ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2012
DIN: Medgidia
ÎNSCRIS: 08.04.10
NOV-2012

Exceptional

Hotelul este destul de vechi, dar cu modernizari vizibile. Dotari bune, curatenie (o caracteristica care nu mai trebuie comentata, doar sunt nordici), mic dejun tip bufet (acceptabil). Camere destul de mari, 3 lifturi (doua mici si unul mare). Baie curata. Curatenie zilnica in camere. Schimbat lenjerie, hartie nu trebuie sa ceri, apare zilnic alta. In camere era TV LCD cu sistem IPTV. Aveau doar cateva canale tv (15-20), restul era cu bani. Comandai ce vroiai de la desene animate pana la filme erotice. Preturile erau insa foarte mari (10 euro/vizionare)

Cel mai important lucru este pozitia hotelului, care este centrala. Practic esti in buricul targului. O gramada de magazine, cafenele, restaurante, muzee, cinematografe si multe altele.

Nu avea balcon si geamurile erau din... lemn (Da nu erau termopan) si asta nu numai la hotelul asta. Am observat ca sunt destul de conservatori in anumite privinte.

De vazut in Helsinki:

- Muzeul de arta contemporana (Kiasma),

- Muzeul sportului si stadionul olimpic

- Muzeul de pictura (era la Ateneu)

- Biserica de piatra

- Catedrala din Helsinki (care a fost candva ortodoxa)

Si multe alte obiective turistice, foarte bine prezentate. Daca vorbiti engleza nu veti avea nicio problema. Toata lumea vorbeste engleza la ei... soferul de pe microbuz, vatmanul de pe tranvai, vanzatoarea de la magazin, etc.

Marea majoritate stiu cel putin doua/trei limbi. Finlandeza, suedeza, engleza si chiar rusa. Acestea sunt si limbile in care veti gasi toate pliantele si chiar meniul la restaurant.

Revenind la hotel, pretul poate este mare, dar asta pentru noi. Ei au salariul mediu pe undeva pe la 3500 de euro. Asa ca si preturile sunt pe masura. La restaurant o masa cu un singur fel de mancare ajunge pentru 3 persoane la 100-110 euro. 20- 30 euro/portie. Scump!!! pentru romani. Sunt si restaurante gen impinge tava (chinezesti si nu numai) unde cu 8-9 euro mananci cat poti duce, ce vrei, si ce au, binenteles (gen bufet).

Biletul de tranvai/metrou/autobuz este gen card si se cumpara de la automat. Eu am luat de la vatmanul din tranvai, 10 euro/zi, un bilet de hartie. Mergi cu ce vrei si oriunde, nu conteaza cu ce sau pe ce linie. Am inteles ulterior ca acelasi card era valabil si la vapor.

Cartela de telefon mobil pre-paid este 3 euro cu credit de 5. Se cumpara de la... Kiosc. Reteaua se numeste... DNA... GoMobile. Pretul pentru apel local sau mesaj este de 6 centi. 2 euro internet/zi.

Atentie!!! la cei care au Cosmote. NU pot decat sa trimita mesaje sau sa primesca apeluri. Probabil asa este intelegerea. Cartela finlandeza se comporta la fel in Romania. Vodafon si Orange nu aveau probleme, dar intrau in alte retele mobile locale.

Internetul WiFi este prezent peste tot, inclusiv in exterior. Functioneaza foarte bine. Am vazut meciurile lui CFR cu Braga si Steaua cu nemti a caror nume nu-l dau ca m-au suparat rau 5-1.

Oamenii sunt foarte politicosi si deloc agresivi si grabiti ca la noi. La iesirea din magazin daca vad ca esti in spatele lor, chiar si cu 5-6 pasi, iti tin usa pana ajungi, ca sa iesi. Nu sunt cersetori (inca), iar pe strada lume putina mai ales in timpul zilei, cand sunt plecati la serviciu. Seara finlandezi merg la restaurante sau baruri. Nu se vinde bautura alcoolica tare in alimentari (gen vodka, coniac sau altele). Se gaseste bere (buna), vin si diferite lichioruri.

Ciocolata locala - Fazer (cred ca am scris bine) se gaseste intr-o varietate foarte mare.

Biletul la cinema era 9 euro. Filmele rulau in finlandeza, dar si in engleza.

O portie de paste costa 10 euro iar pizza este 12 - 20 euro, depinde de ce comanzi.

O sa revin cu poze. Daca intereseaza pe cineva, binenteles.

Trimis de marius71a in 12.12.12 00:57:48
Validat / Publicat: 12.12.12 07:02:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 1927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius71a); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare Hotel Arthur

[12.12.12 07:00:26]

@marius71a, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

iorgulescua
[12.12.12 17:05:44]

Multumesc pt informatii, mi s-a parut f util si interesant. M-ar mai interesa sa stiu cum ati ajuns acolo si cit v-a costat. Vi s-a parut suficient timp o saptamana sa vizitati lucrurile esentiale din Helsinki? Si cum ati plecat? Pe cont propriu sau prin agentie?

marius71aAUTOR REVIEW
[12.12.12 17:22:57]

@webmaster:

Da asa este. Pe viitor o sa incerc sa despart cazarea de zona vizitata.

M-am gandit ca nefiind prea multe review-uri despre Finlanda, ca nu prea ajung romanii usor pe acolo, sa las informatiile la un loc. Sunt mai usor de gasit la o cautare cu Finlanda.

marius71aAUTOR REVIEW
[12.12.12 17:51:51]

@iorgulescua:

Am mers impreuna cu delegatia unui liceu care a participat (cu succes) la o conferinta internationala a tinerilor. Din delegatie a facut parte si sotia mea.

Eu am fost insa ca turist si mi-am platit toata cheltuiala. Am mers doar pentru ca mi-am spus ca altfel nu as fi ajuns niciodata pe acolo, cel mai probabil.

Biletele de avion au fost rezervate printr-o agentia de turism. Am facut escala in Amsterdam (KLM). Existau si alte variante. Din pacate nu exista cursa directa Bucuresti - Helsinki. Biletele au fost rezervate din timp, nu mai stiu exact pretul... parca 200 euro/persoana.

Timpul a fost insuficient pentru a vizita toate obiectivele din Helsinki care probabil meritau atentie. Mai ales ca se lumina in jur de 9 si la 16 era deja intuneric... Finlandezi mergeau si ziua cu luminile aprinse la masini, chiar si in oras. Nu stiu daca asa prevede legea la ei, dar chiar era nevoie.

Exista si varianta de a face vizita acasa la Mos Craciun. Distanta era insa foarte mare. Am inteles ca se mergea o zi intreaga cu trenul. Evident trebuia sa te si cazezi pe acolo. Era prea complicat, asa ca desi am fost si cu copilul am renuntat.

De rezervarea la hotel s-au ocupat gazdele, extrem de amabile, eu am platit doar factura la sfarsit.

720 euro/6 zile. Am observat ca hotelul este inscris si pe siturile de rezervari online.

In Helsinki oriunde vezi un robinet poti bea linistit apa. Acest lucru l-au spus de pe aeroport gazdele. Era un fel de mandrie pentru ei. Si apa era chiar buna. Am luat si apa plata din magazin. Apa de la robinet parca era mai buna...

Din pacate desi am fost in noiembrie nu era zapada. Un lucru neobisnuit din ce am inteles de la finlandezi. La o saptamana dupa ce am plecat a nins.

Am intalnit si doi romani care lucrau pe acolo. Un inginer care facea service la echipamente la hotel, si o domnisoara care ne-a surprins cand am ajuns la Ateneu. Lucra acolo si am fost uimiti sa o auzim vorbind romaneste. Oameni fericiti. Nu?

iorgulescua, marius71a

• pagină generată în 0.038719892501831 sec