ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2012
DIN: caransebes
ÎNSCRIS: 20.03.08
AUG-2012

Un loc superb

Am ales acest hotel (club) in ultimul moment ca sa zic asa (de obicei ne hotaram cu privire la concediu in februarie-martie) iar anul acesta la sf. lunii iulie nu eram hotarati. Dupa ce am fost de vreo 14 ori in Antalya, 2 la kusadasi ne-am hotarat sa vedem o alta parte a litoralului turcesc si sincer a fost o alegere f. buna.

Marmarisul este o zona diferita a litoralului turcesc, este “altceva” cred ca ne-am indragostit iremediabil de aceasta zona mai vesela, cu o vegetatie bogata si o mare superba. Imaginea pe care o ai cand cobori muntele sa ajungi in Marmaris este una deosebita.

Club Turban se afla la merginea statiunii Marmaris dar totodata aproape de zonele de interes intrucat pe malul marii este o alee printre palmieri si leandri infloriti pe care poti sa ajungi in centrul statiunii si in portul touristic (daca te tin picioarele- aprox 3-4 km) iar de nu poti folosii dolmusul din fata hotelului care pt. 2TL /persoana te duce pana in centru.

Noi am ajuns seara, am fost preluati imediat si in 5 min. am avut camerele, ne-au dus bagajele cu masinutele si un reprezentant de la receptie a venit cu noi pana la camera. Noi am primit camera in hotel pe care am schimbat-o cu una in bungalow a doua zi de dimineata (era prea tarziu ca sa ne ofere o alta camera in seara in care am ajuns dar au notat si dimineata s-au tinut de cuvant).

CAMERELE: Cea care am primit-o noi intr-o anexa a hotelului nu ne-a placut, era departe de orice (maiputin de sosea si anexele hotelului pardon si de tobogane care se afla in spate sa nu deranjeze). Cred ca anexa asta in trecut folosea pt. cazarea personalului si ar trebui sa o scoata din circuitul turistic, cred ca e o solutie pt. cererea mare din sezon. Daca cumva vi se ofera camera in aceasta parte a hotelului va recomand sa o refuzati din start. Camerele de la bungalowuri sunt mari, cu gresie pe jos, un dulap cam neincapator pt. 3 persoane, curatenie in fiecare zi la timpul potrivit iar in minibar la inceput apa minerala+apa plata iar apoi doar apa plata (care nu era o problema sa o obtii de la toate barurile). Seiful se plateste la receptive 2Tl/zi sau 1Eur/zi (inconvenientul e ca este cu cheie si apoi trebuie sa pui cheia unde? -fiecare dupa imaginatie). Englezii, nordicii am vazut ca nu au mari problem cu cazarea la ei e bine oriunde cat exista bautura.

RESTAURANTUL: Este cam mare si multa inghesuiala dar daca prinzi orele potrivite nu te deranjeaza. Mancare multa, diversificata f. buna (carne de pui, vita curcan, rata, miel si oaie - ca peste tot in Turcia), bauturile ti le iei singur de la bar. Locuri erau destule dar mesele fiind 6-8 persoane nu erau ocupate in totalitate si atunci asteptai masa potrivita. Spre deosebire de alte locuri in care am fost aici puteai sa te duci cu farfuria cu mancare sa o mananci in camera iar printre vile se aflau cosuri de rachita care dimineata erau pline de farfurii si pahare. La pranz puteai sa mananci la o tersa langa plaja unde erau hamburgheri, aripioare si pui, gratare vita, salate, carofi prajiti, gogosele in miere, fructe, etc.

Placinte se serveau de pe la pranz pana pe la 5pm, erau din plin, ayran la cutie, aveau pus la gheata si la baruri.

Restaurant a la carte erau 4 : 2 nu se plateau (Italian si turcesc se aflau chiar unde se serveau ziua produsele snack, iar celelalte 2 se plateau 10 eur/pers (barbeque-langa Marina suite –aici luau micul dejun cei care aveau bratara alba si stateau in apartamentele de la vila si restaurantul de peste-pe ponton pe malul marii.)

BARURI: Baruri erau mai multe: 1 la receptie (inauntru) ce functiona si pe timp de noapte, altul afara langa receptie si restaurant (aici puteai seara sa joci table, remi-aveau ei), altul rustic cum mergeai spre plaja in dreptul piscinei mari si unul mare pe ponton pe malul marii unde seara era muzica live si apoi discoteca. Pe ponton se aflau si Perini mari pe care te puteai tolanii seara. La mare mai era un bar micut la unul din pontoane precum si unul la piscina de relaxare. La fiecare bar se afla un automat de cafea Iacobs (buna).

PISCINE: Una mare unde se desfasura activitatea zilnica dar noi nu am stat acolo asa ca nu pot sad au multe relatii. Aici obtineai si prosoapele (trebuia o garantie 10 TL/pers-prosop dar care la sfarsitul sejurului se returna, in rest primeai carduri cum se obisnuieste).

Am vazut vreo 2 piscine de copii mici, una chiar intr-un loc la umbra inconjurat de casute in miniatura unde isi desfasurau cei mici activitatile zilnice.

Cea care ne-a cucerit a fost piscina de relaxare, intr-un loc superb, liniste (copii sub 14 ani nu aveau acces), umbra, un bar micut (cafea, capucino, ceai, etc, racoritoare si bere).

MAREA: Marea superba. Marmarisul e afla intr-un golf iar iesirea spre marea larga se face printr-o stramtoare (nu se vede largul marii), apa e ca intr-un lac, fara valuri, apa f. curata si sarata si calda. Nu cred ca am mai stat vreodata mai mult in mare ca acum. Sunt 3 pontoane –locuri destule la plaja, seara soarele se ascundea dupa munte si puteai sta in apa fara sa te arzi. Erau si trei pontoane plutitoare in larg spre care puteai sa inoti.

Baza interioara era mai putin folosita, piscina normala, sauna f. mare si cu un perete de sticla care dadea spre exterior unde puteai sa admiri peisajul (f. frumoasa).

Hotelul (clubul) ca aspect nu cred ca e de 5* (cred ca ar mai necesita unele renovari) dar pozitia sa in padurea cu pini, faptul ca iti petreci concediul in natura nu intr-o cladire, posibilitatea de iesi din tarc seara (sau ziua), plimbarile pe faleza cu muzica si restaurante, discoteca pe ponton, zona cu f. multa verdeata il fac sa fie un loc de vis. Nu am crezut ca vreau sa merg a doua oara intr-un loc dar aici cred ca revin la anul. Pacat ca nu sunt mai multe hoteluri ca si Club Turban in zona (eu cred ca e cel mai bun din zona Marmaris).

Trimis de simov in 21.09.12 15:46:16
Validat / Publicat: 21.09.12 17:30:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya (Delphin Botanik, Granada, Alva Donna, Lares, Miracle, Lykia, Pirates Beach, Marti Myra, Mega Saray, Club Voyage, Royal Dragon...
    Kusadasi - Carpe Diem, Paloma Pasha

VIZUALIZĂRI: 5476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simov); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera din bungalow
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.51 EUR pe cameră

dognean
    [23.09.12 16:24:07]

Plaja si intrarea in apa sunt cu nisip? Se intra lin in mare sau este abrupt?

simovAUTOR REVIEW
    [23.09.12 20:08:09]

@dognean:

Plaja este cu nisip si un pic la intrarea in mare - eu cred ca e adus de ei, in apa unde e adanca sunt pietre, se intra destul de usor in apa mai pun o poza ca sa iti dai seama. Nisipiul e f. aspru.

aliantasudului
    [07.11.12 21:12:35]

Cum este animatia pe timpul zilei?

aliantasudului, dognean, simov
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Yazici Club Turban [HV-1]: