ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2009
ÎNSCRIS: 31.03.08
AUG-2009

O oaza de odihna la Haus Ripper

Intre 2-9 august 2009 am stat la Haus Ripper in Kaprun.

Am ales dinadins aceasta pensiune, asezata mai retras, spre capatul dinspre castel al satului, pentru liniste. La aceasta alegere a contribuit si review-ul scris de Florentina2006 pe acest site.

Impresiile sunt excelente: pensiune tipic austriaca, mobilata cu mult bun gust, extrem de curata, liniste, parcare in fata casei. Camera in care am stat era foarte spatioasa, cu baie proprie recent renovata, cu doua paturi plus o canapea, cu TV si seif pentru valori. Plus un balcon mare, cu vedere la curtea si padurea din spate, un peisaj idilic.

Familia Ripper este extrem de primitoare, vorbeste engleza (mai ales Katja, care duce greul pensiunii). Micul dejun standard, multumitor din punctul meu de vedere, cu chifle foarte proaspete zilnic, salamuri, sunca, cascaval, gem, ou fiert la cerere, ceai sau cafea la discretie. Per total, la 27 euro/persoana /noapte, consider un foarte bun raport pret/calitate.

Trimis de saxonul in 18.08.09 18:48:04

VIZUALIZĂRI: 2461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (saxonul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristi_an3000
[09.09.09 20:50:32]

Salut,

Vroiam sa te intreb de ce nu ai mai stat pana la urma la Haus Veronika, in Obertraun, parca acolo ziceai ca ai rezervare din cate imi amintesc.

Si inca ceva: pe unde ai mers si cat ai facut? Anul trecut am mers pe jos, prin sud (Liezen), dar ma intreb daca e mai convenabil si se face mai putin pe aialalta autostrada, Viena-Salzburg.

Eu o sa merg iar vreo 5 zile in perioada revelionului in Obertraun si ma gandesc cum ar fi daca as merge daca as alege aialalta ruta (prin nordul Austriei).

Merci!

saxonulAUTOR REVIEW
[10.09.09 10:13:59]

Salut Cristian,

Ba am stat si la Haus Veronika 1 saptamana, dupa ce am plecat din Kaprun.

La dus am mers prin sud (Liezen), si am facut mai mult decat la intors, prin Salzburg-Viena (A1), ruta clasica.

Cred ca pe timp de iarna e mult mai bine pe A1. Mergi mai mult pe autostrada, riscul sa prinzi portiuni cu probleme datorita iernii e mai scazut, timpul de parcurs e mai scurt si nici nu ai atatea sosele de schimbat ca pe varianta sud.

La dus, prin sud am facut Arad-Kaprun in 13 ore, inclusiv pauzele, dar am prins 1 ora un blocaj datorita unui accident pe S320 aproape de Radstadt. La intors am facut Obertraun - Viena (prin A1) - Arad cam 11 ore, inclusiv pauze. Am mers la limita de viteza permisa pe fiecare portiune de drum.

O zi buna.

dorgo
[14.11.10 14:04:28]

Din pacate asemenea imagini minunate cum e PO2, PO6, PO7 si altele nu se vad de pe autostrada.

E cumva vreo legatura intre Jack the Ripper, spintecatorul ce-a terorizat Londra anilor 1888 si Ripper Haus sau e pura coincidenta?

dorgo, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂHaus Ripper: