ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2012
DE Lavy
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 20.09.12
SEP-2012

Esat - la fel de ok cum l-am lasat

Anul acesta am ajuns pentru a 2-a oara la Esat. Am sa incerc sa va prezint motivele pentru care am ales acelasi hotel si astfel cred ca va veti putea face o parere despre serviciile oferite.

In primul rand pretul, ce include si un regim All Inclusive (sau mai bine Included), pret ce cu siguranta nu ai cum sa-l gasesti pe litoralul romanesc, sau chiar in destinatii cunoscute low cost. (79Euro 7 zile cu AI).

Pozitionarea hotelului este mai mult decat buna, 200-300 de metri de faleza si Marina. La coborat e frumos, la urcat se poate urca in 2 variante, o panta destul de abrupta sau se poate ocoli pe un drum mai lin. Daca se coboara pe panta abrupta, la 100 de metri spre dreapta se gaseste un supermarket de genul Kaufland, Billa, etc. Spre stanga se merge spre bazar, primarie si portul in care ancoreaza marile vase de croaziera. Daca din fata hotelului nu se coboara, ci se face stanga, la 50 de metri se gaseste un magazin mic alimentar cu preturi ok, deschis chiar si la 24:00

Un alt plus este traseul Dolmusului 2 (maxi taxi) care are statie chiar in fata hotelului. Pretul este de 1,75 lire si va duce pana in bazar.

Restaurantul hotelului este situat la etajul 6, ceea ce ofera o panorama asupra Kusadasi-ului ce iti taie rasuflarea. Nimic nu e mai placut ca savurarea unei cafele privind spre largul marii.

Piscina este mare si curata, eu personal vazand in fiecare seara personalul hotelului facand teste de puritate si dozand solutii pentru curatare. Piscina mica pentru copii e ok, dar deseori gasesti adulti in ea. Programul la piscina se cam termina in jurul orei 17 datorita umbrei pe care o lasa hotelul la apusul soarelui.

Masa de tenis este langa piscina, table, sah, etc.

Camerele sunt spatioase, mobilierul mai mult decat decent, balcoanele ok, si baia destul de mare. Televizor, frigider, aer conditionat, internet. Toate camerele double sunt cu vedere la mare, iar camerele triple sunt asezate inspre piscina. Daca luati camera duble va recomand sa cereti la receptie etajul 4 sau 5 pentru ca vederea spre mare e superba. Daca prindeti etajul 5 s-ar putea sa va deranjeze mai ales dimineata zgomotul scaunelor de la restaurantul pozitionat deasupra.

In holul de la intrare se gaseste un calculator cu internet pentru cei care vor sa tina legatura cu cei de acasa prin net si nu si-au luat laptop sau alte device-uri.

Acum ca am ajuns la partea de bucatarie. Personal sunt un carnivor dar bucataria de la Esat este o bucatarie inclinata spre specificul turcesc, cu multe legume si iaurturi. Cu toate acestea nu am avut nimic de obiectat, de fiecare data am avut ce sa mananc (chiar multe feluri de mancare). Am fost incantat sa incerc specialitatile cu linte, bame si tot felul de musacale si mancaruri rar intalnite in bucataria noastra. La fiecare masa este cel putin un fel de carne, peste. Oferta de prajituri e cam slabuta, iar la fructe gasiti pepene, mare, uneori pere. Intre 15 si 17 la piscina se servesc cartofi prajiti, pizza si hamburgeri.

La bar gasesti bere slab alcoolizata, vin sec alb si rosu, gin, vodca si raki (un fel de ouzo pe care turcii il beau diluat cu apa in proprtie de 1/2 sau 1/3). Sucurile sunt la dozator, fie ca sunt din gama cola, fanta, sau daca sunt fara acid. Apa minerala si plata e la sticle. Dupa ora 23 barul de la piscina iese din sistemul AI si bautura se plateste.

Personalul nu exceleaza la limba engleza dar te intelegi cu ei. Pentru ca imi sta in fire am lasat la inceput cateva mici "tips"-uri si nu am avut pe toata perioada o problema cu ei. Au fost foarte amabili si saritori si nu cred ca din cauza bacsisului, pentru ca asa se comportau cu toata lumea. Curatenia in camere in fiecare zi, lenjeria schimbata la 3-4 zile. Prosoapele dupa 5 lire lasate pe pat, schimbate in fiecare zi.

In concluzie, pentru cei care nu se asteapta ca la un pret mai mic de 15 Euro pe noapte sa gaseasca un hotel de 5 *, Esat este o destinatie de recomandat.

Trimis de Lavy in 18.10.12 11:47:13
Validat / Publicat: 18.10.12 13:04:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lavy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa din fata hotelului

adryana
    [18.10.12 15:01:42]

f. bine scris, la obiect, apreciez sinceritatea ta si mai ales f. ca nu ai dat nota pentru plaja si mare. Mi se pare mai mult decat corect, asta deoarece hotelul Esat nu are plaja , este situat chiar in oras si trebuie sa mergi cu dolmusul la plaje. Felicitari pentru impresii.

LavyAUTOR REVIEW
    [19.10.12 18:34:16]

@adryana: Multumesc pentru aprecieri, si ar fi fost anormal sa spun ceva de plaja cat timp Esat-ul nu detine una proprie. Referitor la plajele din apropiere (Ladies Beach) oricum nu am fost prea incantat. In restaurantul hotelului in ambii ani (2011-2012) in fiecare seara aparea Maurice (cu Maurice Beach - Dolphin Beach) care oferea free shuttle in fiecare zi la plaja lui. Sincer nu am mers, dar cei cu care am discutat si fusesera nu erau chiar f multumiti.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [26.11.12 09:14:59]

@Lavy: imi place mult felul in care gandesti, apreciind la justa valoare calitatea serviciilor acestui hotel.

Privelistea din restaurant este una super-tare, insa nu-mi pare chiar asa facil drumul de intoarcere din centru la hotel, pt ca-ti dai sufletul cu acel urcus.

Se pare ca ramai totusi fidel acestui hotel si atunci imi permit sa-ti sugerez ca data viitoare sa apelezi la un alt shuttle-bus, pt Diamond Beach de data asta, care, intr-adevar costa 5$ insa ai si o bautura racoritoare (doza) si un platou cu fructe iar daca negociezi bine, chiar si o cafea turceasca. Plaja de aici este una suuuuuuperba, merita toti banii! Si nu ma refer la umbrela, sezlong, terasa ci strict la plaja si nisip, curatenie si posibilitatea de a intra in mare pina la 2-300m fara ca apa sa-ti treaca de mijloc.

Foarte buna pt familiile cu copii si nu numai!

adryana, Lavy, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂEsat Pigale Panorama Hotel: