimb la capitolul salate au stat bine, iar in cateva seri am mancat ardei copt si o zacusca de te lingeai pe degete.

Programul de masa incepe la 7.30 AM si PM si se respecta, chiar poti sa intri si mai devreme.

PISCINA este mica, si nu prea puteau inota decat vreo 10 persoane, in plus era cam rece si bazinul nu era inclinat, avea 120 cm inaltime toata suprafata. N-am stat decat in prima zi acolo sa vedem cum e.

In schimb zona SPA m-a impresionat. Situata la subsolul hotelului, cand intri acolo te imbie mirosul. Betisoare parfumate, muzica asiatica lenta, mobilier din zambila de apa in lobby-ul Spa, ornamente orientale din lemn... parca eram in casa mea din vis. Exista cateva camere dedicate masajului la masa, o incapere pentru un anumit tip de masaj care are o denumire ciudata, o mica sala fitness (avea vreo 4 aparate), o camera de vacuum si sauna. Cel mai ieftin masaj costa 40 leva.

Intrarea in sauna este mai intai facuta intr-o incapere unde se afla dusurile si sezlonguri late din lemn, iar in lateral sunt cele doua tipuri de sauna, uscata si umeda. Nu sunt foarte mari, iar pe cea umeda aproape ca nu o foloseste nimeni.

La sauna uscata poti sa nimeresti sa fii singur sau cu alte 6 persoane, depinde de ora. Au si un dus cu galeata de apa rece.

In hotel nu ai voie sa intri cu claparii in picioare, de aceea in lateralul lui exista o incapere incalzita unde se lasa atat schiurile cat si claparii, de la care poti si inchiria echipament, au un angajat foarte de treaba acolo. Poti sa mergi pana acolo din hotel si in papuci. Din acea incapere se coboara afara 1m pana la shuttle.

AI GRIJA sa intrebi de unde se ia autobuzul, eventual sa te duci sa vezi, pentru ca receptionistii nu specifica decat orarul si au fost cazuri cand oamenii au asteptat in fata hotelului si shuttle-ul a trecut pe langa ei. Abia a doua zi am aflat ca poti cobori si prin hotel.

Nu am stiut care e treaba cu shuttle-ul, am aflat ca fiecare hotel (sau majoritatea) are masina lui de transportat turistii cazati la gondola si inapoi.

Masina are ore fixe din 30 in 30 min de plecare de la 8.00 si la intoarcere la fel, ultima urcare fiind la 17.00. Am fost in prima zi doar eu si iubitul meu in masina, iar la intoarcere, cei de la 17.00 sunt foarte multi.

Poti sa mergi si pe jos, dar drumul vine in panta, iar cu claparii la mers lejer faci 20-25 min.

In zona sunt cateva supermarketuri care au preturi mai mult decat bune, sunt la preturile supermaketurilor noastre, nu ma asteptam fiind statiune. Insa ai grija unde parchezi, in foarte multe locuri sunt semne de ridicari masini si chiar le ridica.

OFF TOPIC: la skipass am platit 279 leva pe 5 zile si trebuie sa mai platesti 5 leva pentru asigurare pass, pe care ti-i recuperezi daca vrei cand predai pass-ul la un automat.

Incearca sa pleci cat mai devreme pe partie, pentru ca se fac cozi foarte mari dupa ora 9.00. Noi am luat shuttle in fiecare zi la 8.30 si am facut 45 min la coada la gondola, dar cei din urma au stat peste o ora.

Trimis de homegirl in 12.02.13 18:44:37
Validat / Publicat: 12.02.13 20:25:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Riu Helios Bay, Obzor

VIZUALIZĂRI: 4037 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (homegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[14.02.13 13:49:54]

• Alte impresii din această RUBRICĂBansko Spa & Holidays Hotel: