ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2012
DIN: Tirgu-Mures
ÎNSCRIS: 10.07.10
AUG-2012

Am fost si noi la Atrium

Buna ziua.

La fel ca in fiecare an, dupa intoarcerea din concediu, postez si eu impresiile noastre si fac acest lucru deoarece si eu ma inspir de pe acest site in alegerea unui hotel.

Asadar, in data de 15 august 2012, la ora 4 dimineata am pornit si noi din Tg. Mures spre Grecia. Dupa mai multe consultari cu alti utilizatori ai siteului si dupa mesajul primit de la utilizatorul @biancuta, am ales varianta clasica prin Giurgiu -Ruse - Sofia - Blagoevgrad - Sandanski - Kulata- Tessaloniki - Pefkohori. Am ajuns destul de repede la Giurgiu, am traversat podul "prieteniei" care este fenomenal pe partea noastra, ma refer la calitatea drumului, si am ajuns in Bulgaria. Buvigneta am cumparat-o inainte de sensul giratoriu, imediat dupa iesirea din vama, cu 60 de lei pentru 2 saptamani.

Traversarea Bulgariei a fost relativ usoara, cu multe echipaje de politie, dar care nu au avut treaba cu noi, si la ora 17.30 eram in Sandanski. Neavand rezervat nimic pentru noaptea intermediara, considerand ca este inca prea devreme sa ne cazam, ne-am continuat drumul. Trecerea frontierei dintre Bulgaria si Grecia a durat 3 minute, in sensul ca Bulgarii au verificat buvigneta si actele noastre iar grecii ne-au urat drum bun. La ora 19.30 eram in Salonic, dar si de acesta data ni s-a parut ca e prea devreme sa ne cazam si nici nu vroiam sa intram in oras, astfel ca ne-am continuat drumul. Cand ne-am gandit noi ca ar trebui sa ne oprim si sa ne cazam, deja era intuneric, eram in zona de statiuni, preturile de cazare pentru o noapte erau cuprinse intre 120-140 euro, asa ca am hotarat sa mergem mai departe iar la ora 22.30 eram in curtea hotelului. Am mers la receptie, am intrebat daca au camere libere si care este pretul unei nopti de cazare, raspunsul fiind 122 euro. In momentul in care le-am aratat voucherul valabil de a doua zi, au chemat-o pe sefa iar aceasta ne-a oferit cazarea la 100 euro. Ni s-a parut cam mult gandindu-ne ca in Sandanski am fi gasit cazare la jumate de pret, dar oricum fapta era consumata si nu mai aveam ce face. Ne-au cazat in camera 102, camera care ne era repartizata indiferent cand ajungeam, si ne-au spus ca dimineata ne asteapta cu voucherul pentru a ne pune bratarile de all si de a finaliza toate formalitatile.

Acum sa vorbim despre cazare.

Prima impresie la intrarea in curtea hotelului este ok. Hotelul este frumos luminat, este in forma de U, locuri pentru masini sunt destule si sunt fara plata.

Camera este destul de mare, cu un pat matrimonial si unul de o persoana, cu asternuturi curate si saltele comode. Mobilierul este un pic mai vechi, dar este incapator, TV este unul cu diagonala de 37", neavand programe in limba romana nu prea l-am pornit.

Baia este suficient de mare, cu cadita de dus si cu perdea, prosoapele mi s-au parut destul de innegrite de vreme, asta cand am ajuns, pentru ca le schimbau zilnic si aveau si prosoape mai albe.

Terasa era mare, cu doua scaune si o masuta, fara uscator de haine, mai existau doar suruburile care sustineau acel uscator candva.

Curatenie se facea zilnic, iar asternuturile le schimbau la 3 zile.

Dar per total cazarea a fost ok, deoarece nu am mers la mare sa stam in camera.

Acum sa vorbim depre masa si conceptul lor de all.

Masa de dimineata era mereu aceeasi, dar oricum erau suficiente sortimente ca sa poti manca in fiecare dimineata alta varianta. Erau oua fierte, omleta, ochiuri, crenvursti, bacon, paine prajita cu ou, gemuri, dulceturi, miere, salam, sunca, cascaval, rosii, ardei, castraveti, fursecuri, lapte, ceai, cafea.

Masa de pranz era destul de variata, dar si la greci, ca si la turci, cina este considerata cea mai importanta masa si cu mai multe feluri de mancare. Nu are rost sa insir toate felurile de mancare, ideea este ca mancarea era proaspata, bine gatita. Ce nu mi-a placut mei era faptul ca toate fructele erau taiate felii; faptul ca daca vroiai sa mananci ceva dupa-masa nu gaseai decat la bar, si aceasta consta intr-un sandwich facut din doua felii de paine cu o felie de cascaval si una de salam; daca vroiai sa bei o cafea trebuia sa astepti ora 15 ca doar atunci era inclusa cafeaua in all, altfel o plateai, nu existau, ca in Turcia si in Bulgaria, aparate pentru suc sau cafea, totul trebuia comandat de la bar, iar ospatarii trageau cate o liniuta intr-un caiet, pentru fiecare pahar de suc, de bere, pe care il dadeau. Mi se pare total aiurea sa tii o asemenea evidenta.

Programul de entertainment.

Aici numai cuvinte de lauda la adresa celor doi baieti, care isi faceau treaba super si puneau suflet in ceea ce fac. Programele lor ii vizau in general pe cei mici, nici seara nu exista nimic pentru adulti.

Terenul de joaca pentru cei mici era cam in paragina, oricum era inchis si nu aveai acces la tobogan, leagan. Este o sala unde cei mici sau mai mari isi puteu petrece timpul facand diferite activitati: desenau, faceau puzzle, se puteau juca cu diferite jocuri, exista X-box, care spre deosebire de turci, a fost free.

Langa lobby era masa de ping-pong, masa de biliard, calculatoare cu internet (1 euro=40 minute), masa de fotbal. Pentru masa de ping pong trebuia sa platesti o garantie de 5 euro, bani pe care-i primeai inapoi, iar pentru biliard tariful era tot de 5 euro. Este si teren de baschet, tenis, aici garantia era de 20 euro.

Piscina are o adancime cuprinsa intre 1.20 - 2.70, apa era calda si curata, iar pentru cei mici era o piscina unde apa avea intre 0.40-0.60m.

Plaja si marea.

Hotelul fiind situat pe o colina, distanta pana la plaja, probabil o fi de 500 m, dar la urcare este destul de greu de facut drumul. Oricum, hotelul pune la dispozitia turistilor un "bus" care circula la ora 10,11,12,14,30,16,18,19, si care te ducea pe o plaja lata, unde puteai opta pentru sezlong sau puteai sta direct pe prosopul tau. Apa este foarte curata, a fost si foarte calda, cu pietricele pe fundul marii. Acest lucru nu a fost deranjant, deoarece sotul si copilul intrau in mare fara papuci si era ok.

In doua dupa-amieze am fost cu masina pana in Pallini, la 5 km de Pefkohori, unde exista plaje neamenajate, cu nisip fin atat pe plaja cat si in apa.

In 26 august, dimineata la 9 am pornit spre casa, pe acelasi drum pana in Botevgrad, de unde am luat-o spre Vidin, prin Mezdra- Vratsa - Montana. Din Bulgaria am iesit pe la Bregovo, am intrat in Serbia iar din Negotin am intrat in Romania pe la Portile de Fier. Intentia noastra a fost sa trecem Transalpina in drum spre casa si de aceea ni s-a parut cel mai bun traseu, si care nu a costat nimic din punct de vedere al taxelor. Am asteptat vreo 30 minute la sarbi, deoarece am ajuns la ora 20 si tocmai se facea schimbul, dar am trecut fara probleme. Ne-am continuat drumul spre Drobeta-Turnu Severin, de acolo spre Motru- Tirgu Jiu - Novaci -Ranca -Sugag - Sebes -Alba Iulia - Tg. Mures.

Trimis de corinutza in 01.10.12 12:18:14
Validat / Publicat: 01.10.12 13:29:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Terasa camerei, suficient de mare.

• Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Hotel [Pefkohori]: