ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2012
PREȚ SEJUR 100 euro ?

Jimmy's Place Hotel [Selcuk]3

Hotel Jimmy’s Place - Foarte bun pentru tranzit

Ilustrație video-muzicală
Friday Night AFA Music :))

HOTEL Jimmy’s Place - Foarte bun pentru tranzit

ADDRESA HOTELULUI:

Ataturk Mahallesi, 1016 Sokak, No. 19, Pazar Yeri, 35920 Selcuk / Izmir - TURKEY

HOTEL PHONE & FAX NUMBERS :

From Inside Turkey: Phone:(232) 892 1982, Fax:(232) 892 7031

From Outside Turkey: Phone:(+90) (232) 892 1982, Fax:(+90) (232) 892 7031

In drumul spre Kusadasi am poposit 2 nopti in Selcuk la acest hotel pe care eu il categorisesc ca foarte bun intre pretul oferit si calitatea serviciilor. La dus, cum ne propusesem sa facem o noapte intermediara in Selcuk (în final au fost 2 nopti), am inceput sa cautam un hotel pe care, la recomandarile celor intrebati, l-am gasit in centru. Acesta este situat în imediata apropiere a pietei centrale vis a vis de moschee.

Dupa ce am vazut camerele care ni s-au oferit si o mica targuiala la pret (50 de euro în loc de 60) am ales fara ezitare, incantati de pretul acceptabil si de conditiile decente oferite. Patronul un foarte bun cunoscator al zonei, nea recomandat ce obiective sunt in zona (pe care urma sa vizităm in zilele urmatoare).

Camerele sunt acceptabile ca spatiu, curate, au aer conditionat, un mic balcon (mai mult de forma), lenjeria curata, baia cam mica (dar nu deranjeaza), curata. Intr-un cuvant, un hotel foarte bun de tranzit. Internet doar in zona receptiei, foarte bun cu foarte multa viteza. Parola este 1234567890, daca va aflati prin zona accesati.

Acum cateva cuvinte despre Selcuk: un orasel mic dar foarte curat, unde inclusiv strazile erau cu pavele, nu numai trotoarele, cu o atmosfera linistita, unde oamenii lasau impresia de detasare si calm, nu incrancenarea care se vede in societatea noastra. Ca recomandari de cumparaturi se poate intreba patronul hotelului si veti fi indrumati ca sa va luati rahat traditional turcesc la un magazin nu departe de hotel la niste preturi excelente raportate la ce preturi sunt in Kusadasi.

Ca obiective turistice, in afara de Cetatea Efes, se poate vizita: Templul Zeitei Artemis, Plaja Pamucak, Muzeul Efes (Efes Müzesi), Citadela Selçuk, Moscheea Isa Bey (numita si Marea Moschee sau Moscheea Selim - atentie la imbracaminte, regulile islamice trebuie respectate), Basilica Sf. Ioan (atentie la niste " intreprinzatori " care vroiau sa ofere monede pe care ziceau ca le-au descoperit ei in timpul sapaturilor), Apeductul Roman, Grota celor Sapte Somnorosi (adormiti), Sirince (este un sat deosebit de pitoresc), precum si Biserica Fecioarei Maria sau Meryem Kilisesi (presupusul mormant al Fecioarei Maria) care de asemeni, nu se afla departe de Selcuk. Oricum, pentru ce v-am spus, sunt necesare minim 2 zile de vizitat.

Poate o sa gasesc timpul necesar pentru a va povesti integral despre toate obiective turistice din zona Selcuk.

Trimis de RossoNerro in 14.09.12 15:39:26
Validat / Publicat: 14.09.12 17:38:50

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster77 [14.09.12 17:38:43] »

Mutat la rubrica "Jimmy's Place" (nou-creata pe site)

adryana [14.09.12 19:16:56] »

@RossoNero, citind randurile tale mi-am amintit ca m-am intalnit si eu cu acei ,,intreprinzatori'' la intrare la Basilica Sf. Ioan langa acei frumosi cactusi. Nu i-am bagat de seama, iar la moscheea Isa Bey era pustiu, nu era nimeni, asa ca si mai dezbracati sa fi fost, nu stiu daca am fi avut probleme.

Testoase ai vazut? au fost tare dragute.

RossoNerro [14.09.12 20:31:58] »

@adryana: Da, le-am vazut si fotografiat (atasat).

Nu prea am timp acum ca sa scriu fara oprire vre-o 3 pagini despre Selcuk. Review-ul cred ca o sa il intitulez: Selcuk - "Locul ideal de odihnă (recreere) si de plecare în drumeţii" sau "Choppers City ".

webmaster13 [14.09.12 21:45:31] »

Articolul a "primit" o ilustratie muzicala sau video-muzicala - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul prefera o alta melodie, este rugat sa ne scrie (aci, ca ecou, ori pe PM)

adryana, RossoNerro

pagină generată în 0.0717189311981 sec