ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2012
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Prima data si-as mai reveni...

Ca in fiecare an, prin primavera am inceput sa caut o locatie pentru un viitor concediu pe care anul acesta l-am programat la mijlocul lunii iunie. Nu a fost greu sa gasesc, chiar daca a trebuit sa tin cont si de faptul ca acum suntem 3; nu mai suntem o pereche indragostita, ci suntem parinti de mogaldeata si trebuia sa alegem un loc potrivit si pentru nevoile ei.

Bineinteles, Grecia si daca se poate un loc nou. Si asa am ales Thassos-ul. Nu mai fusesem acolo si eram curiosi sa vedem daca laudele sunt bine-meritate. Am decis sa ne cazam la Studios Filio pentru ca mi-au placut foarte mult pozele de pe site-ul oficial in care aratau si spatiul de joaca pentru copii din curte. A fost argumentul final de alegere dupa o analiza prin comparare a mai multor oferte. Pretul l-am “negociat” direct cu proprietarul prin intermediul e-mail-urilor si am trimis un avans de 100 euro prin Western Union. Totalul a fost de 304 euro pentru 7 nopti in regim “self catering”.

Dupa o calatorie lunga, cu un drum lejer prin Bulgaria, fara nici un fel de probleme, am ajuns la ferry in Keramoti. Ne-a costat 22 euro sa trecem (16 euro masina si cate 3 euro / adult). Pentru fetita nu am platit nimic. Trecerea a durat aproximativ 30-35 minute. Tot drumul am asistat la un spectacol din partea pescarusilor care efectiv luau pufuletii din mana turistilor. Aproape ca nici nu mi-am dat seama cum a trecut timpul.

Cand am ajuns. aveam emotii pentru ca deja se innopta si nu stiam exact unde se gaseste hotelul. Nu a fost insa greu sa-l gasim. La aproximativ 6 km de Thassos Town (sau Limenas), urmand drumul de coasta spre vest, imediat ce trecem de Pachis Cape, vedem indicatorul luminat in drum si coboram spre plaja Pachis Beach, tot inainte.

Studiourile sunt situate chiar pe plaja si imediat ce am intrat in curte – in cautarea receptiei – mi-a placut atmosfera primitoare. Nu exista receptie, insa proprietarii locuiesc acolo in timpul sezonului, intr-o casuta separata. De acolo am primit cheia camerei cu nr. 7.

Toate camerele au terasa cu vedere spre curte. Am numarat in total vreo 14 dintre care probabil cateva apartamente, unul chiar langa camera noastra unde erau cazati alti conationali. In prima seara, chiar daca eram obositi, am ales sa inspectam zona si am prins un apus de soare superb, chiar pe plaja hotelului (e putin impropriu spus ‘hotel’ pentru ca nu exista decat studiouri, dar nu gasesc o exprimare mai potrivita si mai accesibila in context).

Camera – suficient de mare, dar cu dulapul relativ mic in cazul in care gradul de ocupare este maxim – adica 3 adulti. Exista un pat dublu, pe care l-am monopolizat imediat eu si fiica-mea, si un pat simplu.

Chicineta era complet utilata. Avea inclusiv sandwich maker, ceea ce inca nu mai intalnisem in sejururile noastre de pana acum. Chiar daca exista si plita electica pentru gatit, noi preferam sa ne ducem plita de acasa, pentru ca niciodata nu sunt multumita de calitatea celor din camerele hotelurilor. Probabil sunt limitate la anumite temperaturi de gatire si sunt mai potrivite pentru gustari si mic dejun, decat pentru gatit propriu zis. Altfel nu-mi explic de ce de fiecare data cand incerc sa o folosesc, imi ia o vesnicie sa termin. Am observant ca toate tacamurile si farfuriile erau in multiplu de 3, deci suficiente si in cazul in care am fi fost 3 persoane.

Baia e destul de mica, cu cabina de dus, dar foarte curata. Hartia, sapunul si prosoapele curate nu ne-au lipsit niciodata.

Curatenie se face in fiecare zi, dar de multe ori noi am fost nevoiti sa refuzam acest lucru pentru ca era chiar ora la care fetita noastra isi facea somnul de amiaza.

Singurul lucru care ne-a deranjat, insa doar in prima seara, au fost tantarii. Nu am simtit cand ne-au muscat in timp ce stateam pe terasa si am suferit aproape toata saptamana de pe urma muscaturilor. Bineinteles, urmatoarele seri am folosit toate metodele de combatere, dar era prea tarziu pentru cele care existau deja. Si au fost, nu gluma! Printr-o minune, totusi, fiica-mea a scapat. In camera nu sunt decat daca se lasa usa deschisa seara, cand incep sa circule.

Plaja – este ingusta, cu intrare lina in mare, dar cu cateva pietre pe o portiune de 2 metri de-a lungul malului. Pentru asta, am ales sa mergem in apropiere, la 300-400 metri unde se gasea un golfulet foarte primitor si relativ retras cu cateva sezlonguri gratuite puse la dispozitia turistilor. Acolo nu erau pietre si nu aveam deloc emotii sa o las pe micuta sa se joace pe malul apei. Apa a avut intre 22 la inceputul sejurului si 26 de grade spre sfarsit, in functie de vreme. Nu a plouat cat am stat pe Thassos, dar au fost 2 zile consecutive in care a batut foarte tare vantul, intr-una dintre acestea neputand sa intram in apa pentru ca ni s-a parut rece si prea agitata. In acele zile, in Skala Potamia si Skala Panagia nu s-a putut intra in mare deloc pentru ca valurile depaseau 2 metri.

Apoi vremea s-a linistit si apa a devenit din ce in ce mai calda. O adevarata relaxare! Asta pot sa spun despre plaja de langa Pachis.

Mancarea – pentru ca am sosit inainte de 15 iunie, cand este deschiderea oficiala de sezon acolo, nu am putut sa servim masa la restaurantul hotelului, pentru ca era inchis. Deschiderea a fost precedata de 2 zile de aprovizionari masive, facute chiar de proprietar. Meniul rasfata fiecare gusturi. Era imposibil sa nu gasesti ceva potrivit, iar preturile la fel cu al celorlalte terase din apropiere.

Inca din prima seara am ales o taverna, situata la 500-600 metri de studio. Am fost foarte multumiti de mancare – adevarul e ca grecii mananca mult si condimentat, exact cum ii place sotului meu, care e foarte pretentios cand e vorba de mancare. Pretul unei cine pentru 2 adulti cu aperitiv (de obicei paine prajita cu ulei de masline si oregano sau un bol de ciorba greceasca de pui adevarata), fel principal (din care am luat de fiecare data cu noi la pachet pentru ca nu l-am putut manca tot) si un desert a costat, in medie, 20 euro. Micul dejun l-am servit de fiecare data in camera, iar pranzul l-am luat in functie de locatia in care ne aflam la momentul respectiv.

Daca e sa faceti cumparaturi de alimente, exista cel mai apropiat super market grecesc la 4 km, in Skala Rachouni, sau la 6 km in centrul Limenas-ului. De obicei, noi incercam sa ne aprovizionam din Limenas, pentru ca preturile erau mai mici si gaseam inclusiv brutarie – asa-s romanii, mananca multa paine :). Ce nu am gasit deloc nici in Thassos Town, nici la supermarket-urile din apropiere, a fost carne proaspata. Doar congelata. Apa plata e relativ ieftina: 1,5 – 1,8 euro / bax. Fructele si legumele mi s-au parut accesibile ca pret, comparativ cu preturile de la noi, unele chiar mai ieftine.

Concluzie – nu ma asteptam sa treaca atat de repede timpul pe Thassos. Chiar daca am fost doar eu cu sotul si cu fetita, nu ne-am plictisit deloc. Si ce am observat: foarte multe familii cu copii viziteaza acest loc. Adevarul este ca e foarte simplu sa iti lasi copilul la joaca si sa stai sa-l urmaresti linistit de pe terasa. E relaxant pentru tine si potrivit pentru copil, in acelasi timp.

Daca as mai reveni in acest loc? Categoric DA!

Trimis de deliutza27 in 29.09.12 14:08:07
Validat / Publicat: 29.09.12 15:03:11

VIZUALIZĂRI: 9933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe Ferry, urmarind spectacolul pescarusilor

michisor*
    [27.01.13 22:47:20]

@deliutza27: buna. ce inseamna negociere? cat a lasat din pretul initial? Mi-a cerut pt un apart de 4 pers in ultima sapt din iunie 680 eur. mi se pare extrem de scump. merci

chichirichi*
    [12.02.13 08:02:57]

Salut!

Poti sa-mi mai dai niste detalii depre Filio Studios si zona apropiata?

Si despre proprietari? ... mi-au cerut avans 100 euro... corespondez cu o persoana pe numele Tasoula... banii sa-i trimit prin western union pe numele KOMNINOU EFTHYMIA... e ok? ... au fost ceva probleme cu trimiterea banilor?

La plaja din golfulet ati mers pe lungimea plajei... sau prin satuc?

Cat ati asteptat la Ferryboat? ... ce traseu ati ales pentru drum?

Si orice detalii care ne-ar putea ajuta ar fi binevenite. Multumesc mult.

[12.02.13 11:17:17]

@michisor - imi cer scuze pentru raspunsul atat de intarziat. Cumva cred ca am deschis mail-ul care ma anunta de ecou de pe telefon si mi-a scapat.

Referitor la intrebarea ta, in mod normal ar fi trebuit sa platim 385 euro, adica 55 euro / camera / noapte. Dar cum am mers putin inainte de 15 iunie, cand incepe de fapt sezonul in acea zona, mi-a lasat din pret pana la 305.

Avand in vedere ca voi mergeti pe la sfarsitul lui iunie si ati ales apartament, pretul ar fi 97 euro si ceva / ap / noapte. Fiind vorba despre un apartament, care nu stiu sa spun cat e de mare in interior, dar de afara pare cat doua camera la un loc, pretul este aproximativ acelasi. Poate putin mai mic.

Restul, depinde de capacitatea de negociere a fiecaruia.

[12.02.13 11:40:12]

@chichirichi - avansul de 100 euro l-am platit si eu tot prin WU. Nu se pune problema de pacaleala sau ceva de genul asta. Poti sa trimiti banii cu incredere. D-na Efthymia este una din membrele familiei care detine si conduce locatia. Sunt mai multi membrii, toti rude si sunt foarte cumsecade.

De la studio la golfulet se poate foarte bine merge pe jos, dar prin statiune pentru ca pe mal, la un moment dat tarmul devine stancos si nu se poate trece. Nu e greu de ajuns: din fata portii studiourilor mergi spre drumul principar dar, dupa ce faci stanga, ca asa e drumul, in loc sa virezi dreapta spre soseaua nationala, o tii drept inainte inca vreo 400 m si la un moment dat drumul coboara putin si se vede golfuletul. Chiar langa o taverna.

Taverne nu prea sunt multe in zona, dar e aproape Limenas si acolo exista posibilitati de a alege. Oricum, noua ne-a placut mancarea de acolo din zona si ne mai faceam si in camera (de cele mai multe ori).

Exista ferry spre Keramoti din ora in ora. De dimineata devreme pana seara la 9. Si sunt mai mult companii care fac trecerea deci nu trebuie sa astepti ore in sir. Noi am asteptat vreo 40 de minute pentru ca am ajuns la ora nepotrivita. Daca bine tin minte, la fix pleaca din Keramoti si la jumate din Thassos.

Drumul l-a ales GPS-ul. Nu mai tin minte exact traseul, dar stiu ca am trecut prin sau in vecinatatea urmatoarelor orase: Veliko Tarnovo, Stara Zagora, Svilengrad. Am coborat pana aproape de granita cu Turcia, dupa care am cotit dreapta si am trecut granita la greci foarte lejer si deloc aglomerat. Apoi am urcat pe autostrada si pana in port tot asa a fost.

Daca mai vrei si alte detalii, cu multa placere.

chichirichi*
    [12.02.13 19:21:26]

@deliutza27: Multumesc mult... sunt informatii f. folositoare... am sa te mai "stresez" cu cateva intrebari... dupa ce ne hotaram. O seara frumoasa!

andreascake
    [13.02.13 14:26:01]

@deliutza27: Buna Delia. Vrem sa mergem si noi in Grecia pentru prima data. Am unele retineri privitoare la cazare si la mancare. Poti sa-mi spui te rog daca ceea ce este in poze gasesti si in realitate? Ai vazut cumva prin apropiere un "complex" numit Katerina Studios? Nu gasesc nici o parere despre acest loc. Dupa site este un mic paradis acolo, dar... Si mai am o curiozitate: mancarea e scumpa la ei? Cand ati trecut prin Bulgaria nu ati avut probleme? Iti multumesc. Andrea

[13.02.13 15:37:43]

Buna Andrea,

Pana acum inca nu am avut neplacuta experienta de a vedea ceva in poze si de a gasi altceva la fata locului. Mai ales in Grecia. Daca este prima voastra vacanta pe meleaguri elene, eu zic ca v-ati ales foarte bine Thassos-ul si o sa va placa in mod sigur.

Din cate am vazut in pozele afisate pe site-ul Studiourilor Katerina, locatia este undeva langa Studio Filio, unde am fost noi. Gardul din poze pare a fi chiar gardul care despartea cele doua locatii de cazare, iar constructiile sunt aproximativ la fel. Ceea ce se vede in poza, facand o comparative cu ce am vazut eu la Filio, este exact la fel cu realitatea, doar ca realitatea micsoreaza putin spatiul. In rest, nu vad ce obiectii as putea avea. Sincer, am o usoara impresie ca si aceste studiouri apartin aceleiasi familii, cine stie.

Atentie: ma refer strict la studiourile din Pachis Beach. Nu la cele din Limenaria.

Mancarea, asa cum am scris si mai sus, nu este exagerat de scumpa, dar pretul este, totusi, pret de statiune. Sa dau un exemplu: la supermarketul din apropiere, o cutie de cafea solubila fara cofeina era 4,2 euro. In Limenas, acelasi produs era in jur de 3,6. Daca e sa comparam cu preturile unui magazin obisnuit din Romania, da, e putin mai scump, dar comparativ cu litoralul romanesc, e tot acolo. La taverna se poate manca foarte bine cu 10 euro - noi am servit 2 personae si un copil mic cu 20 euro in medie. Dar adevarul e ca cel mai ieftin era sa gatim in camera. La asta a ajutat fara nici o urma de indoiala plita noastra, fara de care nu am fi avut nici o sansa sa gatim atat. Plitele din camera sunt foarte slabe si asta oriunde am fost, nu doar aici.

Mancarea la greci este exact pe gustul meu si al familiei mele. Noua ni se pare superioara fata de mancarea pe care am servit-o la un hotel de 5 stele din Bulgaria, dar aici gusturile sunt discutabile. Depinde ce va place. Ideea este ca veti gasi cu siguranta ceva pe gustul vostru.

Eu personal mi-am schimbat total parerea despre bulgari cand am fost in vizita la o familie care locuieste in Plovdiv. Foarte de treaba! Seamana cu noi, ardelenii. Oameni simpli, modesti si care tin foarte mult la trecutul lor. Am aflat foarte multe povesti de istorie interesante de la ei. Poate imi fac putin timp si am sa scriu un review despre asta. In fine... ideea e ca in Bulgaria, chiar si bulgarii pot sa aiba probleme cu radarele daca nu respecta limitele de viteza. Noi in decursul a 6 ani de cand tot trecem prin Bulgaria, am primit o singura amenda, in 2009 si atunci pe buna dreptate. In rest, ne-am vazut de treaba si am trecut fara probleme. Daca tot sunteti ingrijorati, incercati sa mergeti in grup, cu alte masini, chiar daca nu sunt din Romania. Si mai ales, tineti-va cat puteti dupa TIR-uri pentru ca merg destul de tare si nu va prinde camera daca e sa fie radar.

Sper sa aveti un concediu minunat... si sunt sigura ca o sa aveti!

andreascake
    [13.02.13 19:19:56]

@deliutza27: Multumesc pentru raspunsul tau promt si foarte detaliat. Mai am o intrebare (de fapt sunt multe si imi vin tot asa pe rand) cam cat costa vinieta la bulgari si la greci? Iti dau adresa mea de mail poate corespondam acolo: [** datele private doar prin mesaj personal]. O seara placuta. Andrea

[14.02.13 14:08:00]

@andreascake: La bulgari e 6 euro / 12 leva si se platesc imediat dupa trecerea vamii sau la oricare benzinarie. Nu trebuie neaparat schimbat in leva pentru ca oriunde a fost nevoie, ne-au acceptat si plata cu card sau chiar numerar in euro.

In grecia, spre Thassos nu-mi amintesc sa fi platit ceva. Acolo taxele se plates la puncte de trecere in diferite locatii pe teritoriul Greciei si depinde cati km ai de facut pe autostrada. Pe drumurile nationale si europene nu se plateste taxa.

Deoarece politica AmFostAcolo nu permite publicarea adresei personale pe mail, aceasta nu apare in ecoul de mai sus. Daca doresti, imi poti trimite un mesaj privat si asa vom putea face schimb de adrese.

andreascake, chichirichi*, deliutza27, michisor*
    Alte impresii din această RUBRICĂFilio Studios [Pachis Beach]: