ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2013
ÎNSCRIS: 01.09.09
MAR-2009
team-building

Valença... modern... istorie... senzational

hmmm... Am fost in Portugalia in 2009 si chiar imi pare rau sa spun asta, dar locurile vizitate nu prea m-au fascinat. Porto m-a dezamagit total, fiind un oras foarte murdar. Apreciez un lucru la portughezi, faptul ca in momentul in care nu vorbesti foarte corect spaniola imediat o dau pe engleza, lucru de neconceput pentru spanioli (in magazine, baruri, etc), care preferau sa spuna ca nu inteleg o alta limba decat a lor. Acum nu vreau sa fiu prost inteleasa, cum ca as avea ceva cu spaniolii, pentru ca m-am simtit excelent in Spania, apreciez cultura, istoria si oamenii de acolo. Un alt aspect pozititv pe care l-am remarcat in Portugalia a fost faptul ca absolut toate lucrurile-s foarte ieftine (am nimerit si o perioada de reduceri si am dat iama-n magazine).

Am precizat inca de la inceput ca nu am fost foarte impresionata de locurile vizitate, 2-3 orasele si Porto, dar toate au fost date uitarii cand am ajuns in Valenca, un orasel care se afla la granita cu Spania. E ceva de vis, o cetate extraordinara dupa cum veti putea vedea si in poze, unde modernul si istoria s-au imbinat perfect.

N-am realizat ce ascunde locul acesta pentru ca initial am crezut ca-s doar niste ruine ale unei cetati si am urcat niste scari pentru a face poze. Am vazut o poarta enorma, un tunel prin care am intrat si am descoperit superba Valenca. Mici alei pietruite, cu magazine de artizanat, cafenele cochete, o bisericuta si chiar un muzeu te fac sa crezi ca ai gresit secolul in care traiesti. Chiar nu pot descrie in cuvinte locul asta si va las sa va delectati cu niste poze.

Trimis de alynutza in 09.01.13 21:25:11
Validat / Publicat: 09.01.13 22:29:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 1679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alynutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 podul care desparte Spania de Portugalia

iulianic [10.01.13 20:15:35] »

@alynutza: Portugalia este o tara cu o cultura veche, cu traditii in mai multe domenii (azulejos, fado, decoperirile marilor navigatori...).

Cabo da Roca - cel mai vestic punct al continentului, Fatima - un mare centru religios, Coimbra - un foarte vechi centru universitar, Lisabona cu monumentele ei si chiar Porto cu vinurile lui... Eu am fost impresionata de linistea pe care ti-o picura in suflet o plimbare prin vechile orase portugheze.

alynutza [11.01.13 01:40:53] »

@iulianic: Stiu asta si sunt convinsa ca ai ce vzita in Portugalia, vorbeam exclusiv de orasele in care am fost

alynutza, iulianic