ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2012
STATUS: APOLLO
AUG-2012
2 AD. + - COPII -- v: -

Am revenit cu drag

Sâmbătă 11.08.2012, ora 05.25, am plecat din București spre Alanya nerăbdători să ne petrecem cele două săptămâni de vacanță pe tărâm turcesc.

Traseul parcurs în prima zi a fost următorul: București - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Târgoviște - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Edirne - Istanbul - Adapazari - Osmaneli - Bilecik - Bozuyuk - Kutahya. Distanța parcursă a fost de 1005 km. Detalii despre drum, taxe, alimentări, poate prea multe, puteți găsi aici.

Ca de fiecare dată, am fost uimiți de rapiditatea cu care se dezvoltă infrastructura rutieră în Turcia de la un an la altul. Nu am mai folosit GPS-ul, drumul fiind deja cunoscut, știam și de existența unui mare indicator spre hotel chiar la drumul principal, dar, spre surpriza noastră, drumul pe care mersesem cu un an înainte, același D 650, era acum doar o bretea secundară adiacentă drumului principal, iar, prin construirea unui nou corp de clădire în curtea hotelului, vizibilitatea acestuia din șosea este mult redusă.

Am ales acest hotel, la care am stat și cu un an înainte, mulțumiți fiind de condițiile oferite, de raportul calitate-preț, dar, mai ales, datorită poziției sale care ne-a permis împărțirea celor 1470 de kilometri în cel mai avantajos mod pentru noi. Hotelul a fost rezervat de la aceeași agenție din București la un preț de 28 euro/noapte/persoană cu demipensiune fără băuturi. Pe booking era disponibil la 50 de euro/camera dublă, însă numai cu mic dejun. Varianta cu demipensiune a fost cea mai bună pentru noi, deoarece, după un drum atât de lung, ne-a scutit de efortul de a căuta un alt loc unde să luăm cina, cu atât mai mult cu cât hotelul se află la oarecare distanță de centrul orașului.

La ora 17.10 parcam în curtea hotelului Grand Cinar 3* din Kutahya. La momentul sosirii, era singura mașină românească din parcare, dar până seara au mai apărut vreo trei. Așa cum spuneam, parcarea este în curtea hotelului, în stânga intrării, închisă cu o poartă glisantă și cu cabină pentru paznic. Locuri de parcare sunt puține raportat la capacitatea hotelului, dar noi am găsit de fiecare dată loc.

La recepție am prezentat voucherul, am completat formularul, formalitățile de check-in desfășurându-se rapid. La solicitarea mea am primit o cameră la etajul al patrulea cu vedere spre parcare. Nu am avut nevoie de serviciile bell boy-ului, lăsând în mașină cea mai mare parte a bagajelor. Am primit o cameră mare pentru un hotel de 3*, curată, cu un pat dublu parcă nu atât de lat ca anul trecut, două noptiere, dulap mare cu trei uși, aer condiționat individual (l-am folosit doar ca ventilator pentru a scoate mai repede fumul de țigară, camera neavând balcon), televizor LCD mare, minibar contracost, seif, cană-fierbător, pliculețe de ceai și cești de ceai, calorifer atât în cameră cât și în baie, parchet laminat pe jos. Baia era de dimensiuni medii, cu cadă, perdeaua de duș fiind înlocuită de un geam, cu uscător de păr, dozator de săpun lichid la chiuvetă și dozator de șampon/gel de duș la cadă. Primul lucru pe care l-am verificat a fost existența prosoapelor. Erau 5 bucăți perfect albe.

După ce am făcut duș și în așteptarea cinei am testat internetul wireless care funcționa și în cameră. De fapt, erau mai multe rețele (pentru lobby și pentru fiecare etaj câte una), conectarea făcându-se pe cea care avea semnal mai puternic în funcție de locul în care te aflai, cu parolă.

La ora 19.30 am coborât la restaurant pentru masa de seară. Am regăsit același restaurant elegant, gătit ca pentru nuntă. Mâncarea a fost bună, deși nu foarte variată. După cină am ieșit pe terasă la un ceai turcesc și o cafea instant. În holul hotelului se găsesc permanent la dispoziția oaspeților o vitrină de fursecuri și miniprăjituri și ceai și cafea pe care și le prepară fiecare după gust.

Am profitat de faptul că soțul a urmărit pe telefon nu știu ce mare meci de fotbal care se juca în România în acea zi pentru a face o tură prin hotel, astfel că am vizitat sala de fitness, magazinele de la subsol (în mare parte închise la acea oră) și o sală pentru petrecerea timpului liber, unde se putea juca table, cărți sau rummy, toate fiind puse la dispoziție gratuit de către hotel.

Nu am repetat greșeala de anul trecut de a dormi cu fereastra deschisă pentru a nu mai fi treziți cu noaptea în cap de chemarea la rugăciune a muezinului de la moscheia din apropierea hotelului.

Micul dejun a fost satisfăcător, doar bufet suedez de această dată, fiecare găsind ceva care să-i placă. Am constatat că două ceaiuri turcești ceva mai concentrate au același efect ca și cafeaua pe care astfel am sărit-o.

După micul dejun am predat camera și am plecat mai departe pe traseul: Kutahya-Afyon-Sandikli-Burdur-Antalya-Okurcalar (Alanya), ajungând la primul nostru hotel Delphin Botanik 5* la ora 12.15 și după doar 465 de kilometri parcurși în cea de a doua zi de drum.

Am fost chiar mai mulțumită decât cu un an înainte și recomand călduros acest hotel la care, cel mai probabil, voi poposi și anul viitor.

LE:

Cumhuriyet Mah. Haymeana Cad. Esnaf Sok.No 4

Kütahya/KU, Turkey

0274 271 0707

Trimis de nicole33 in 01.12.12 17:00:23
Validat / Publicat: 01.12.12 18:55:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Hotel Grand Cinar Kutahya - vedere de la geam. În stânga se observă minaretul moscheii din apropiere. Aviz amatorilor de a dormi cu fereastra deschisă.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

bobyrodin [27.01.13 11:19:22] »

Scrie-mi, te rog în mesageria privată numele agenţiei la care ai facut rezervarea. Şi mai am o rugaminte.....adică două: la ce oră se începe servirea micului dejun şi ora la care aţi plecat voi din hotel (având în vedere că este prima dată când voi merge cu auto in Antalya mai exact Side, mă interesează cât mai multe detalii pentru a-ne face traseul plăcut şi uşor de parcurs).

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.01.13 17:16:17] »

@bobyrodin:

Programul, în Turcia, este o chestie destul de aproximativă. Dacă acum doi ani cina începea la ora 19.00, iar micul dejun la ora 7.00, anul trecut cina a început la 19.30, iar micul dejun pe la 7.30, deci nu știi ce idee le vine de la un an la altul.

Ambele dăți am părăsit hotelul pe la 8.20-8.30 și, fiind duminică, drumul a fost foarte liber în cea mai mare parte.

Mă gândesc dacă merită să-ți mai recomand agenția cu care am fost anii trecuți, în condițiile în care eu nu am mai apelat la ei anul acesta deoarece au crescut destul de mult prețurile. Dacă acum doi ani cereau 52 euro pe camera dublă cu demipensiune, respectiv 56 de euro anul trecut, comparativ cu 50 de euro camera dublă doar cu mic dejun pe booking.com, merita să iau de la ei. Anul acesta imediat, după revelion, au afișat un preț de 66 de euro camera dublă doar cu mic dejun, i-am sunat crezând că este o greșeală, dar mi-au confirmat că e corect. Am intrat pe booking și am rezervat aceeași cameră dublă cu doar 40 de euro cu MD.

Ulterior, au revenit asupra ofertei de pe site dând iarăși demipensiune la același preț, dar și booking-ul a avut o reducere de la 40 la 30 de euro pe care am prins-o, considerând că de diferența de 33 de euro mănânc trei cine nu una în Kutahya.

Fiecare este liber să rezerve unde consideră mai avantajos pentru el și familia lui, ideea este că acest hotel este o bună opțiune pentru noaptea intermediară în drumul spre Antalya.

Dacă dorești mai multe detalii despre drumul parcurs, poți citi aici http://amfostacolo.ro/turcia-pareri,1/cu-masina-la-mediterana,23,3515/drumul-spre-antalya,6437/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__36019.htm sau poți întreba punctual pentru a clarifica alte nelămuriri.

Arya [28.01.13 09:44:37] »

@BOBYRODIN

Inca mai gasesti pe booking.com oferta la Grand Cinar hotel din Kutahya la 30 de euro camera dubla pe noapte cu mic dejun inclus. Mie mi se pare un pret foarte bun. Ma gandesc sa rezerv si pentru dus si pentru intoarcere.

Nu plange dupa demipensiune cum a avut @ nicole33. Este mai avantajos doar cu mic dejun pentru ca nu mai este nevoie sa te grabesti ca sa prinzi cina. Drumul e lung si nu are rost sa alergi legat de o anumita ora. Asa mergi in ritmul tau, conditiile de trafic pot varia foarte mult si implicit durata drumului.

Maricica40 [28.01.13 11:14:14] »

@Arya:

Mulțumesc pentru informațiile suplimentare aduse.

Mă interesează și pe mine acest hotel.

danamandache [14.06.13 08:38:04] »

Am facut astazi rezervare la hotel pe booking dar cu mic dejun inclus, eu as fi vrut cina inclusa pt ca as dori sa sar peste mic dejun. Acest mic dejun nu poate fi inlocuit cu cina in conditiile in care am specificat la rezervare ca doresc cina nu mic dejun?

Hotelul se afla la intrare in Kutahya?

Arya [14.06.13 09:25:34] »

@danamandache

Interesanta ideea de a schimba mesele. Depinde doar de ei daca accepta sau nu. Va fi insa greu sa te intelegi si sa negociezi cu ei daca nu cunosti limba turca, ei nepreaavand treaba cu engleza.

Hotelul nu este la intrare in Kutahya. Pe harta pare in a doua jumatate a orasului, mai degraba spre iesire, insa este extrem de vizibil din autostrada.

Eu as lasa lucrurile asa. Prefer sa nu fiu legata de o anumita ora de sosire in prima zi, pentru ca nu poti sti niciodata cat va dura drumul.

danamandache [14.06.13 11:16:54] »

@Arya: da, ai dreptate dar la ora la care ajungem putem servi cina si plati cu euro sau cardul pt ca lire am cautat de am innebunit dar degeaba nu am gasit?

In privinta hotelului de fapt asta ma interesa daca este vizibil de pe autostrada.

Multumesc pt ajutor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.06.13 18:15:45] »

@danamandache:

Hotelul se află aproape de ieșirea din Kutahya. Ajungi la el după ce traversezi cea mai mare parte din oraș. Există un indicator mare spre hotel pe partea dreaptă. Hotelul îl vezi abia după ce treci prin dreptul lui.

Anul trecut cina se servea începând cu ora 19,30. Anul acesta am luat doar cu mic dejun. Nu contează ora la care ajungi la hotel. Vei avea timp suficient de odihnă până a doua zi dimineața. De asemenea, nu este musai să mănânci de seară la Kutahya. Dacă vi se face foame mai înainte, opriți unde vă place, mâncați de seară, ajungeți la hotel, vă cazați și vă culcați.

La recepție se poate plăti cu card bancar, însă este mai avantajos să ai lire cash. În zona hotelului nu am văzut alte locuri de luat masa.

webmaster70 [22.06.15 22:29:31] »

Autorul acestui articol a încărcat recent un al patrulea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

24cata72, bobyrodin, danamandache, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Cinar Hotel: