ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2013
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 16.09.11
DEC-2012

Revelion 2013 Hotel Emerald

Chiar daca mi-am promis ca nu voi mai repeta experienta din anul trecut cu revelionul de la vecinii nostrii din sud, mi-am calcat pe inima si am pornit intr-o noua aventura impreuna cu niste prieteni.

Am plecat din Constanta, ruta Bucuresti - Ruse - VelniKoTarnovo - Sofia - Bansko. Drumul a fost ok, sosele acceptabile, care compenseaza prin lipsa aglomeratiei. Pt ca am ales ruta paralela cu muntii, peisajul a fost deosebit, dar cu multa ceata care ne-a insotit pana la Sofia.

Si dupa 10 ore de cand am plecat din Cta (cu doua opriri pt cafea), am ajuns la Bansko. Prima impresie a fost de superaglomerare de cladiri. Cam ca la Nisipuri. Am cautat putin pana am gasit hotelul, dar ne-au indrumat localnicii. In fata hotelului, gramezi de zapada si gheata. Trotuarul nu prea parea curatat de lopata, ci de natura si piciorele trecatorilor. Bineinteles ca au aparut problemele cu parcarea, in sesnsul in care nu ne-au permis sa intram in parcarea subterana (nu era plina...), ci undeva pe un teren viran in spate, pompos inchis cu o bariera amarata, la care am platit 12 leva pe zi (6 euro si...) Si unde erau parcate toate masinile claie peste gramada, fiecare mai blocand pe cate unul... Oricum, se ridicau masini parcate pe strada mereu, chiar si a celor care isi coborau bagajele pt cazare. Atentie mare la acest lucru.

Am fost trei familii, nu am reusit sa capatam camere pe acelasi nivel. Dar mie mi s-a parut ca nici nu au avut bunavointa sa incerce sa ne cazeze pe acelasi nivel. In fine, ne-am indreptat spre camere. A noastra, o camera obisnuita, incalzita cu radiator portabil electric. Situata chiar langa lift, de se auzea mereu cine urca si cand coboara. Incalzirea a fost valabila si pt celelalte camere, doar ca prietenii au avut norocul de a primi un mini-apartement. Adica dormitor si camera de zi, cu doua bai. Un miros puternic ne-a intampinat la intrare, cam neplacut. Dar care s-a disipat pe parcurs. In rest, curat. Prosoapele au fost schimbate in fiecare zi.

Masa, in mare, a fost ok. Nu f variata, dar acum depinde si de gusturi. Binisor gatita. In schimb, la masa de seara nu aveai nici macar un pahar de apa.

Partiile de schi. Sunt bunicele, dupa ce reusesti sa treci de aglomeratia de la telecabina. S-a stat chiar si trei ore. Doar ca nu sunt semnalizate si nici delimitate. Cam greu sa-ti dai seama unde te afli, si mai poti nimeri si pe una neagra, fara sa ai intentia asta... Pretul, la fel se scump ca si prin Austria, Italia, dar serviciile nu sunt la fel. Parerea mea e ca s-au aliniat doar cu preturile, mentalitatea nu prea.

Si vine si noaptea de revelion. Dupa ce mereu i-am atentionat ca nu cumva sa ne aseze la mese diferite, bineinteles ca ne-am trezit care pe unde. S-a rezolvat dupa o cearta zdravana cu organizatoarea, o buna urmasa alui Spartacus... Mai ales la fizic. Meniul, cel obisnuit pt mine, adica f prost. Fara cafea, pe care daca o doreai trebuia sa o platesti. A fost cu servire la mese, iar light-motivul serii a fost fuga dupa tacamuri, pt ca trebuia sa le tii pe aceleasi de la inceput pana la sfarsit. Iar daca cereai unele curate, erai tratat cu o grimasa de dispret. Muzica proasta si ea, pusa de un Dj care nu avea nci un fel de aplecare pt aceasta meserie. Adica, chiar daca nu dansa nimeni, el continua cu aceiasi line melodica. Asa era programat, cred... Artificiile de la miezul noptii au fost la fiecare hotel, asa ca partea aceasta a fost mai spectaculoasa.

Oricum, au organizat doua locatii pt revelion. Una in restaurantul zilnic de la subsol, unde petrecerea s-a terminat la ora 12.45, iar cealalta in hol, unde datorita romanilor, s-a dus pana spre ora 2... Dar asta nu i-a impiedicat ca la ora 1.00 sa inceapa sa stranga fetele de masa.

Sa va mai povestesc despre spa. Exceptand ziua de 1.01.2013, cand apa doar din jacuzi a fost buna, in rest trebuia sa fii spartan sa poti reziata acolo. Oricum, fetele de la receptia spa-ului, erau cu paltoanele pe ele. Deci, no coment.

Una peste alta, poate ca e bine la acest hotel de patru stele in afara zilelor de craciun-revelion. Dar pe noi, nu ne vor mai avea de oaspeti. Atitudinea m-a deranjat cel mai mult, parca iti faceau o favoare ca te primeau la ei, nu ca ai platit pt serviciile primite.

Dar nu acelasi lucru pot sa-l spun despre cei de la tavernele din oras. Acolo aveai parte de cu totul alta servire.

Deci cam aceasta a fost experienta noastra. Acum, fiecare isi extrage ceea ce il intereseaza de aici.

Trimis de ciftodi in 04.01.13 12:15:09
Validat / Publicat: 04.01.13 13:24:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur-Hotel Arrabela, Elena; Ctin si Elena; Nessebar-Hotel Palace Nessebar

VIZUALIZĂRI: 2437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciftodi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

fanespoitorul
    [04.01.13 15:46:30]

Nu-mi dau seama cum sunt partiile bunicele?? Merg de 4 ani si eu cred ca sunt super. Preturile mi s-au parut OK intotdeauna. Ai schiat de spui ca este scump?? ai avut echipament sau ai inchiriat? Daca luai de la noi echipament si cablu, era mult mai ieftin. Pentru copil meu am platit 700 ron pentru o saptamana monitor/echipament/cablu. In Poiana gasesti asa ceva?? Bansko are 75 Km de partii daca nu or mai fi facut ceva de anul trecut. Romania are vreo 160 Km de partie.

Imi pare rau pentru restul de probleme, mai ales ca Emerald este printre cele mai bune. Personal, nu fac revelionul la bulgari.

fanespoitorul
    Alte impresii din această RUBRICĂEmerald Spa Hotel: