ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2009
    AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

E loc de mai bine.

Scurt si la obiect:

Locatie: Centrala, aproape de faleza in mijlocul localitatii Limenas. Pe aleea "comerciala" (terase + buticuri).

Plusuri: Locatia - centrul statiunii, Feeling-ul hotelului (seamana cu o pensiune de munte - foarte mult lemn de nuanta inchisa); Linistit; Piscina (adanca - 2.40m, trambulina, dusuri); Acces rapid la mijloace de transport, restaurante/terase, 10 minute pe jos pana la plaja (scurta si linistita plimbare pe langa vechiul port al statiunii); Curatenia; Asertivitatea personalului; Aer conditionat/mini frigider gratuite; Terasa - frumoasa, bine ingrijita; Vis-a-vis de un super-market.

Minusuri: Camere mici; Baie mica; Mic dejun sarac; Fara balcon; Pereti subtiri... (pe unii chiar ii poate ajuta... deci... poate ar trebui trecut la plusuri...).

Statiunea:

Excelenta! daca esti un om dupa un an de munca si cauti linistea si relaxarea.

Jalnica! daca esti un pusti/pustoaica pus/a pe distractii/cluburi etc.

In principiu linistita, de lenevit, fara grija hotilor pe plaja, cu o mare si o plaja curata.

Multe terase si optiuni de servit masa/cocktail-uri etc. Deasemenea iubitorilor de pisici le recomand o vizita pe aceasta insula... pisici mai lenese si mai rasfatate nu am vazut in prea multe locuri (exceptie Turcia).

Masa:

In principiu te ingrasi dupa o vizita pe aceasta insula... portia se serveste la platou si la baza sta porcul...

Exista optiunea salatelor si se iese chiar mai ieftin.

Engleza este de baza, dar la terasele Doukas si Thassian (ambele in Limenas) sunt chelneri romani si meniurile sunt si in romana (+10% reducere la acestea doua); desertul gratuit (din ce am incercat noi la Doukas - prajitura; Thassian - prajitura/fructe; Syrtaki - fructe); painea gratuita (Doukas & Thassian, in rest variza intre 50 centi si 1 euro), a doua bautura din partea casei - aceeasi ca cea comandata initial vin/bere/suc (doar la Doukas - plus ca berea este servita in halbe cu gheata pe ele - o placere pe 35 de grade afara).

Comparativ este mai ieftin daca sunteti cazati in satele montane, noi am facut si o vizita de o zi in Panagia si acolo am iesit cu masa cam cu 10% mai putin decat am dat in Limenas (considerand o masa care include deja reducerea de la Doukas/Thassian -10%).

Per total recomand terasa Doukas vis-a-vis de portul nou. (Doukas si Thassian sunt una langa cealalta). Syrtaki este in partea estica a statiunii langa plaja.

Costuri:

15-25 euro o masa de 2 persoane (atasat este meniul de la Doukas, prin amabilitatea D-nei Geta cea care se ocupa de toti romanii serviti la Doukas).

3. 6 euro bilet dus-intors Golden Beach. (atasat este programul si pretul pe 1 drum de persoana valabil iulie/august 2009).

2-3 euro de persoana taxi boat de persoana pana la Golden Beach (program idem Makryammos)

2 euro de persoana taxi boat pana la Makryammos beach. (plecare 10:30 / 11:30; retur la 16:30/17:15).

3 euro de persoana accesul la Makryammos beach.

5 euro taxi (Mercedes E Klasse/Passat etc) pana la Makryammos beach indiferent de numarul de pasageri.

2 euro sezlongul / 3 euro umbrela pe zi la Golden beach. (de evitat restaurantul Fedra din Golden Beach daca doriti o servire rapida... masa la noi pentru 2 persoane a durat 2 ore).

Atentionari:

- Atentie la albine; sunt unele care "cad" in mare si sunt scoase ametite de valuri pe plaja, prietena mea a calcat pe una si cat de ametita era a intepat-o in talpa. Tratament > verificati ca nu v-a ramas acul in picior si intrati in mare; sarea din apa neutralizeaza veninul albinei (Ph bazic + Ph acid > Ph neutru); in 2 -3 ore nu ramaneti decat cu o mica "jena" in talpa.

- Atentie la arici de mare in zona de pietre si "iarba" pe fundul marii; noi nu am avut probleme cu ei si nici nu am utilizat incaltari speciale; atata tip cat eviti zonele pietroase si/sau ai ochelari de inot nu ar trebui sa ai probleme.

- Recomand ochelarii pentru inot (preturile variaza intre 5 si 12 euro) ; apa este foarte sarata in mare (in piscina este destul de mult clor) - ambele pot inrosi ochii fara prea mari eforturi.

- Inainte de a achizitiona ceva cercetati bine piata, pot fi diferente semnificative.

Trimis de Cristiann* in 22.08.09 20:58:11
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristiann*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrare Hotel

Cristiann*AUTOR REVIEW
    [23.08.09 12:21:55]

Am uitat sa adaug un lucru foarte important la "Atentionari":

Bulgaria este vestul salbatic! La ora 1:15, cam la 20 de minute dupa ce am trecut de popasul "steaguri", cand ne intorceam in Romania, am fost atacati de 5-6 bulgari cu bate si pietre, care incercau sa intre in autocar pentru a ne jefui (in noaptea dintre 20-21 August). Norocul nostru a fost soferul autocarului si faptul ca autocarul era dotat cu geamuri securizate cu folie de propilena (bolovanul aruncat nu a reusit decat sa sparga geamul exterior, celelalte doua interioare nu au patit nimic).

Procedeu de actiune: masina intrata pe contrasens cu farurile pe faza lunga pe traiectorie cu autocarul. Autocarul a oprit, masina s-a pus pe diagonala pe drum, s-au dat jos din masina bulgarii, deschis portbagaj, luat bate si pietre, doi in fata masinii, doi pe lateral fortand usile, unul in dreptul soferului, toti lovind autocarul cu bate si pietre, urland etc.

Metoda de scapare: sofer nepanicat, marsarier tare, intrat pe contrasens si calcat-o de asa natura incat sa nu aiba curaj sa se bage in fata autocarului niciun bulgar.

Daune: un geam spart pe partea dreapta a autocarului + zgarieturi.

Recomandari: permis de port arma + arma de calibru mare la mana, mers in convoi/gasca cu ceva la mana (recomand bata baseball / bastoane telescopice + spray paralizant).

Recomandare pacifista: sariti Bulgaria, mergeti cu avionul. (Blue-Air pana la Salonic ~ 90 euro de persoana dus-intors) ; sau traversati Bulgaria pe timp de zi cu riscul traficului aferent.

Nu stiu daca este bine sa dau numele firmei cu care am fost, mai ales ca incidentul nu l-am reclamat mergand glont pana la granita cu Romania... (tupeul bulgarilor era cu atat mai mare cu cat am vazut cel putin 8-10 echipaje ale politiei bulgare iesite la amenzi si ciubucuri pe drumul care traversa Bulgaria).

Cristiann*
    Alte impresii din această RUBRICĂAmfipolis Hotel: