ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2012
ÎNSCRIS: 22.06.10
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

Liniste, confort, clasa!

Turcia este un loc unde revin oricand cu mare drag. Oamenii de acolo sunt facuti parca din alt aluat fata de noi, sunt mereu zambitori, amabili, prietenosi. Cat despre serviciile oferite… chapeau bas!

Anul acesta am descoperit un loc deosebit din toate punctele de vedere: resortul Alibey din Side. Alegerea a fost un pic fortata pentru ca eu doream sa merg la Delphin, dar cand m-am trezit sa fac rezervare, nu mai era disponibilitate de locuri in tot lantul Delphin.

Am mers cu autoturismul personal si, in drum spre Antalya, am facut oprire de 1 noapte in Istanbul. A doua zi am mers, de la Istanbul pana in Side, aproximativ 800 km. La capatul unui drum lung si obositor, in mare parte prin munti si fara a fi autostrazi (cand a plouat aproape continuu si temperatura era sub 25 grade), avand si un oarecare regret ca nu e Delphin ci Alibey, nu eram intr-o forma prea buna, nu mai aveam chef de nimic si parca ma asteptam sa fiu dezamagita continuu de alegerea facuta. Cand am intrat in resort, era deja intuneric si am fost indrumati sa mergem cu masina spre cladirea receptiei. In fata cladirii erau 4 persoane din receptie, zambitoare care ne-au urat “Welcome! ”, dupa care ne-au invitat inauntru. Am primit imediat sucuri, delicii turcesti - asa cum imi place mie sa numesc rahatul turcesc - si prosoape umede. Formalitatile de cazare au durat cam 5 minute si apoi am fost condusi cu bagajele, in masinuta electrica specifica resorturilor, spre vila in care eram cazati. Acolo ne astepta un ospatar zambitor cu o sticla de sampanie rece aburinda si un platou cu fructe exotice. Mda!... Uitasem de drumul istovitor, de ploaie, de oboseala, de nervi! Mda!... Turcii au scoala, nu gluma!

Resortul Alibey este situat pe plaja Side, la Marea Mediterana. Se intinde pe o suprafata de 12 500 ha si este situat intr-o padure de pini. Este alcatuit din vile cu doua etaje, impartite pe trei zone. Bunul gust si rafinamentul, ospitalitatea si promptitudinea sunt prezente la tot pasul. Tot personalul pare ca este acolo pentru tine, pentru sejurul tau, pentru confortul tau.

Noi ne-am cazat intr-o “camera deluxe” cu pat matrimonial si un pat suplimentar. Foarte spatioasa si eleganta. Dotarile… cele specifice la cinci stele (halat de baie, papuci, minibar, facilitati de preparare cafea/ceai, aer conditionat, cosmetice baie, foehn, prosoape). In plus, geanta de plaja! Balconul cam micut, dar suficient pana la urma. Acces gratuit la Internet Wi-Fi in tot resortul. Baia - imbracata in marmura- somptuoasa si foarte frumoasa. Inutil sa precizez ca in tot resortul curatenia este impecabila.

Restaurantul principal are si terasa, iar - mai rar intalnit! - mancarea se afla intr-o alta incapere, astfel incat sa nu fii deranjat la masa de bucatari si de forfota celorlalti turisti. In fiecare zi ai senzatia ca asisti la un festin, pregatit de cei mai priceputi bucatari si cofetari de pe fata pamantului. Nu ai ce sa reprosezi, nu ai ce sa nu gasesti! Pentru toate gusturile si toate fitele! Si ceva ce nu am mai intalnit pana acum: stand pentru bebelusi! Da, pentru bebelusi! Adica laptic, legume fierte si pasate, piureuri si tot ce mai prefera domniile lor bebelusii… sau mamicile lor, pentru ei. In restaurant este aer conditionat evident si muzica in surdina. De pe terasa, privelistea spre parcul-padure al resortului este superba! De asemenea, mireasma florilor si brazilor, dar si ciripitul pasarelelor.

In Aqua Park sunt trei piscine: una pentru adulti, una pentru copii si una cu nisip pentru copii foarte mici – apa are cca 10-20 cm. De asemenea, sunt cinci tobogane, dintre care doua cu colac si trei cu pres. In piscina pentru adulti sunt patru zone cu jacuzzi foarte atractive si frecventate.

Ceea ce mi-a mai placut mult a fost faptul ca indiferent ca mergeai la plaja, la piscina sau in Aqua Park, la orice ora, erau sezlonguri si umbrele suficiente. Pe baza unui card primit la venire, luai zilnic prosoapele de plaja de la tonetele aferente.

Plaja blue flag este cu nisip fin – prea fin pentru gusturile fiului meu :) - (pentru ca atunci cand iesea din apa si era ud, i se lipea mult nisip de piele, basca avea mereu nisip pe prosopul de pe sezlong!!!) Intrarea in apa este lina, dar se adanceste repede. Apa marii este limpede si calda, linistita si fara valuri. Pe plaja exista posibilitatea de a face sporturi acvatice contracost (eu am facut parasailing 60TL/persoana).

In complex se puteau lua lectii de tenis. De asemenea, era si un club pentru copii cu console de ultima generatie, animatie si multa voie buna (=galagie) :). Exista si un amfiteatru in aer liber unde in fiecare seara erau spectacole. Noi am mers intr-o seara la musical-ul Lion King, care ne-a placut foarte mult, mai cu seama ca era muzica originala din desenul animat, in limba engleza. Nu pot spune nimic despre zona SPA si fitness, unde n-am ajuns. Ca si ocupare, in perioada respectiva erau cca 40% nemti, 30% rusi, 10% francezi, 10% turci si 10% altii.

In fiecare sambata, seara se organizeaza gala resortului, o petrecere grandioasa in aer liber, aproape de malul marii, unde oaspetii sunt rugati sa poarte tinute alb-negru. (Un “ajutor” in acest sens este oferit de magazinul din resort, care in ziua respectiva etaleaza in vitrina tinute alb-negru elegante si foarte tentante!) Pe scena special amenajata are loc un spectacol de cabaret. De-o parte si de alta a zonei cu mese sunt preparatele culinare prezentate exceptional. Toata zona este luminata cu mari lampioane albe. La sfarsitul spectacolului se prezinta staff-ul resortului si intr-un feeric joc de artificii, tuturor oaspetilor le sunt oferite cupe de sampanie. Mai e nevoie de ceva din partea gazdelor pentru a te simti perfect??? Pentru mine nu!

Ce pot sa mai spun este faptul ca resortul se afla la 2 km de micutul oras Side si cam la 20 km de orasul Manavgat. Am fost in ambele. Side este foarte aglomerat si scump, iar eu nu-l recomand. Manavgat este un oras mult mai mare si potrivit pentru shopping ca si raport pret/calitate. Si in resort se afla o zona de boutique-uri cu marfa de buna calitate, dar foarte scumpa.

Ca o concluzie generala: RECOMAND resortul Alibey – Side pentru o vacanta de cinci stele, in care poti avea liniste, confort, clasa! Eu una as merge acolo pana la capatul vietii!

Trimis de llia in 21.09.12 09:23:51
Validat / Publicat: 21.09.12 10:38:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris, Kusadasi, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 9023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (llia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P44 Clubul copiilor - cu console de ultima generatie!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

alessia-diana [21.09.12 14:20:04] »

pretul afisat mi se pare excesiv de mare, mai ales ca treansportul nu e inclus.

getty75 [21.09.12 22:27:39] »

Mi-a placut foarte mult review-ul tau. Anul viitor vrem si noi sa mergem. Intrarea in mare e fara pietre, nu? Iar plaja e lata, daca am inteles bine... Vacante placute

llia [24.09.12 10:04:25] »

@getty75: Multumesc mult pentru aprecieri!

Da, intrarea in mare este fara pietre (vezi pozele 12,13!) si plaja este lata (cred ca erau 6 randuri de sezlonguri si ramanea si inca mult spatiu liber pana la apa.)

Oricum, repet si aici, resortul este pentru o vacanta cu liniste si clasa!

Iti doresc din inima sa ajungi acolo si sa te simti exact asa cum m-am simtit eu si familia mea!

argemi* [24.09.12 22:10:31] »

Superba destinatie! Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta la Ali Bey!

Cine v-a recomandat acest hotel atunci cind nu mai erau locuri la Delphin si cum ati facut rezervarea? Este mai scump comparativ cu Delphin?

llia [25.09.12 09:21:36] »

@drinknowater: Multumesc pentru aprecieri!

Am facut rezervarea prin [***] - (Webmaster, incalc vreo regula spunand acest lucru? Daca da, imi cer scuze si te rog sa stergi numele agentiei. Multumesc!) . Dupa ce facusem solicitarea pentru Delphin, pentru ca nu mai erau locuri, agentia mi-a oferit cateva variante unde erau locuri. Am studiat oferta si Alibey parea cel mai apropiat de cerintele mele. Ca si pret, Alibey a fost mai scump cu 200 EUR fata de Delphin.

webmaster [25.09.12 09:26:39] »

Webmaster, incalc vreo regula spunand acest lucru?

Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa explicit (si) pe acest site (indiferent daca e referire pozitiva sau negativa). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

argemi* [25.09.12 20:16:59] »

@llia: Multumesc pentru raspuns!

Imi cer scuze, dar poate trebuia sa fiu mai explicit, nu ma interesa numele agentiei de turism ci mai degraba daca rezervarea s-a facut printr-o agentie de turism sau ati facut-o prin internet, dar acum am inteles, nu tin neaparat sa cunosc numele agentiei, daca voi avea nevoie, o sa solicit aceasta prin mesaj privat.

Ce pot sa mai spun este ca am citit multe review-uri la hoteluri de 5 stele din Turcia, si acesta mi s-a parut cel mai bun hotel. Este un adevarat hotel cu stil, se vede din fotografiile cu restaurantele si cu camerele. Are mult spatiu verde, o piscina foarte aerisita si fara ingramadeala, care este integrata in ambientul natural parind mai degraba un lac sau un rau. Aceasta ce am vazut din poze (inclusiv cele de pe pagina sa de web oficiala), dar explicatiile review-ului imi confirma impresia.

Cred ca mi-ar place si mie sa petrec acolo cateva zile, m-as simti privilegiat.

Felicitari inca o data pentru destinatia aleasa!

llia [26.09.12 08:54:26] »

@drinknowater: Multumesc inca o data pentru aprecieri!

Iti doresc din inima sa ajungi acolo!

maximus1976 [08.12.12 13:45:24] »

si eu am vrut sa merg la acest hotel la sfarsitul lunii august, insa nu am mai gasit bilete decat dupa 15 septembrie, si nu se plia cu vacanta mea, asa ca... am amanat pana la anul.

Tot cu ajutorul sait-ului ma decisesem si eu sa merg la acest hotel.

llia [10.12.12 08:29:05] »

@maximus1976: iti doresc din inima sa ajungi acolo!

getty75 [30.01.13 16:57:03] »

Buna ziua,

Revin si eu cu o rugaminte/intrebare: in poze baia pare ca este de fapt un cub de sticla... si ca nu prea e mare intimitate... in sensul ca te vede tot familionul cind esti inauntru. Asa e?

Multumesc frumos.

llia [31.01.13 09:42:45] »

@getty75: Buna getty,

Noi am stat intr-o "camera deluxe" si baia era placata in marmura deci nu sticla, iar usa era din lemn neavand nici macar un gemulet. Daca te uiti la a 5-a fotografie postata de mine, se vede ca pe pereti e marmura, dar fotografia a fost facuta in oglinda pentru a se vedea si partea din spate cu cada, care era mascata de un geam de restul baii si poate asta a facut sa para din sticla. E OK, crede-ma!

Vacante placute!

getty75 [13.02.13 18:01:02] »

Multumesc din suflet. M-am linistit.

Vacante placute!

Manuelita [01.07.13 14:34:36] »

@llia: dupa cate am citit eu, am inteles ca nu are bar pe plaja sau daca are, este contra cost. Ma intereseaza acest lucru pentru ca merg cu copilul si vreau sa stiu daca trebuie sa-mi car apa cu mine. Tot despre plaja, au dusuri si toalete?

Sa inteleg ca sunt restrictivi in ceea ce priveste tinuta in restaurant? Am citit undeva ca nu ai voie in pantaloni treisferturi.

llia [02.07.13 13:22:45] »

@Manuelita:

Am scris in review:

"In resort mai sunt trei baruri (pe plaja, la piscina si in Aqua Park) si o cafenea care are si produse de patiserie. La toate acestea exista si inghetata non-stop. "

Deci, da exista bar pe plaja si NU contracost!

Si DA exista dus si toaleta pe plaja!

In restaurant e permisa tinuta normala ca in orice restaurant, adica oricum, dar nu in costum de baie!

Totul e OK!

Mergeti cu toata increderea! Astept impresii cand reveniti

Vacanta placuta!

aleex30 [12.07.13 20:32:12] »

torusi nu e cam scump... ?

llia [15.07.13 08:36:47] »

@aleex30: Confortul si luxul costa!...

Fiecare si le stie pe-ale lui si actioneaza/alege in consecinta...

danaswiss [05.08.13 13:48:55] »

Buna,

Spune-mi, te rog, este vreun port prin apropiere? Observ in partea dreapta a plajei, cum te uiti dinspre hotel, o mica portiune de uscat intrand in mare. Este vreun loc de acostare a vaselor acolo? Sau in imediata apropiere?

Multumesc.

argemi* [06.08.13 14:06:30] »

@danaswiss: La un kilometru inspre vest fata de hotel este un mic port - portul anticului Side. Acolo imediat langa port se gasesc si ruinele templului grec inchinat zeului Apollo.

danaswiss [06.08.13 20:03:19] »

@drinknowater: Multumesc pentru raspuns. : -))

vra70* [20.05.14 11:00:56] »

In primul rand multumesc pt impresiile postate, pe mine m-au ajutat sa imi aleg concediul de anul acesta.

O intrebare: in timpul zilei echipa de animatie este activa, se organizeaza concursuri? Te intreb pt ca, cu noi sunt si 2 juniori carora le plac concursurile, gen tir, tras cu pusca, cu arcul,etc?

Multumesc anticipat si vacante reusite in continuare

llia [22.05.14 11:02:26] »

@vra70: Ma bucur mult ca ti-au fost de folos impresiile mele si ca au contribuit la alegerea destinatiei de vacanta.

In timpul zilei echipa de animatie este activa la piscina de adulti.

Sa aveti o vacanta minunata!

rrpoli [17.12.17 20:21:23] »

@llia: Buna seara! Spuneti-mi va rog daca se poate cam la ce distanta de mal apa depaseste 1,50 metri, cam atat are fiica mea si nu ii place daca apa o depaseste. Ati scris ca intrarea este lina dar se adanceste repede, de aceea as dori o lamurire in acest sens pentru ca in rest totul pare superb. Multumesc!

llia [17.12.17 21:42:02] »

@rrpoli: Buna!... Imi pare rau, dar chiar nu-mi mai amintesc...

rrpoli [17.12.17 23:52:50] »

@llia: Multumesc oricum pentru raspuns!

danaswiss [18.12.17 09:01:43] »

@rrpoli: Buna! Cam la 20-30 m se adinceste si trece de 1,5 m.

Eu am fost acolo anul trecut si pot sa afirm ca intr-adevar, intrarea in apa este lina, si nu se adanceste repede, iar pe fundul apei si pe plaja este numai nisip fin, auriu si apa are o culoare superba.

Am fost de 4 ori in Antalya (Limak Lara, Cornelia Diamond Belek, Paloma Oceana Side si Ali Bey Side) si, pana acum, plaja si intrarea in mare de la Ali Bey mi-au placut cel mai mult.

De fapt, intreg resortul este superb.

rrpoli [18.12.17 09:06:20] »

@danaswiss: Multumesc mult de tot pentru raspuns, asta era vestea pe care o asteptam pentru a ne hotara definitiv asupra acestui resort. O zi frumoasa!!!

webmasterX [18.12.17 09:09:58] »

@danaswiss:

Am fost [... ] in Antalya [... ] Cornelia Diamond Belek, Paloma Oceana Side si Ali Bey Side

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

danaswiss [18.12.17 09:31:56] »

@rrpoli: Ma bucur ca am putut fi de ajutor si va doresc sa aveti o vacanta de vis!

aleex30, alessia-diana, argemi*, danaswiss, getty75, llia, Manuelita, maximus1976, rrpoli, vra70*
Alte impresii din această RUBRICĂAli Bey Resort Side [Sorgun]: